تاریخ ارسال : ۱۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۲۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ایمنی رویای ققنوس‌های شاهرودی است/ آتش‌نشان معنای ایثار

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: بعد از حادثه پلاسکو تهران مهم‌ترین دغدغه سازمان آتش‌نشانی شاهرود یعنی نظارت برساخت و ساز ساختمان‌های بلند با رعایت نکات و موارد ایمنی شدت گرفت و جلسات مختلفی نیز در فرمانداری و شورای اسلامی این شهر برگزار شد.

شاید این روزها اگر سراغ آتش‌نشانی را از افراد مختلف بگیریم حادثه ساختمان پلاسکو را به خاطر آورد و در استان سمنان حادثه قطار در ایستگاه هفت‌خوان.مالکان و بهره‌برداران مجموعه‌های تجاری بدون مشورت و رعایت کوچک‌ترین استاندارهای ایمنی اقدام به خریدوفروش این واحدها می‌کنند درصورتی‌که متوجه خطرات احتمالی درزمینهٔ بروز بحران نیستند، در حالی که امروز وجود دستگاه‌های ایمنی در ساختمان‌های شاهرود یک ضرورت محسوب می‌شود چراکه می‌تواند سهم بسزایی در کاهش تلفات و خسارات ایفا کند.

آتش‌نشان‌ یادآور ایثار و فداکاری و جان‌فشانی است، شاید این روزها اگر سراغ آتش‌نشانی را از افراد مختلف بگیریم حادثه ساختمان پلاسکو را به خاطر آورد و در استان سمنان حادثه قطار در ایستگاه هفت‌خوان، آتش‌سوزی پالایشگاه نفت پیروزی و شرکت سیمان شاهرود خبرسازترین حوادث استان را به خود اختصاص دادند.

برای بررسی عملکرد آتش نشانی شاهرود با علیرضا محمدی مدیرعامل این مجموعه به گفتگو نشسته‌ایم.

*طی یک سال گذشته آتش‌نشان‌های شاهرود در چه عملیاتی حضور داشتند؟

 مأموران این سازمان در ۱۴ مورد آب افتادگی، ۳۰۸مورد آتش‌سوزی، ۵۵مورد آسانسور، پنج مورد انفجار، ۴۰مورد انگشتری، ۶۷ مورد تصادفات و واژگونی خودرو، ۶۴ مورد حبس در منزل، مزاحمت حیوانات ۱۰۴مورد، یک مورد غرق‌شدگی، سقوط در چاه سه مورد، سقوط از ارتفاع ۱۰مورد، نشت گاز و مایعات قابل اشتعال ۱۵ مورد و ۲۹ مورد سایر موارد و درمجموع به ۷۲۴ مورد حادثه  امدادرسانی کرده است و درمجموع طی یک سال گذشته دو هزار و ۷۳۷آتش‌نشان در عملیات مختلف حضور داشتند.

از سوی دیگر مهم‌ترین حوادث در یک سال اخیر آتش‌سوزی شرکت سیمان، شرکت پالایش پیروزی، حادثه قطار در ایستگاه هفت‌خوان، آتش‌سوزی مجتمع مسکونی پنج طبقه در خیابان بهزیستی، واژگونی تانکر بنزین در محور طرود-شاهرود، تصادف اتوبوس در جاده کمربندی و … اشاره کرد.

*چه میزان تجهیزات به آتش‌نشانی اضافه شد؟

 از سال گذشته تاکنون ۲۱۰میلیون تومان تجهیزات و امکانات برای آتش‌نشانی شاهرود به‌منظور ارائه خدمات بهتر به مردم خریداری شد، پمپ آب فشارقوی برای اطفای حریق در ارتفاعات طبقات بالا ۷۰میلیون تومان، دوربین حرارتی برای دید بهتر در مکان‌های که دید کافی وجود ندارد به ارزش ۱۴ میلیون تومان، هشت دستگاه تنفسی، فن ضد جرقه و جک‌های لیفت به مبلغ ۴۵ میلیون تومان ازجمله تجهیزاتی هستند که طی یک سال اخیر خریداری و به ناوگان آتش‌نشانی اضافه شد.

*روزانه چه میزان تماس با سامانه ۱۲۵ انجام می‌شود؟

روزانه به‌طور متوسط مردم با شماره تلفن ۱۲۵ تماس برقرار می‌کنند، در شش‌ماهه نخست سال جاری ۲۳هزار و ۷۴۹مورد تماس تلفنی با آتش‌نشانی برقرار شد که تیرماه پنج هزار و ۱۰۰ مورد و مردادماه پنج هزار و ۳۰۰مورد بیشترین تماس‌ها شامل حوادث و مزاحمت‌ها با آتش‌نشانی را به خود اختصاص داده است.

همچنین مدت‌زمان رسیدن به حادثه سه دقیقه طلایی است لذا در یک حادثه آتش‌سوزی از دو ایستگاه به‌سوی کانون حادثه اعزام می‌شوند که در صورت بروز حادثه برای یکی از دستگاه‌ها دیگر ایستگاه بتواند به‌موقع در محل حادثه حاضر شود.

*بعد از حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو چه تغییری در وضعیت معیشت کارکنان آتش‌نشانی صورت گرفت؟

آموزش‌های تخصصی کارکنان آتش‌نشانی با جدیت پیگیری می‌شود. بعد از حادثه پلاسکو به‌منظور تقدیر از روحیه ایثار و ازجان‌گذشتگی آتش‌نشانان کارکنان و خانواده‌های جان‌باختگان و مصدومان آتش‌نشانی نظامنامه تسهیلات رفاهی سازمان آتش‌نشانی تصویب و ابلاغ شد که بر این اساس تسهیلات رفاهی شامل همه افراد آسیب‌دیده ناشی از عملیات و آموزش‌های آتش‌نشانی در حین یا پس از انجام آموزش درمجموع کارکنان سازمان هستند که اگر برای هرکدام از آن‌ها اتفاقی رخ دهد بر اساس این نظام‌نامه خانواده آتش‌نشانی مورد پشتیبانی و حمایت قرار خواهند گرفت.

از سوی دیگر آموزش‌های تخصصی کارکنان از سال گذشته با جدیت پیگیری می‌شود و ازجمله هر دو ماه یک‌بار مانورهای آموزشی شامل اطفای حریق در ساختمان‌های بلند، تصادفات، حوادث کوهنوردی و مقابله با مواد شیمیایی برگزار شد و توانستیم ۸۱مرد و ۷۲خانم را به‌عنوان داوطلبان آتش‌نشانی جذب سازمان کنیم.

درباره چالش‌های آتش‌نشانی در شاهرود توضیح دهید.

 یکی از مهم‌ترین چالش‌های آتش‌نشانی عدم همکاری اصناف است که مشاغل ناایمن مانند سمساری‌های خیابان شبدری و بازار مبل پشت بازارچه پردیسان در صورت بروز بحران می‌تواند بسیار خطر آفرین باشد.

ما با ارسال نامه‌ای به اتاق اصناف خواستار آموزش افراد متقاضی صدور جواز کسب شدیم، به‌طور متوسط در سه سال اخیر ۸۰مورد آتش‌سوزی تجاری در شاهرود به وقوع پیوست که اگر هزینه خسارت هر مغازه را ۴۰میلیون تومان برآورد کنیم درمجموع مبلغ میلیاردی خسارت متوجه شهرستان شده است که این رقم می‌توانست با اندکی رعایت موارد ایمنی به حداقل ممکن کاهش پیدا کند.

*چه انتظاری از مجلس شورای اسلامی در راستای وضع قوانین برای ارتقاء ایمنی جامعه دارید؟

انتظار می‌رود نمایندگان مجلس بندی را با عنوان الزامات رعایت ایمنی تصویب کنند چراکه آتش‌نشانی با کمترین توان اجرایی بدون پشتوانه قانونی نمی‌تواند چندان موفق عمل کند و اغلب مخاطبان ما به نامه‌های ارسالی و اخطارهای ناایمن بودن ساختمان‌ها توجه نمی‌کنند و این در شرایطی است که در بحران بیشترین زحمت متوجه آتش‌نشانی خواهد بود.

اغلب مخاطبان ما به نامه‌های ارسالی و اخطارهای ناایمن بودن ساختمان‌ها توجه نمی‌کنند. در خصوص احداث ساختمان‌های بلند و بازارچه‌ها از آتش‌نشانی هیچ‌گونه استعلامی نمی‌شود همچنین در مباحث ملی نظارت بر ایمنی را بر عهده مهندسان ناظر انتصاب شد اما برای اطفای حریق در طبقات هیچ‌گونه تعبیه ایمنی صورت نمی‌گیرد.

یکی دیگر از مشکلات آتش‌نشانی امدادرسانی در خیابان‌های منتهی به ساختمان پزشکان شاهرود است که دو سال قبل پیگیر سامان‌دهی ترافیک آن شدیم و شهرداری در این خصوص به مقامات مسئول ازجمله فرمانداری نامه ای ارسال کرده است و این در شرایطی تداوم دارد که در صورت بروز بحران بیشترین زحمت امدادرسانی بر عهده آتش‌نشانی خواهد بود.

* از اقدامات اخیر خود بگویید

 ابتدای سال جاری با آموزش‌وپرورش شاهرود مکاتبه‌ای را مبنی بر بازدید و شارژ کپسول‌های اطفای حریق مدارس انجام شد که این مهم طی روزهای آتی پیگیری می‌شود و همچنین هرکدام از مساجد و تکایا در صورت اعلام نیاز برای بازرسی موارد ایمنی، آتش‌نشانی آماده ارائه خدمت خواهد بود و همچنین ۱۰شیر آتش‌نشانی جدید در شهر نصب  شد.

*سخن آخر؟

 دست‌کم گرفتن حوادث باعث بروز مخاطرات می‌شود، بنابراین در همین راستا با پخش بروشور از تریبون نماز جمعه، مدارس و اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها، رادیو و تلویزیون تلاش شد تا اذهان همگان را به‌سوی افزایش ضریب ایمنی سوق دهیم.

از مردم تقاضا داریم در صورت بروز بحران راه را برای عوامل امدادی باز کنند و برای تسریع در عملیات امدادرسانی با اورژانس و آتش‌نشانی همکاری لازم را داشته باشند، همچنین آتش‌نشانی شاهرود با ۷۶ کارمند در چهار ایستگاه میدان ولایت، خیابان ۲۲ بهمن، بلوار عدالت و شهرک بهارستان با ۲۰ نفر آماده خدمت در هر نوبت، به مردم خدمت‌رسانی می‌کند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=69043

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.