تاریخ ارسال : ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۱:۴۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اهواز| یک بام و دو هوا؛ قانون جدید محور های وکلا

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از اهواز، ، امتحان وکالت سال ۹۶ در آذرماه برگزار و طبق بیانیه حجم مورد نیاز استان‌ها، نام های آن کسانی که حائز رده شده بودند نیز اعلام گردید.

سال کنونی در مجلس قانونی مبنی بر افزایش اختصاص سهمیه ایثارگران از ۲۵ درصد به ۳۰ درصد به تصویب رسید علاوه بر این مشمولان استفاده‌کننده از این قانون افزایش یافت به به صورتی که فرزندان و همسران ایثارگران نیز می‌توانستند از این قانون استفاده کنند؛ این افزایش سهمیه و مشمولان علت جابه‌جایی ترازها و حذف عده ای از شرکت‌کنندگان شده هست.

بعضی از استان‌ها من جمله تهران با هدف ایجاد تعادل و تعادل در بین اشخاص منتخب و ایثارگران استفاده کننده از سهمیه، به جذب حجم کلیدی اعلام گردیده و استفاده کنندگان از سهمیه پرداختند.

حجم مورد احتیاج خوزستان ۷۵ نفر اعلام شده بود اما سال کنونی برخلاف هر سال ۲۲ نفر از مشمولان سهمیه حد نصاب علمی را اکتساب کرده‌اند از آن سو این حجم به شکلی تا رده ۵۳ کاهش یافته در نتیجه کسانی که از رده ۵۳ تا ۷۵ را اکتساب کرده‌اند معترض شده و اعتقاد دارند اقدامی که تهران انجام داده نیز در خوزستان باید عملی گردد.

منحصرا به دنبال احقاق حق خودمان هستیم

در خوزستان مساله منتخبان طبق حجم اعلام گردیده و استفاده‌کنندگان از سهمیه به گرهی برخورد نموده هست؛ در همین زمینه میترا ظهرابی به نمایندگی از منتخبان امتحان وکالت در خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: پیش از هر چیز باید بگویم که ما هیچ مشکلی بااین قانون و یا ایثارگران نداریم و منحصرا به دنبال احقاق حق خودمان هستیم.

این شخص منتخب در امتحان وکالت بیان کرد: سال‌های گذشته در خوزستان به صورت مثال بین ۲ الی ۳سهم به ایثارگران تعلق پیدا می‌کرد اما با توجه به قانون تصویبی جدید و افزایش مشمولان، سال کنونی این میزان تخصیص سهمیه به ۲۲ نفر در خوزستان رسید این در حالی هست که بعضی از اشخاص حذف شده رده برتر دانشگاه و یا دارای مدرک دکترا می باشند.

وی با بیان اینکه در خواست ما هم در خوزستان تفکیک سهمیه‌ها و جذب هر دو سهمیه مشابه تهران هست، گفت: اسکودا اتحادیه سراسری محور وکیلان دادگستری ایران طرح دو فوریتی رسیدگی به این قانون را گرفته تا هرچه تندتر به این قانون رسیدگی گردد اما تا این کار صورت پذیرد نتیجه آن به امتحان سال آینده بازمی‌گردد پس حق ما در این دوره چه می‌شود! نمی‌خواهیم که این قانون و کانون‌ها ما را در برابر ایثارگران قرار دهند ما منحصرا به دنبال احقاق حق خودمان هستیم.

حتی اذن آب خوردن ندادند

ظهرابی با اشاره به خواسته این ۲۲ نفر حذف شده عنوان نمود: حدود یک ماه هست که درحال رایزنی با محور وکیلان خوزستان هستیم و حتی در زمانی که هوا گردوخاکی هست مقابل محور جمع می‌شدیم چندین بار از محور خواهش کردیم و خواستار انجام این تفکیک گردیدیم ولی محور خوزستان هیچگونه مشارکت و مساعدتی با ما ندارد.

وی در مورد علل عدم مشارکت محور وکیلان خوزستان دنبال کرد: سبب قانع‌کننده‌ای به ما نمی‌دهند و می‌گویند این اقدام غیرقانونی هست و نمی‌توان این کار را انجام داد علاوه بر این می‌گویند که تعداد وکلا فراوان ولی تعداد پرونده‌ها کم هست.

این شخص منتخب به تجمعاتشان اشاره نمود و با بیان اینکه برای اخذ مجوز با هدف برپایی تجمعات قانونی به فرمانداری مراجعه کردیم ولی به ما اظهار کردند که تعداد شما کم هست و احتیاج به مجوز ندارید، یادآور گردید: در زمان تجمع حتی در زمان گردوخاک به ما اذن ورود به محور و استفاده از لیوان آب را هم نمی‌دادند.

وی تصریح نمود: به همین مقصود با کمک ساری نماینده اهواز به وزارت دادگستری رفتم و آنان اظهار کردند اصل برابری حکم می‌کند از آنجا که مرکز این تفکیک و جذب هر دو گروه را انجام داده دیگر کانون‌ها نیز حق منتخبان را احقاق و به حقشان رسیدیگی کنند.

وکیلان خلافکار!

یحیی کمالی‌پور عضو هیئت رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نیز در این زمینه با انتقاد از اقدام موخر بعضی از کانون‌های وکلا در استان‌های متفاوت کشور نسبت به کاهش حجم پذیرش قبول شدگان امتحان وکالت و جایگزینی آن با ایثارگران، گفته هست که طبق قانون مصوب مجلس، کانون‌های وکلا باید از اضافی حجم تعیین شده سهمیه‌ای را به ایثارگران اختصاص می‌دادند که برخلاف این روند اقدام کرده‌اند.

وی با بیان اینکه مجلس قانونی را به تصویب رساند که به باعث آن محور وکلا موظف بود اضافی ظرفیت‌های اعلامی خود را از ایثارگران بگیرد یعنی سهمیه‌ای را برای این کار اختصاص دهد، بیان کرد: محور وکلا در استان‌های متفاوت برخلاف چنین مصوبه‌ای از میزان حجم اعلام گردیده افرادی را حذف کرده و به همان میزان به سهمیه ایثارگران اختصاص داده هست، اقدامی که باعث بروز مشکلاتی برای مردم، جامعه ایثارگران و حتی شرکت‌کنندگان شده هست.

کمالی‌پور با اشاره به اینکه انتظار داریم محور وکلا در استان‌های متفاوت روند محور وکیلان مرکز در تهران را در پیش دریافت کنند تا مشکلی به وجود نیاید چون اقدام آنان باعث بدبینی مردم به مجلس، جامعه ایثارگری و نظام شده هست، گفت: اگر کانون‌های وکلا در استان‌های متفاوت روند خود را اصلاح نکنند کمیسیون حقوقی نیز با اهرم‌های در اختیارش مشی دیگری را نسبت به محور وکلا در پیش خواهد گرفت و برخلاف روند گذشته که به طور مستمر حمایت کننده محور وکلا بوده طور دیگری مشی خواهد کرد.

مر قانون را انجام می‌دهیم

ریاست هیئت مدیره محور وکیلان خوزستان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم ضمن تایید افزایش مشمولان و سهمیه گفت: سالانه حجم مورد احتیاج استان توسط کمیسیون تبصره ماده یک اخذ پروانه وکالت تشکیل شده از ریاست کل دادگستری استان، ریاست دادگاه انقلاب و ریاست محور وکیلان خوزستان مشخص می‌شود.

نوال نزاری با بیان اینکه در سال گذشته که سهمیه ۲۵ درصد بود و همسران و فرزندان ایثارگران نیز مشمول سهمیه نمی‌شدند منحصرا ۳ تا ۵ نفر از ایثارگران حد نصاب علمی را می‌آرودند، دنبال کرد: سال کنونی این تعداد به ۲۲ نفر رسید و ما هم موظف هستیم این تعداد را جذب نماییم و ۵۳ نفر دیگر از ۷۵ نفر حجم کلیدی را از دیگر شرکت‌کنندگان قبول کنیم حالا معترضان می‌گویند هر دو حجم را به تفکیک و به صورت مجزا جذب کنید ولی این کار خلاف قانون هست.

وی در جواب به این سوال که تهران این اقدام را انجام داده و آیا به نظر شما محور تهران خلاف قانون عمل کرده، بیان کرد: محور تهران دوباره از کمیسون درخواست ها کرد که حجم را افزایش دهد. کانون‌ها مستقل از یکدیگر عمل می‌کنند و هیچ کانونی تابع محور دیگری نیست؛ ما مر قانون و در چارچوب قانون اقدام کردیم.

ریاست هیئت مدیره محور وکیلان خوزستان در جواب به اینکه بعضی از اعضای مجلس شورای اسلامی نیز گفته‌اند انتظار داریم دیگر کانون‌ها روند محور تهران را در پیش دریافت کنند، گفت: به چه سبب ما این کار را انجام دهیم ما همه ساله همین تدبیرمان بوده و خلاف قانون عمل نکرده‌ایم.

تسلیم نمی‌شویم!

وی با اشاره به اینکه کسانی که شرکت کرده‌اند باید می‌دانستند که ۳۰ درصد سهمیه به ایثارگران می‌رسد، اضافه کرد: ما دوباره این مبحث را ارزیابی می‌کنیم هرچند که وقت ثبت نام نیز تمام شده هست.

نزاری در جواب به این سوال که نظر شما به عنوان ریاست هیئت مدیره چیست تصریح نمود: نظر من اجرای مر قانون هست و حقوقدان باید در چارچوب قانون عمل کند. این رویه سالانه ما هست و اگر با پذیرش این تعداد رویه تازه ای را باب کنیم در سال آینده نیز عده‌ای دیگر به عنوان معترض خواهند آمد و ما دیگربار باید تسلیم شویم.

وی در مورد این مبحث که اسکودا اتحادیه سراسری محور وکیلان دادگستری ایران طرح دو فوریتی رسیدگی به این قانون را گرفته تا هرچه تندتر به این قانون رسیدگی گردد، گفت: من هیچ اطلاعی در مورد این مساله ندارم و این مبحث را معترضان می‌گویند.

ریاست هیئت مدیره محور وکیلان خوزستان نسبت به این مبحث که برخی‌ها می‌گویند سبب عدم پذیرش این تعداد کمبود پرونده‌ها و فراوان بودن تعداد وکلا هست، گفت: نه چنین نیست عرض ما این هست که نمی‌خواهیم رویه‌ای خلاف قانون باب گردد.

قانون را چماق نکنید!

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از تسنیم، مدتی قبل آیت‌الله جزایری نماینده ولی فقیه در خوزستان در جمع مسئولان و روئسای استان بیان کرد «از قانون یک چماق درست نکنید که مردم را آزار دهید» این در حالی هست که بعضی از مسئولین استان مساعدت و مشارکت را عملی خلاف قانون و نیز به شکلی تسلیم شدن می‌دانند.

گرچه عقل حکم می‌کند پیش از هر تصمیمی تدبیرها صورت گیرد که چنین مسائلی رخ ندهد اما آنچه که حالا باید به آن توجه گردد کوشش برای رسیدن به راهکاری در جهت احقاق حقوق حذف شدگان هست که البته تعدادشان در سطح کشور نیز کم نیست در ضمن نباید فراموش کرد که دیر یا زود، سال کنونی و یا سال‌های بعد این اشخاص در دادگاه‌ها پرونده به دست قدم قرائت کرد زد و امروز را سرلوحه چگونگی برخورد با مسائل قرار خواهند داد.

گزارش از فاطمه طاهری


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=87684

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.