تاریخ ارسال : ۰۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت : ۲۳:۴۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ایلام را “سیل” برد! مسئولان را “خواب” ! +تصاویر

بارش های اخیر در استان ایلام منجر به آب گرفتگی معابر و وقوع سیلاب در سطح شهر ایلام شده است که خسارتهای زیادی را به زیرساختهای شهری ،خودروها و منازل مسکونی وتجاری وارد نموده است.

به گزارش شلمچه نیوز، خبرهای دریافتی ، بررسی های میدانی ، تصاویر وفیلم های منتشرشده در فضای مجازی نشان می دهد اوضاع استان به ویژه شهر ایلام در مرحله بحران می باشد وهمه مردم دیشب تا صبح را به بیداری سپری نموده اند.

ال نینو به همراه بارش باران رحمت الهی که از دو روز پیش تمام نقاط استان ایلام را در برگرفته است با شدت بیشتری از دیشب در شهر ایلام باریدین گرفت و با غرش رعدو برق همراه شد آنچنان که سیل در شهر جاری شد وخودرو ها را در مسیر خود برد.

۱۳۹۴۰۸۰۷۰۰۰۵۵۵_PhotoL

این بارش که در چند سال اخیر بی سابقه بوده است ضمن تخریب منازل و معابر شهر ایلام به برخی از زیر ساختهای شهری به شدت خسارت وارد نموده وهنوز از خسارت های احتمالی جانی خبری در دست نیست.

زیرساختهای شهری که ازابتدای ساخت بدون هیچ نظر کارشناسی امروزه به یک معظل تبدیل شده است.کاستن از عرض جداول و استاندارد نبودن سیل بندهای شهر ایلام ،سدهایی به ارتفاع دو متر در شهر ایلام ایجاد نموده است که وحشت مردم را در پی داشته است.

۱۳۹۴۰۸۰۷۰۰۰۵۵۳_PhotoL

همه دستگاه های امداد رسان در وضعیت آماده باش هستند اما کار از کار گذشته است وعملا می توانند سطح خیابانها را تا آرام شدن اوضاع به نظاره بنشینند.

دوایر دولتی و بانکهای استان به صورت رسمی تعطیل شده اند و برخی از مردم از ترس از خانه های خود بیرون نمی آیند.

گفته می شود این بارش ها تا پایان هفته ادامه دارد و مدیریت بحران استان ایلام از مدیریت بحران کشور طلب استمداد نموده است.

۱۳۹۴۰۸۰۷۰۰۰۵۶۶_PhotoL

این حوادث در حالی اتفاق می افتد که هواشناسی از هفته های گذشته پیش بینی ال نینو را در کشور نموده بود.

۱۳۹۴۰۸۰۷۰۰۰۵۶۳_PhotoL

 

باران آرام آرام از سه روز پیش در استان ایلام باریدن گرفت و موجی از شادی و نشاط را بر چهره کشاورزان و مردم و بر صورت شهر و دیارمان نشاند.

این شادی ها تا شامگاه و بامداد امروز نیز ادامه داشت تا اینکه باران به صورت شلاقی بر پیکره خشکیده استان و درختان بلوط سوخته شدت و حدت گرفت.

باران از اوایل صبح با همراهی رعد وبرق و باد آن چنان اوج گرفت که کسی به خود اجازه پلک زدن را نداد.برخی از مناطق حاشیه نشین مثل پشت کمربندی هانیوان ،محله بانبور ،شهرک هجرت ، چالیمار،سبزی آباد و …. شهر ایلام با حجم عظیمی از سیلاب مواجه شدند و سیل جلوی چشم شان خودروها را با خود برد و خانه ها را تخریب نمود و منازل مسکونی و مغازه ها را پر از گل ولای نمود.

۱۳۹۴۰۸۰۷۰۰۰۵۶۷_PhotoL

توالی وشدت بارش تا ساعت ۹ صبح امروز ادامه داشت ولحظه به لحظه بر حجم خسارت ها و نگرانی های مردم افزود.

امروز که با حالی نزار و لرزان کو چه پس کوچه های ماتم گرفته شهرم را در هجوم سنگ ها ، سیلاب و بی توجهی ها قدم می زدم بیم و امید وصف ناشدنی را در چهره مردم می دیدم.مردمی که اوج امیدشان توقف باران بود و با خود زیر لب می گفتند : خداوند رحم کند.

بازدیدهای میدانی و توقف باران به تدریج عمق خسارت های وارده به زیر ساخت های شهری، خودرو ومنازل مسکونی ، تجاری و اداری را نمایان ساخت.

 

یک شهروند ایلامی که طبقه همکف منزلش پر از گل ولای شده بود به عصر ایلام گفت: این واحد را به یک خانواده اجاره داده بودم که دیشب در طول وقوع سیلاب با آسیب جدی مواجه شد و تمام لوازم منزلش با رسوبات ناشی از سیلاب دفن شده است و ساکنان آن را به سختی توانستیم نجات دهیم.

مظفر میرزاد از شهروندان ایلامی ساکن ۲۴ متری ولی عصر و عضو شورای شهر می گوید: این سیل ویرانگر تمام لوازم خانگی واقع در مغازه ام را تخریب نمود که بیش از ۲۰۰ میلیون تومان خسارت بوده است.

وی می افزاید: شدت وحجم سیل به گونه ای بود که یک جوان که به شدت آسیب دیده و غرق شده بود را به سختی توانستیم از سیلاب بگیریم.

ساکنان یک منزل مسکونی واقع در نوروزآباد شهر ایلام که تمام زندگی اشان بر باد رفته بود با تلاش مضاعف گل ولای ته نشین شده در کف خانه اشان را با بیل و هر چه در دسترس بود به بیرون روانه می کردند.

به دلیل بالا بودن عمق فاجعه و در معرض آسیب بودن تمام خانوارهای ایلامی ، اکثرمردم با دستان خالی و بدون هیچ گونه کمک جانبی با چهره مغموم اما امیدوار در پی زدودن گل ولای از سطح منازل مسکونی خود بودند.

این سطح بارش (۲۹۰میلیمتر) که تقریبا در صد سال گذشته بی سابقه بوده و به پدیده ال نینو معروف است به بیش از ۲۰ هزار واحد مسکونی در شهر ایلام خسارت وارد نمود و همچنین چند محور مواصلاتی استان ایلام از جمله حمیل به سرابله،ایلام به ایوان، ایوان – قلاجه و ایلام به مهران با ریزش کوه مواجه شد.

مهندس پولادی معاون عمرانی استاندار می گوید: حجم بارندگی ها ظرف ۴۸ سال گذشته در تاریخ صد ساله استان بی سابقه بود وبه دلیل اینکه تمام جریانات آب از چهار اطراف در سطح شهر ایلام جاری شد حجم خسارت چشمگیر بوده است.

وی با بیان اینکه به ۴۰ درصد از منازل مسکونی شهر ایلام خسارت مالی وارد آمده است افزود: در این حادثه غیرمترقبه به بیش از ۲۰ هزار منزل مسکونی و هزار دستگاه خودرو خسارت وارد آمده است.

شاپور پولادی ادامه داد: ۵۰ درصد از ظرفیت آب شرب شهر ایلام به دلیل خسارت کامل به تاسیسات آب در گل گل تخریب شده و ۲۰ درصد ازمنازل با قطعی برق مواجه شده اند که در تلاش هستیم این نقیصه را رفع نماییم.

وی با بیان اینکه برآورد اولیه ای که از میزان خسارت این سیلاب در استان شده است بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان است افزود:متاسفانه در این حادثه سه نفر کشته و یک نفر مفقود شده است.

و اما یک نکته. همه مسئولین استانی تلاش های خود را بکار گرفتند و کسی انتظار معجزه وشق القمر از آنها نداشت اما این نهایت توان استان در مقابله با این بحران نبود .به نظر می رسید بعد از بحران آتش سوزی های تابستان سال جاری،مسئولین کشوری و استان از آمادگی نسبتا کافی  و وافی برای مقابله احتمالی با حوادث برخوردار باشند اما این موضوع را خیابان های به حال خود رها شده تا ساعاتی بعد از این فاجعه،گواهی ندادند و تایید نکردند.

همین دو سه روز پیش بود که مانور پدافند غیرعامل در استان با حضور گسترده اکثر دستگاه های متولی در استان برگزار شد و همه گمان می برردند که نیروهای امدادی و ستادی همانطور که در یک مانور آمادگی خود را نشان می دهند وصداوسیما نیز کلی وقت برای نمایش اقتدار آنها گذاشت در حوادث واقعی نیز بتوانند بخشی از توان فیزیکی وفکری خود را بکار بگیرند که متاسفانه چنین اتفاقی نیافتاد.

در اوج این بلوشو و گرفتاری های بی حد و اندازه مردم اما در بهزیستی استان انگار خبرهایی بود.مراسم تودیع ومعارفه مدیران کل بهزیستی استان برگزار شد!!!

مراسمی که نه تنها در این شرایط هیچ گونه توجیهی نداشت بلکه بخشی از توان و وقت مسئولین استانی را به خود معطوف نمود.

و اما سخن پایانی.گویا استان ایلام راهی به جز بحران برای حضور در صدر اخبار رسانه ملی را ندارد. یک روز جنگ ، روز دیگر زلزله ، ریزگردها ، روزی دیگر با آتش سوزی بلوط های کهنسال بلوط و اکنون نیز با ال نینو و این بحران کماکان ادامه دارد.

و برای سرزمین زجر کشیده ام می نویسم تنها تو می مانی و مشتی کاه برای بادها……..

 

عصرایلام

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=4449

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.