تاریخ ارسال : ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۲۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اکران «فصل فراموشی فریبا» در کشورهای عربی/ رومانی هم درخواست داد

عباس رافعی کارگردان سینما در صحبت با خبرنگار مهر در مورد اکران فیلم سینمایی «فصل فراموشی فریبا» در کشورهای عربی عنوان کرد: حاضر بودن در جشنواره ها توان دارد مسیر را برای ورود به بازارهای بین المللی باز کند، ولی این حضورها نباید مقصد و هدف پایانی باشند.

وی اضافه کرد: فیلم سینمایی «فصل فراموشی فریبا» در حدود ۸۹ جشنواره بین المللی شرکت نمود و بیشترین جوایز فنی مانند پاداش تدوین، فیلمبرداری و…

البته اگر ما با استانداردهای سینمای دنیا فیلم بسازیم این اتفاق می افتد و فیلم ما به نحو نرمال وارد چرخه خارجی می گردد.

البته یک شانسی که من داشتم این بود که پیش از این سه فیلم عربی ساخته بودم و یکی از فیلم هایم با عنوان «بیگانگان» به اکران گسترده در کشورهای عربی دست پیدا کرده بود از همین رو توانستم با توزیع کننده های مکانی رابطه احداث کنم و در وهله اول فیلم «فصل فراموشی فریبا» را در لبنان دوبله کردیم چون معتقدم فیلم برای اکران در یک کشور دیگر ضروری هست به زبان آنان باشد و زیرنویس کردن آثار خیلی پاسخ نمی دهد. رافعی اضافه کرد: ما بعد از دوبله فیلم، توزیع کننده ای پیدا و او را در نفع فیلم سهیم کردیم و اکران «فصل فراموشی فریبا» از کشور کویت آغاز گردید و این برای نخستین بار بود که یک فیلم ایرانی در کویت اکران عمومی می گردید از همین رو پس از اینکه همان توزیع کننده با فروش مطلوب این فیلم رو به رو گردید، اکران این فیلم در اردن و دیگر کشورهای عرب زبان را نیز بر عهده گرفت.

البته برای من منحصرا اکران «فصل فراموشی فریبا» مدنظر نبود لکن اعتقاد دارم اگر فیلم های ایرانی بتوانند در کشورهای متفاوت اکران عمومی گردند، با مردم عام صحبت بگویند و رابطه حسی احداث کنند، این مبحث توان دارد برای امنیت ملی ما هم مفید و موثر باشد. اعتقاد دارم اگر فیلم های ایرانی بتوانند در کشورهای متفاوت اکران عمومی گردند، با مردم عام صحبت بگویند و رابطه حسی احداث کنند، این مبحث توان دارد برای امنیت ملی ما هم مفید و موثر باشدرافعی با اشاره به رابطه ای که خارجی ها با فیلم های ایرانی برقرار می کنند، گفته بود: به نظرم زمانی کشورهای دیگر فیلم های ما را می بینند، نگران شخصیت داخلی فیلم می گردند، یک جاهایی برای او دست می زنند و حتی یک جاهایی برای او گریه می کنند به همین سبب به ابزار همین آثار متوجه می گردند که مردم ما مانند خودشان عاشق می گردند و زندگانی می کنند.

وی دنبال کرد: اکران عمومی آثار سینمای ایران در دیگر کشورها احتیاج به اراده ملی دارد که دست کم بتوانیم اکران عمومی کشورهای حاشیه خلیج فارس و منطقه را به دست بگیریم ولی در فعلی شاهد این مبحث هستیم که سینمای های کشورهای عربی و منطقه در دست ایالات متحده، اروپا و یا هندی ها هست و سینمای ایران هیچ مکانی در بین آنان ندارد لذا تفکر می کنم که اکنون که یک روزنه باز شده و فیلم «فصل فراموشی فریبا» توانسته وارد این چرخه گردد ضروری هست این مجال را غنیمت بشماریم و به اکران آثار ایرانی در این کشورها ادامه دهیم.

من اگر فیلم دیگری داشتم خودم این مبحث را ادامه می دادم ولی من بعد از «فصل فراموشی فریبا» دیگر فیلم نساختم که به این چرخه وصل کنم و ادامه دهم.

این کارگردان عنوان کرد: در فعلی از سوی کشور رومانی هم در خواست هایی شده هست که این فیلم  را در آنجا اکران کنیم زیرا پیش از این «فصل فراموشی فریبا» در جشنواره های رومانی حاضر بودن پیدا کرده و پاداش دریافت کرده بود.

البته این روزها بحث تندخویی بر علیه خانم ها در اروپا گرم هست و همین مبحث به مساعدت این فیلم می آید که فیلم را در آنجا هم اکران کنیم از همین رو با یک توزیع کننده در حال رایزنی هستیم.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=74513

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.