تاریخ ارسال : ۲۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۰۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ایمنی ترافیکی در کشور در سطح کشورهای آفریقایی است

دکتر زهرا طبیبی عضو هیئت علمی روانشناسی دانشگاه علوم دکتری مشهد در حاشیه کنگره ملی روانشناسی ترافیک در صحبت با خبرنگار مهر عنوان کرد: ارزش روانشناسی ترافیک با نگاهی به آمار کشته شدگان در اتفاقات جاده ای و ترافیکی مطرح می شود. هر روز ۴۳نفر از هموطنان ما در اتفاقات ترافیکی جان خود را از  دست می دهند. اتفاقات ترافیکی بعنوان دومین عامل فوت ومیر در کشور ما مطرح می شود درحالیکه میانگین آن در جهان نهمین عامل فوت و میر هست.

علاوه بر این اهتمام کرد: در اتفاقات ترافیکی سه عامل تعلیم، مهندسی راه و ابزار ی نقلیه و مقررات موثر هست.

این عضو هیئت علمی با اشاره به نقش عوامل آدمی در  حوادث ترافیکی عنوان کرد: در  بین ۷۰ تا ۹۰ درصد این اتفاقات عامل  آدمی یا مستقیما نقش داشته و یا نقش آن به طور مشترک با عوامل محیطی بوده هست.

در کشورهای مدرن با افزایش توانمندی های فهم خطر توانسته اند ۱۱ درصد اتفاقات ترافیکی را کاهش دهند.

همه ی ما در طول روز از سامانه ترافیکی استفاده می نماییم و ترافیک قسمت ارزشمندی از زندگانی ما را تشکیل می دهند از این حیث امنیت ترافیک ارزش پیدا می کند که لازم هست به آن توجه کرد و در ارتقا آن ما کاربران نقش ارزشمندی را ایفا می کنیم که لازم هست در این سامانه یکدیگر را یاری کنیم.

وی دنبال کرد: اقداماتی رانندگی را در سه سطح ارزیابی می کنند که سطح اول آن کنترل و هدایت اتومبیل هست که آموزشگاه های رانندگی موقع صادر کردن گواهینامه عمدتا روی همین مبحث تمرکز می کنند. سطح دوم این اقدامات، سطح تاکتیکی هست که تخصص های رانندگی را دربرمی گیرد و به  مهارت های رانندگی  و سامانه های مغزی و شناختی رابطه دارد و سامانه شناختی را درگیر می کند.  

این عضو هیئت علمی دانشگاه یادآور گردید: با توجه به شاخصه میزان فوت و میر بر اثر اتفاقات ترافیکی، کشور ما از دیدگاه امنیت ترافیک در سطح پایینی قرار دارد و حتی در مطالعه ای ایران از این دیدگاه در سطح کشورهای افریقایی قرار دارد. علی رغم اینکه متخصصان ما در حوزه ی مهندسی؛ روانشناسی و تصویب مقررات ترافیکی در سطح قدر کفایت قرار دارند اما سطح امنیت ترافیک ما زیاد پایین هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=78751

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.