تاریخ ارسال : ۱۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت : ۱۷:۲۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ایران و ایتالیا ؛گسترش همکاری های علمی و آموزشی

       به گزارش شلمچه نیوز به نقل از سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از شهر بولونیا، با امضای این تفاهمنامه همکاری های اموزشی، پژوهشی و تبادل استاد و دانشجو بین دو دانشگاه گسترش می یابد. روز گذشته نیزتفاهم نامه مشابهی با دانشگاه « لاساپینسا» رم با حضور وزیر علوم ایران که در راس هیاتی علمی به ایتالیا سفر کرده ، منعقد شد. 
دانلود
دانلود تصویر

دکتر فرهادی در این زمینه به خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در ایتالیا گفت: این تفاهمنامه میان فرانچسکو اوبرتینی رئیس دانشگاه بولونیا و سید جواد میر اسماعیلی رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران امضا شد.
پرفسور اوبرتینی، رئیس دانشگاه بولونیا هم از پیشرفت های علمی ایران تقدیر کرد و گفت:« اراده ما بر گسترش همکاریهای موجود دانشگاهی با ایران به ویژه در بخش های پزشکی، مهندسی و دامپزشکی قرار دارد. با توجه به توانمندی های دانشگاه های ایران و علاقه دو طرف به  ادامه همکاری ها، ما در پی توسعه همکاری های خود با دانشگاه های ایران هستیم».  
همچنین وزیر علوم کشورمان در اکادمی علوم این دانشگاه  وضعیت و روند علم و فناوری در ایران را برای جمعی از استادان و دانشجویان ایتالیایی تشریح کرد و گفت علم نه تنها موجب توسعه پایدار می شود بلکه زمینه های همکاری های بین المللی،صلح و سعادت را فراهم می اورد. وی افزود: ایران در حال حاضر در بسیاری از پروژه های علمی کوچک با ایتالیا همکاری می کند که امیدواریم این همکاری های علمی و تحقیقاتی وارد مرحله عملی جدیدتری شود. 
فرهادی افزود : در چارچوب همکاری های دوجانبه ایران و ایتالیا ضمن تشکیل اولین کمیته مشترک علمی و فناوری دو کشور در تهران،  درحال حاضر برنامه مشترکی موسوم به “پیترو دلا واله” با ۶ پروژه مشترک  تعریف شده است.
سهم ایران از مقالات علمی برتر جهان            وزیر علوم کشورمان همچنین با تاکید بر اینکه سهم ایران از مقالات علمی برتر جهان در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱٫۲ درصد بوده است گفت:  225 مقاله در زمره مقالات جهان بوده و تنها در سال تحصیلی ۲۰۱۵ – ۲۰۱۶  میلادی ۲۰۰ دانشمند ایرانی در فهرست دانشمندان برتر جهان قرار گرفتند. فرهادی از بخش های مختلف دانشگاه بولونیا بازدید کرد.
اکادمی علومی دانشگاه بولونیا در مراسمی دیپلم افتخاری این اکادمی را به محمد فرهادی اعطا کرد. اقای فرهادی نخستین ایرانی است که دیپلم افتخاری این اکادمی را کسب کرده است.   
گفتنی است دانشگاه بولونیا ایتالیا نزدیک به یک هزار سال قدمت دارد و قدیمی ترین دانشگاه در اروپا است. این دانشگاه یکی از ۵ دانشگاه مهم ایتالیا است که دارای کرسی زبان و ادبیات فارسی است.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=32096

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.