تاریخ ارسال : ۰۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۲:۰۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

این میخ فروشی نیست

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو، «حسین شریعتمداری» در یادداشت روزنامه «کیهان» درج کرد:

در حکایت‌های کهن آمده هست که شخصی بر سر خرید خانه‌ای با فروشنده به توافق دست یافته بود ولی فروشنده اصرار داشت فلان میخ که به دیوار فلان اتاق کوبیده شده هست را نمی‌فروشد و باید هنوز در مالکیت او بر جای بماند و این مالکیت در سند فروش نیز صریحا آورده گردد! خریدار با این گمان که مگر یک میخ چه ارزشی دارد و چه کاری از آن ساخته هست، شرط فروشنده را قبول کرد.

چند ماه بعد که صاحبخانه جدید ضیافت مفصلی ترتیب داده و زیادی از اشخاص معروف را به مهمانی فرا خوانده بود، فروشنده در حالی که لاشه الاغی را به زحمت با خود می‌کشید دق‌الباب کرد و اظهار کرد می خواهد این لاشه را به میخی که در آن خانه دارد بیاویزد! خریدار از یک طرف با پذیرش خواسته او بساط مهمانی خود را بر باد رفته می‌دید و از طرف دیگر از آنجا که مالکیت میخ برای فروشنده در سند ذکر شده بود، چاره‌ای جز راضی کردن وی نداشت و سر انجام باج کلانی داد و موقتاً از تنگنا بیرون رفت! ولی مالکیت میخ برای فروشنده مکار همچنان پا برجا بود.

 

نزدیک به دو ماه گذشته از تصویب برجام – اول‌خرداد ۹۴- (۲۲ می‌۲۰۱۵) کنگره آمریکا قانونی که به «INARA – اینارا» معروف هست را به تصویب رساند. مبحث این مصوبه توافق هسته‌ای ایران با گروه کشورهای ۱+۵ هست و ازجمله مفاد «اینارا» آن هست که به رئیس‌جمهور آمریکا اذن می‌دهد هر۱۲۰ روز یعنی ۴ ماه یک بار تصمیم بگیرد تحریم‌های تعلیق شده در توافق هسته‌ای با ایران را برای ۴ ماه دیگر تمدید کند و یا تحریم‌های ذکر شده را برگرداند! به بیان دیگر ارزش برجام به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا بستگی دارد و چنانچه در سررسید یکی از این دوره‌های ۴ ماهه تصمیم به برگرداندن تحریم‌ها بگیرد، برجام عملا دود شده و به هوا رفته هست!

 

مبحث این مصوبه توافق هسته‌ای ایران با گروه کشورهای ۱+۵ هست و ازجمله مفاد «اینارا» آن هست که به رئیس‌جمهور آمریکا اذن می‌دهد هر۱۲۰ روز یعنی ۴ ماه یک بار تصمیم بگیرد تحریم‌های تعلیق شده در توافق هسته‌ای با ایران را برای ۴ ماه دیگر تمدید کند و یا تحریم‌های ذکر شده را برگرداند! به بیان دیگر ارزش برجام به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا بستگی دارد و چنانچه در سررسید یکی از این دوره‌های ۴ ماهه تصمیم به برگرداندن تحریم‌ها بگیرد، برجام عملا دود شده و به هوا رفته هست!و اما، از آنجا که برجام کلاه گشادی هست که بر سر ایران گذارده‌اند، آمریکا هرگز حاضر به کنسل آن نخواهد بود… این نقش را دستکم در دو عرصه به صورت واضح می‌توان دید.

 

اول؛ هیچ سرمایه‌گذار عاقل داخلی و یا بیگانه حاضر نمی‌شود سرمایه خود را در کشوری به کار گیرد که سرنوشت تحریم‌های تحمیل شده بر آن، هر ۴ ماه یک بار در فراروی برگشت دو مرتبه هست! نتیجه آنکه تاحالا هیچ سرمایه‌گذار مطرح بیگانه برای سرمایه‌گذاری در ایران اعلام آمادگی نکرده و پای پیش نگذاشته هست! دولتمردان وقتی داستان به این نقطه می‌رسد از قرارداد نفتی با شرکت فرانسوی توتال یاد می‌کنند که ضمن بدسابقه بودن توتال که یک قلم آن رشوه‌دهی به یکی از طرف‌های ایرانی بوده هست، باید به این نکته نیز ‌اشاره کرد که مسئولین این شرکت فرانسوی به صورت رسمی اعلام کرده‌اند که با تحریم‌های آمریکا همراه می باشند و در صورت برگشت تحریم‌ها تعهدی در ازای قرارداد مورد ‌اشاره نخواهند داشت! و…

 

دوم؛ ظواهر موجود به صورت واضح نشان می‌دهد که در آستانه انتهاء دوره ۴ ماهه اینارا و شروع دوره بعد، رسانه‌ها و مقام های آمریکایی و اروپایی جنجال گسترده‌ای به راه می‌اندازند که شاید رئیس‌جمهور آمریکا تعلیق تحریم‌ها را برای ۴ ماه دیگر تمدید نکند و در همان حال یک جریان آلوده داخلی با بهره‌گیری از رسانه‌ها و تریبون‌های- گاها رسمی- که در اختیار دارد بر این طبل بد صدا می‌کوبد که چنانچه با آمریکا کنار نیاییم و به خواسته‌هایش اهمیتی ندهیم، باید در انتظار فاجعه‌ای ناخواسته باشیم!…

 

دست کشیدن از صنعت های موشکی، اذن بازرسی از جایگاه ها نظامی، پذیرش سند نامیده شده به ۲۰۳۰، FATF، دست کشیدن از مبارزه با تروریست‌هایی که واضحا از سوی آمریکا پشتیبانی می‌شوند… و در یک کلمه مبدل ایران اسلامی و مردم این مرز و بوم به لقمه‌ای ساده برای بلعیده شدن از سوی دشمن! در این حال و هوا یکی از رخدادهایی که به طور مستمر شاهد آن بوده‌ایم افزایش لجام گسیخته نرخ ارزهای مطرح بیگانه و مخصوصا دلار هست و از آنجا که متاسفانه بهای دلار به شاخصی برای نرخ سایر کالا و خدمات- بخوانید تمامی آنها- مبدل شده هست، هر ۴ ماه شاهد گرانی افسار گسیخته و در مواردی نیز گران شدن جهشی بعضی از کالا و خدمات هستیم و پس از انتهاء دوره ۴ ماهه و شروع دوره بعد گرچه رئیس‌جمهور آمریکا تعلیق‌ها را کنسل نمی‌کند ولی نرخ افزایش یافته دلار و در پی آن گرانی سایر کالا و خدمات به نقطه سابق باز نمی‌گردد و یا منحصرا کمی کاهش می‌یابد.

 

.. ‬

 

‬و اما، امکان دارد تیم محترم هسته‌ای و یا آن عده از نمایندگان مجلس که بی‌توجهی مشترک آنها، این دام را پیش پای اقتصاد کشور پهن کرده هست، مدعا کنند که«اینارا» یک قانون داخلی آمریکاست که در این صورت عذر بدتر از گناه آورده‌اند! چون که این قانون ماه‌ها در کنگره مورد بحث بوده و سر انجام نزدیک به ۲ ماه گذشته از برجام به تصویب دست یافته و برجام را پیش از تصویب از ارزش و ارزش انداخته هست! در نتیجه سوال از تیم‌هسته‌ای کشورمان این هست که به چه سبب علی رغم این قانون یعنی موکول شدن توافق به اذن ۴ماه یک بار رئیس‌جمهور آمریکا، به آن تن داده‌اند؟! و پرسشی جدی و منطقی نیز با نمایندگان مجلس در میان هست و آن اینکه به چه سبب برجام را عجولانه و منحصرا ظرف ۲۰ دقیقه تصویب کرده و این سند فاجعه‌آمیز را که معیت آن با «اینارا» تنها یکی از دهها مورد خسارت‌بار آن هست به ملت و نظام تحمیل کرده‌اند؟!

 

گفتنی هست و البته تاسف‌آور نیز هست که بعضی از نمایندگان در جواب به این اقدام نابخشودنی خود، مدعا می‌کنند ۲۰دقیقه هم برای تصویب برجام وقت زیادی بوده هست که به آن اختصاص داده‌اند! این جواب سخیف در حالی هست که کنگره آمریکا علی رغم آنکه قرار نبود امتیازی را از دست بدهد چندین ماه از وقت خود را به تهیه و تصویب قانون «اینارا» اختصاص داده بود ولی در این سو بعضی از نمایندگان مجلس کشورمان که می‌دانستند پای امتیاز دادن به رقیب در میان هست بی‌توجه به خطیر بودن وظیفه خود از کنار ماجرا گذر کردند و نظرات کارشناسانه و دقیق کمیسیون مخصوص برجام را که نمایندگان عضو آن را خود برگزیده بودند، ندید گرفتند! و حتی چند تن از آنها، ۱۶۵ دستاورد برای برجام ردیف کرده بودند!

 

‬بی‌توجهی به نظرات کارشناسانه این کمیسیون در حالی بود که کمیسیون ذکر شده بیشتر از چهل روز و با دعوت از کارشناسان قبول کننده و مخالف به ارزیابی برجام پرداخته و اعلام نظر کرده بود.
و در نهایت باید اظهار کرد؛ هنوز هم دیر نشده و زورگویی آمریکا را می‌توان با خارج شدن از برجام جواب داد چون که وقتی مسئولین دست‌اندرکار توافق هسته‌ای اقرار دارند که آمریکا تعهدها برجامی خود را نقض کرده هست، دیگر برجامی باقی نمانده که جمهوری اسلامی در آن بر جای بماند!


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84318

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.