تاریخ ارسال : ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۰۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ایجاد یک میلیون حرفه، بودجه را می بلعد؟

روزنامه شهروند در گزارشی درج کرد: ایجاد یک میلیون حرفه، حدود ٧٠ درصد بودجه کشور را می بلعد. درحالی به گفته ریاست مرکز آمار، احتیاج کشور ایجاد سالانه ٩۶٠هزار حرفه هست که اگر میانگین هزینه ایجاد هر حرفه را برپایه آمارهای رسمی ٢٠٠ میلیون تومان درنظر دریافت کنیم، به ٢٠٠ هزار میلیارد تومان پول احتیاج داریم. البته اگر نیروی بیکار دپوشده در سال های سابق را فراموش کرده باشیم.  هزینه ایجاد حرفه هر سال در کشور ما، زیادتر از پارسال می گردد و حتی با شیب سریعتری نسبت به تورم های تک رقمی اظهار شده رشد می کند. در سال های سابق شاید برای ایجاد یک حرفه، ۵۰ میلیون تومان سرمایه گذاری می کردیم ولی این رقم حالا به ۲۰۰ میلیون تا ۳۰۰ میلیون تومان دست یافته هست.  حمید حاجی اسماعیلی عضو سابق شورایعالی کار و فعال کارگری می گوید: اکثر از ٢٠ درصد هر سال به هزینه ایجاد حرفه در کشور افزوده می گردد.    او رقم ٢٠٠ و ٣٠٠ میلیون تومانی ایجاد حرفه را میانگینی از هزینه ایجاد در حوزه های متفاوت دانسته و توضیح می دهد: در قسمت خدمات یا کشاورزی هزینه ایجاد حرفه پایین و در قسمت صنعت زیاد بالاست. شاید بتوان در حوزه شغل ها خدماتی با ١۵ -١٠ میلیون تومان حرفه پیوسته برای اشخاص ایجاد کرد اما در قسمت صنعت گاهی هزینه ایجاد یک حرفه به یک میلیارد تومان هم می رسد.  یلدا راهدار ریاست کمیسیون رقابت، خصوصی سازی و تندرستی اداری اتاق ایران اما در اظهار کرد وگو با «شهروند» اهتمام می کند: تفکر می کردیم رشد اقتصادی به مفهومی ایجاد حرفه هست و فراموش کرده بودیم رشد اقتصادی ما حاصل از خام فروشی و به ابزار نفت و گاز هست، نه حاصل از فعالیت کارآفرینان و قسمت خصوصی. او دلیل بالابودن هزینه ایجاد حرفه در ایران را متاثر از وجود یک سیکل معیوب دانسته و ادامه می دهد: محیط اکتساب وکار ما مبدل به یک محیط سیاست زده شده هست. زیرساخت های نادرست سابق، ایجاد حرفه در شرایط کنونی کشور را زیاد سخت و هزینه بر کرده و جذب سرمایه گذار خارجی را برایمان مبدل به یک چالش بزرگ کرده هست.   اقتصاد تعاونی را جایگزین اقتصاد دولتی کنیم    به گفته او، سالانه اکثر از یک میلیون نفر وارد بازار کار می شوند و اگر بخواهیم به هدفگذاری ایجاد یک میلیون حرفه در سال دست پیدا کنیم، ضروری هست ۷۰ درصد بودجه کل کشور را هزینه کنیم.
این کشورها از تولید ناخالص درونی و رشد اقتصادی بالایی برخوردارند.   حاجی اسماعیلی هم دراین باره می گوید: پس از انقلاب زیرساخت های ایجاد حرفه در کشور کهنه شده اند. تحریم ها، نبرد و سرمایه گذاری های نادرست باعث شده امروز ایجاد حرفه کار مسئله ای باشد.  به گفته او به دلیل تنگنا های موجود، ایجاد حرفه نباید از مجاری دولتی صورت پذیرد. در سال صرفا حجم ٣٠ هزار حرفه با ابزارها دولتی وجود دارد اما ما توقع نادرست ایجاد یک میلیون حرفه داریم! اشتغال ، دستاورد سرمایه گذاری است  در سال صرفا حجم ٣٠ هزار حرفه با ابزارها دولتی وجود دارد اما ما توقع نادرست ایجاد یک میلیون حرفه داریم!  اگر هزینه تمام شده ایجاد حرفه در کشور ما بالاست، دلیل را ضروری هست در خلأهای جذب سرمایه جست وجو کنید. به چه سبب که اشتغال و سرمایه گذاری به هم منسوب اند. یلدا راهدار به «شهروند» می گوید: اشتغال بی شک دستاورد سرمایه گذاری هست اما ضروری هست پرسید کدام سرمایه گذاری؟
یلدا راهدار به «شهروند» می گوید: اشتغال بی شک دستاورد سرمایه گذاری هست اما ضروری هست پرسید کدام سرمایه گذاری؟این فعال اقتصادی ادامه می دهد: سرمایه گذاری ما با هدف پوشش جمعیت ٨٠میلیونی کشور انجام می گردد.  بازارهای صادراتی را رها کرده ایم  حتی اگر مثل واقعهی قطر بصورت رخدادی هم برای ما مجال صادرات ایجاد گردد آنطور که ضروری هست و شاید از آن استفاده نمی کنیم.   یادمان نرود که دولت نباید و توان ندارد برای بیکاران حرفه ایجاد کند.  همه چیز را نباید خودمان تولید کنیم   نبود زیرساخت و استراتژی باعث شده که ما تولید همه چیز در کشور را افتخار بدانیم. راهدار توضیح می دهد: اصرار ما روی تولید همه چیز در کشور، هزینه تمام شده کالا و حتی ایجاد حرفه را بالا می برد.   راه تحقق یک میلیون حرفه چیست؟   تنها راه ایجاد یک میلیون حرفه را حاجی اسماعیلی اعمالی کردن راهبرد اصل ۴۴ می داند.    


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77267

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.