تاریخ ارسال : ۰۴ دی ۱۳۹۵ ساعت : ۱۰:۴۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ایران و شش قدرت جهانی، اسناد برجام را منتشر کردند

العالم – ایران

«ای‌بی‌سی نیوز» روز شنبه گزارش شلمچه نیوز به نقل از داد؛ ایران و شش قدرت جهانی، روز جمعه در اقدامی عجیب اسناد مرتبط با توافق هسته‌ای را منتشر کردند که نشان می‌دهد تهران در حال عبور از محدودیت‌هایش در خصوص اورانیوم غنی‌شده نیست. دسترسی به این اسناد، پیشتر امکان‌پذیر نبود.
برخی از این اسناد، تاریخ ۶ ژانویه ۲۰۱۶ (۱۶ دی ۱۳۹۴) را نشان می‌دهد؛ کمی پیش از آن که توافق هسته‌ای اجرایی شود. این اسناد هم‌اکنون در وبسایت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دسترس هستند. این آژانس وظیفه نظارت بر توافق هسته‌ای حاصل‌شده میان ایران و ۶ قدرت جهانی را بر عهده دارد.
بنا بر مندرجات این توافق، ایران تنها می‌تواند اورانیوم دارای غنای پایین در اختیار داشته باشد؛ اورانیومی که برای تولید سلاح هسته‌ای مناسب نیست. همچنین ایران تنها می‌تواند ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده در یک زمان مشخص در اختیار داشته باشد که باز هم برای کاربرد در سلاح هسته‌ای کافی نیست؛ حتی اگر درصد غنای آن افزایش یابد.
در زمان حصول توافق هسته‌ای، ایران بیش از ۱۰۰ کیلوگرم زباله مایع یا جامدِ حاوی اورانیومِ با غنای کم در اختیار داشت. بخشی از این زباله‌ها دست‌نخورده باقی مانده است و بر اساس اسنادی که دیروز منتشر شد، امکان استخراج اورانیوم از این زباله‌ها وجود ندارد و نباید آن را بخشی از محدودیت ۳۰۰ کیلوگرمی اورانیوم ایران قلمداد کرد.
وبسایت آژانس همچنین نامه‌ای را به نمایندگی از «فدریکا موگرینی» مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا منتشر کرد که انتشار اسناد توافق هسته‌ای را تأیید می‌کند. در این نامه به دلیل انتشار این اسناد اشاره نشده است. ولی این اسناد در زمانی منتشر می‌شود که دولت آتی آمریکا نشانه‌هایی در خصوص احتمال خروج از توافق هسته‌ای به نمایش گذاشته است. دو نفر از نمایندگان یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل معتقدند انتشار این اسناد، بر اتحاد کلیه طرفین مهر تأیید می‌زند.
این اسناد اندکی پس از آن منتشر شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص گذر ایران از محدوده ۳۰۰ کیلوگرمی اورانیوم دارای غنای پایین، به تهران هشدار داد. اما به باور دو نماینده یکی از اعضای دائم شورای امنیت، ایران از این محدوده خارج نشده است. آن‌ها تنها در صورت منتشر نشدن نامشان حاضر به اظهار نظر در این خصوص شدند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=35074

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.