تاریخ ارسال : ۰۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۱:۰۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اوضاع ایران در آغازین روزهای جنگ

طولانى‌ترین جنگ در قرن بیستم، ارمغانى شگرف و پربها به ایران اسلامى داد و آن ترویج فرهنگ ایثار و جهاد و شهادت در راه اسلام بین آحاد مختلف جامعه بود که والاترین نوع آن در سال‌هاى دفاع مقدس بارها و بارها از سوى بسیجیان و سپاهیان جان بر کف و ارتشیان شجاع و دلیر به نمایش گذاشته شد.

به گزارش شلمچه نیوز، ١٣ شهریور ماه سال ۱۳۵۹ روز ابهام و بهت‌زدگى براى بسیارى از ایرانیان و دولتمردان سرزمین انقلاب اسلامى بود. انتشار خبر حمله‌ى هوایى رژیم بعث عراق به برخى تأسیسات، نیروگاه‌ها و مراکز نظامى و حساس کشور، براى شهروندان تهرانى همزمان شد با شنیدن صداى انفجارهاى مهیب و مخوف که با صداى ممتد آژیرهاى خطر پخش شده از رادیو هم‌نوایى مى‌کرد.
تنها مدت زمان کوتاهى به طول انجامید که همگان منبع این انفجارها را بیابند. عملیات هوایى رژیم بعث عراق در انفجار فرودگاه بین المللى مهرآباد تهران. حالا دیگر گمانه‌زنى‌ها در خصوص اقدام نظامى عراق علیه ایران و جمهورى نوپاى اسلامى آن تبدیل به یقین شده است. با انتشار تصاویر مربوط به پاره‌کردن قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر توافقنامه‌ى مرزى ایران و عراق به دستان صدام حسین، رییس‌جمهور مادام‌العمر عراق و اقدام نمادین وى در تیراندازى به سمت خرمشهر، ایران درگیر جنگ هشت ساله‌اى شد که در مقابل خود نه تنها یک ارتش متجاوز که خیل عظیمى از مستکبران را به رهبرى کشورهاى لیبرال و استعمارگر غربى، کمونیست شرقى و مرتجع و واپس‌گراى عربى را مى‌دید.
در حقیقت غرب و شرق دنیا که ثبات نظام منافى ارزش‌هاى الهى و انسانى سرمایه‌دارى، ادامه‌ی دیکتاتورى خاندانى بر ملت‌هاى آزاده و همچنین امکان پراکندگى بیش از پیش ایدئولوژى کمونیستى را با پیروزى انقلاب اسلامى ایران که بر پایه‌هاى آموزه‌هاى الهى و به رهبرى آن پیر جماران بنا گذاشته شده بود را در خطر دید، به تشویق و تجهیز دیکتاتور دیوانه و رؤیاپرداز تاریخ پرداخت تا از انتشار پیام انقلاب اسلامى جلوگیرى کند. اما این مستبدان هیچگاه درک نمى‌کردند که انقلاب اسلامى ایران، نگاهبانى وراى نیروهاى زمینى دارد و از آزمون جهاد سربلند خواهد بود.
دیرزمانى از پایان جنگ تحمیلى رژیم بعث عراق علیه ایران اسلامى نگذشته بود که اردوگاه کمونیسم فرو ریخت و غرب و اعراب نیز به حقانیت ایران و نیز به تجاوز عراق به خاک جمهوری اسلامی ایران، شهادت دادند.
به هر روى طولانى‌ترین جنگ بین دو کشور در قرن بیستم، ارمغانى شگرف و پربها به ایران اسلامى داد و آن ترویج فرهنگ ایثار و جهاد و شهادت در راه اسلام بین آحاد مختلف جامعه بود که والاترین نوع آن در سال‌هاى دفاع مقدس بارها و بارها از سوى بسیجیان و سپاهیان جان بر کف و ارتشیان شجاع و دلیر به نمایش گذاشته شد. این سلسله گزارش، نگاهى تاریخ‌انگارانه، واقعه‌گرایانه و رویدادمحور به اتفاقات جنگ دارد و به اتفاقات هر سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ و زمان پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شوراى امنیت سازمان ملل از سوى جمهورى اسلامى ایران دارد.
وقایع جنگ در سال ۱۳۵۹
تنش در مرزهاى غربى ایران از آغازین روزهاى سال ۱۳۵۹ در جمع معادلات سیاسى و نظامى دوران بعد از انقلاب اسلامى قرار گرفت. وجود اختلافات مرزى که پیش از آن در سال ۱۹۷۵ میلادی یعنى ۴ سال پیش از پیروزى انقلاب اسلامى با امضاى تفاهمنامه‌ی میان ایران و عراق در الجزایر به آن پایان داده شده بود، بهانه‌اى براى صدام و رژیم بعث عراق بود تا با حمایت‌هاى استکبار جهانى و عرب مرتجع، نبردى را علیه ایران آغاز کند.
شلیک خمپاره‌هاى توپخانه‌ى ارتش بعث عراق از فروردین ۱۳۵۹ به طور متناوب شهر مهران و حومه‌ی آن را ملتهب ساخت (۱). گمانه‌زنى‌ها از اختلافات مرزى بین ٢ کشور حکایت از آن داشت که به زودى و با مذاکرات و احیاناً میانجى‌گرى‌هاى دولت‌هاى منطقه به اتمام خواهد رسید. تا اینکه صدام حسین در مصاحبه با خبرگزارى‌ها تنها یک روز پیش از قطع روابط ایران با آمریکا با اشاره به وجود اوضاع جنگى مرزهاى شرقى خود با ایران، اتمام این شرایط را منوط به اجراى پیش‌شرط‌هایى از سوى جمهورى اسلامى ایران دانست:
۱) خروج بدون قید و شرط ایران از جزایر تنب بزرگ و کوچک و جزیره‌ی ابوموسى
٢) بازگرداندن دنباله‌ی شط‌العرب به شرایط پیش از قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر
۳) به رسمیت شناختن عربى بودن عربستان که منظور همان استان خوزستان در جنوب ایران است (۲)
با ادامه‌ی آتش قرار گرفتن شهر مرزى مهران و تنها یک ماه پس از آن، این شهر تخلیه‌ى تدریجى شد. با استقرار نیروهاى ارتش تیپ اسلام‌آباد، امنیت و آرامش به شهر بازگشت و شهروندان باز هم در این شهر ساکن شدند. با برقرارى آرامش نسبى، از سوى ارتش تیپ ٨۴ خرم‌آباد، در مدت زمان کوتاهى جایگزین تیپ اسلام‌آباد شد. همزمان با این تغییرات آتش دشمن دوباره گشوده و به آتش دوطرفه تبدیل شد.
این جسارت صدام حسین البته با حمایت دشمنان قسم‌خورده‌ى انقلاب اسلامى ایران اتفاق افتاد؛ چه اینکه برژینسکى، نظریه‌پرداز سیاست خارجى آمریکا، پس از حمله‌ى فاجعه‌آور و خفت‌بار ارتش آمریکا در حمله‌ى نظامى به طبس، به طور رسمى اعلام کرده بود که؛ «آمریکا قادر است تمام کوشش‌هاى لازم را به عمل آورد و تمام وسایل لازم را در اختیار دارد تا ایران را به قبول نظریات آمریکا وادار سازد.» (۳)
این سخن یک مقام رسمى آمریکا به خوبى نمایان مى‌سازد که آغاز تحولات مرزى دوباره‌ى عراق علیه ایران، با حمایت دولت آمریکا صورت گرفته است. حمایتى که به مدت کوتاهى گسترده‌تر شد و به دولت عراق اجازه داد که با ترویج عقاید پان‌عربیسم، به اختلافات قوى در جنوب ایران بپردازد که نتیجه‌ى حاصل از آن، بمب‌گذارى‌ها و خرابکارى‌ها در شهرهاى مرزى جنوب ایران به ویژه خرمشهر بود.
تحلیل‌هاى رسانه‌هاى غربى، از آغاز جنگ عراق علیه ایران خبر مى‌داد که البته بیشتر این تحلیل‌ها به صورت یک‌طرفه و یک‌سویه، پیروزى ارتش مجهز و تا بن دندان مسلح عراق را به ارتش از هم گسیخته و به هم ریخته‌ى ایران که تنها چند ماه پس از پیروزى انقلاب اسلامى قرار داشت و ترمیم آن به زودى امکان‌پذیر نبود را پیش‌بینى مى‌کردند.
آغاز اقدامات نظامی رژیم بعث همزمان با آغاز کودتای نظامی نوژه و در ٢۲ منطقه‌ی مرزی تلاقی پیدا کرد. طبق اسناد به جا مانده از اعترافات عناصر کودتا، دولت آمریکا طراح اصلی کودتا و مشوق همیشگی صدام برای جنگ با جمهوری اسلامی بوده است.
«بحث بود که بین جنگ و کودتا، ابتدا کدام یک شروع شود. در صورت شکست کودتا به جو حاکم بر ارتش و بی‌اعتمادی و غیره، زمینه‌ی خوبی جهت ایجاد جنگ فراهم می‌کرد.» (۴)
با هوشیاری پاسداران انقلاب اسلامی و شکست عملیات [کودتای] نوژه، صدام حسین، رییس جمهور بعثی عراق اکنون برای بازپس‌گیری سه جزیره‌ی واقع در خلیج [فارس] سخنرانی دیگری را بر ضد ایران ایراد کرد: «اکنون برای بازپس‌گیری سه جزیره‌ی واقع در خلیج [فارس] که توسط شاه [محمدرضا پهلوی] اشغال شده است، توانایی لازم نظامی را داریم. هرگز از زمان اشغال این سه جزیره، ساکت ننشسته‌ایم و پیوسته از نظر نظامی و اقتصادی برای بازپس‌گیری سه جزیره مذکور [تنب‌های کوچک و بزرگ و ابوموسی] آمادگی داشته‌ایم.» (۵)
درهم پیچیدگی ظاهری دولت مرکزی ایران به واسطه‌ی عمر بسیار کوتاه از انقلاب اسلامی و باقی ماندن برخی عناصر وفادار به رژیم شاهنشاهی و خیانت‌هایی که به نظام اسلامی انجام می‌دادند، از جمله طراحی و اقدام برای انجام کودتای نظامی نوژه، حزب بعث را به دریافت و قبول تحلیل‌هایی واداشت که در آن زمینه برای حمله به ایران مضمحل (اندیشه‌ی خام غرب استکبار و عرب مرتجع) آماده است. طارق عزیز، از معاونان بلندپایه‌ی وقت صدام، چنین تحلیل‌ها را از وضعیت داخلی ایران بیان می‌کرد و اوضاع ایران را در سایه‌ی حاکمان فعلی آن اینچنین می‌دانست:
۱) تشتت نیروهای نظامی
۲) وجود مراکز متعدد تصمیم‌گیری و وجود اختلاف میان رهبران سیاسی و مذهبی که یکدیگر را در خصوص مواضع مختلف متهم می‌کنند
۳) هرج و مرج و ناامنی داخلی
۴) توقف تولید ملی، تنزل اقتصاد، رشد بیکاری و مشکلات تأمین غذا
۵) آشفتگی در روابط بین‌المللی ایران با کشورهای منطقه و بین‌المللی (۶)
همین تحلیل‌ها و اعتماد به نفس کاذب و بسیار صدام حسین و رهبران حزب بعث و حمایت‌های بی‌دریغ استکبار جهانی و مرتجعین عرب سبب شد تا جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به صورت رسمی و در تاریخ ۳۱ شهریور سال ۱۳۵۹ (۷) از زمین، دریا و آسمان آغاز شود. (۸)
منبع؛ دفاع پرس

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=75607

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.