تاریخ ارسال : ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت : ۱۰:۳۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ایندیپندنت: ترامپ مراقب شکست در خاورمیانه باشد

 به گزارش شلمچه نیوز به نقل از مشرق، روزنامه ایندیپندت امروز شنبه در گزارشی به قلم “پاتریک کاکبرن” نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا چه بسا از سیاست های وینستون چرچیل نخست وزیر اسبق انگلیس در برخورد با ایران الهام می گیرد.

وی افزود: ترامپ چه بسا از سیاست های چرچیل در سال ۱۹۴۰ الهام می گیرد و نه سیاست هایش در سال ۱۹۱۵٫ یعنی زمانی که چرچیل مشاور دولت انگلیس در جریان نبرد گالیپولی (چناق قلعه) بود که در سایه کشتار هولناکی، با پیروزی ترک ها بر انگلیس پایان یافت.

نبرد گالیپولی در جریان جنگ جهانی اول بین امپراتوری عثمانی و نیروهای ائتلاف انگلیس، فرانسه و آنزاکها در تنگه داردانل روی داد که بیش از هشت ماه طول کشید و سرانجام در دسامبر سال ۱۹۱۵ با شکست نیروهای ائتلاف به پایان رسید و از هر دو جبههٔ متفقین و متحدین بیش از نیم میلیون نفر کشته و زخمی برجای ماند و در این نبرد کشتی‌های نیروی دریایی متفقین آسیب زیادی دیدند.

کاکبرن نوشت: ترامپ بیشتر از اینکه به رویدادهای جاری در عصر حاضر توجه و اهتمام بورزد به مطالعه تاریخ و بررسی آن توجه می کند.

وی به ترامپ پیشنهاد داد که تاریخ جنگ گالیپولی را خوب بخواند زیرا چرچیل فقط اولین رهبر غربی از بین شش رهبری بود که کشتی های آنها در منطقه خاورمیانه در طول قرن گذشته منهدم شدند.

این نویسنده گفت: منطقه خاورمیانه بیش از هر منطقه دیگری از این قابلیت برخوردار است که در آن جنگ شعله ور شود و اشتباها می تواند به فاجعه ای جبران ناپذیر بیانجامد.

وی افزود: اکثر شش رهبر غربی که شکست مفتضحانه ای در خاورمیانه خوردند، از مشاوران و معاونان سیاسی بهتری از ترامپ برخوردار بودند و در نتیجه ترامپ باید مراقبت باشد و محتاطانه رفتار کند تا به هفتمین رهبر غربی در این زمینه تبدیل نشود.

کاکبرن نوشت: از این شش رهبر غربی، سه نفر انگلیسی و سه نفر آمریکایی بودند. اولین نفر چرچیل بود که در میزان قدرت ترک ها اشتباه کرد که باعث کشتار ناوگان دریایی انگلیس شد. دومین نفر دیوید لوید جورج بود که دولتش در سایه تهدید به جنگ با ترکیه در سال ۱۹۲۲ میلادی سقوط کرد.

دیوید لوید جرج در آن زمان در برابر اولتیماتوم تُرک‌ها برای گشودن راه عبور از تنگه، تصمیم به برخورد نظامی با ترکیه گرفت، اما افکار عمومی تمایل چندانی برای ورود به جنگی دیگر نداشت، در نتیجه دولت لوید جرج در اثر این بحران که خود آن را بحران “چانکایا” ‌نامید، سقوط کرد.

به نوشته کاکبرن، سومین رهبر غربی آنتونی ایدن نخست وزیر وقت انگلیس بود که خودش را در بحران کانال سوئر در سال ۱۹۵۶ میلادی غرق کرد و در نهایت مجبور به استعفا شد. این درحالی است که تونی بلر نخست وزیر اسبق انگلیس نیز به خاطر جنگ علیه عراق وجهه خودش را از دست داد.

کاکبرن تصریح کرد: اما سه رهبر آمریکایی جیمی کارتر و رونالد ریگان و جورج بوش پسر بودند. جیمی کارتر، انقلاب اسلامی در ایران و اشغال سفارت آمریکا در تهران در سال ۱۹۷۹ میلادی را به خود دید و رونالد ریگان در مدیریت دخالت آمریکا در لبنان در جریان جنگ داخلی شکست خورد و ۲۴۱ تفنگدار دریایی آمریکا در سال ۱۹۸۳ میلادی کشته شدند و علاوه بر آن، رسوایی ایران کونترا باعث سوخته شدن سیاسی او شد.

این نویسنده تصریح کرد: جورج بوش پسر آخرین حلقه از زنجیره ناکامی ها و پایان های ناامید کننده بود. تصمیم او برای یورش به عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی باعث احیای گروه القاعده شد و این گروه بعد از آن گسترش یافت واعضایش افزایش یافتند و از دل آن یک سری گروههای متعصب تر و با قدرت تر بیرون آمد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=40959

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.