تاریخ ارسال : ۱۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت : ۰۱:۴۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

این هم یکی دیگر از نتایج برجام؛ آخرین لگد اوباما به طرفداران سازش با امریکا

رئیس‌جمهور به‌اصطلاح اهل تعامل فعلی امریکا با امضای تمدید قانون فرمان اجرایی برقراری وضعیت اضطراری ملی در مورد ایران به مدت یک سال دیگر نشان داد که مقامات امریکا با این و آن گرایش مصداق سگ زرد برادر شغال هستند.

به گزارش شلمچه نیوز، در واقع باراک اوباما با امضای قانونی که در دوران ریاست جمهوری سلف حزبی خود جیمی کارتر برای نخستین بار در۲۴آبان سال ۱۳۵۸  وضع شد، نشان داد به رغم حمایت برخی جریان‌های سیاسی در ایران از عادی‌سازی مناسبات با امریکا، وی همان کینه‌ای را نسبت به انقلاب اسلامی دارد که دیگر مقامات امریکایی دارند.

باراک اوباما در نامه‌‏ای تأیید مجدد قانون تحریم‏های ایران به رؤسای مجلس نمایندگان و سنای امریکا را یادآور شده است که طبق قانون وضعیت اضطراری ملی، فرمان اجرایی رئیس‌جمهوری در سالروز آن فرمان به طور خودکار ملغی می‌شود مگر اینکه ظرف ۹۰ روز پیش از این تاریخ، رئیس‌جمهوری تصمیم خود را به تمدید این فرمان در روزنامه رسمی فدرال منتشر کند و نیت خود را در نامه‌هایی به اطلاع کنگره برساند.  رئیس‌جمهوری امریکا در توجیه تصمیم به تمدید این فرمان گفته است که روابط ما با ایران هنوز به وضعیت عادی بازنگشته و روند اجرای توافق‌هایمان با ایران که در روز ۱۹ ژانویه سال ۱۹۸۱ به دست آمد، هنوز در جریان است.

اشاره اوباما به انعقاد قرارداد الجزیره شامل توافق امریکا و جمهوری اسلامی در مورد حل و فصل دعاوی حقوقی طرفین است.  باراک اوباما در پایان نامه خود نوشته است که به همین دلیل، تشخیص داده‌ام که لازم است وضعیت اضطراری ملی که در فرمان اجرایی شماره ۱۲۱۷۰ در مورد ایران وضع شد، ادامه یابد.  قانون مذکور یازده روز پس از تصرف سفارت امریکا و دستگیری جاسوس- دیپلمات‌های امریکایی، جیمی کارتر، رئیس‌جمهوری وقت امریکا، فرمان برقراری وضعیت اضطراری در مورد ایران را امضا کرد.  با اعمال این قانون، دارایی‌های دولت این کشور در ایالات متحده مسدود و زمینه غارت آنها توسط امریکایی‌ها فراهم شد. این دارایی‌ها عمدتاً شامل ارز خارجی بود که برای تأدیه بدهی‌های خارجی ایران یا کسب سود بانکی نزد بانک‌های امریکایی سپرده‌گذاری شده بود.

دستورکار ضد ایرانی آخر ماه کنگره
روزنامه امریکایی «واشنگتن‌پست» در گزارشی نوشت، زمانی که اواخر این ماه کنگره تشکیل جلسه دهد، نمایندگان آن یک‌ دستورکار مهم و جنجالی دارند و آن تمدید ۱۰ ساله تحریم‌های ایران است.  روزنامه امریکایی «واشنگتن‌پست» در یادداشتی نوشت که وقتی کنگره اواخر ماه جاری میلادی به واشنگتن بازگردد تا بن‌بست مربوط به بودجه و لایحه مهم سیاست دفاعی را مهار کند، یک مورد دیگر را نیز در برنامه کار خود دارد و آن تمدید تحریم‌های ایران است.  این گزارش با این مقدمه ادامه داد: در پایان سال جاری میلادی، قانون تحریم‌های ایران (ISA) منقضی می‌شود. با این قانون است که نظام تحریم‌های کنونی امریکا علیه ایران که به اعتقاد نمایندگان کنگره ضروری است تا واشنگتن بتواند در صورت سرپیچی ایران از مفاد برجام، اقدامات تنبیهی علیه تهران را خیلی فوری بازگرداند، حفظ می‌شود.  با این حال واشنگتن‌پست ادامه داد: کاخ سفید نگران است که اگر نمایندگان کنگره بیش از حد برای تجدید و احتمالاً تشدید تحریم‌های ایران تلاش کنند، تهران اینگونه اقدامات را سرپیچی امریکا از برجام تلقی کرده و در نتیجه مجدداً سایت‌های هسته‌ای خود را راه‌اندازی کند.

بنا به گزارش واشنگتن‌پست، نمایندگان کنگره هم‌اکنون بر سر بهترین رویکردی که بتوانند بر اساس آن، محدودیت‌هایی را در بخش انرژی، بانکداری و دفاعی علیه فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی ایران، به وجود آورند، با یکدیگر اختلاف دارند.  برخی نمایندگان دموکرات و بیشتر جمهوریخواه کنگره خواستار واکنش‌ به آزمایش موشک‌های بالستیکی ایران شده و استدلال می‌کنند که این آزمایشات روح برجام را نقض کرده است.  برخی دیگر معتقدند که لایحه تجدید تحریم‌های ایران، فرصتی برای سلب اختیار رئیس‌جمهوری امریکا برای شروع توافقات مالی آینده با تهران است. این مسئله در واقع به موضوع توافقات کاخ سفید برای پرداخت بدهی ۷/۱ میلیارد دلاری واشنگتن به تهران اشاره دارد که خشم بسیاری از جمهوریخواهان را برانگیخت.  «اد رویس» رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان امریکا که حامی تحریم‌های ایران است، می‌گوید: «قانون تحریم‌های ایران می‌بایست تا زمانی پابرجا باشد که رژیم ایران، صادرات تروریسم و تهدید ما و همپیمانان ما با سلاح‌های مرگبار را متوقف کند. به همین دلیل است که من لایحه دو حزبی تمدید طولانی‌مدت این تحریم‌های مهم را معرفی کردم.»  با اینحال، مشخص نیست که سنا در خصوص این قانون رأی‌گیری کند یا اینکه اصلاً کاخ سفید تجدید تحریم‌های کنونی علیه ایران را بپذیرد.

۱۳ آبان نشانه عدم تغییر رفتار ایران
‏سخنگوی وزارت خارجه امریکا در واکنش به تظاهرات ضد امریکایی ۱۳ آبان در ایران، گفت: رفتار ایران در منطقه حتی پس از توافق هسته‌ای ‏هیچ تغییری نکرده است. ‏ مارک تونر ادامه داد: «ما هیچ وقت امید نداشته‌ایم که رفتار آنها یک شبه تغییر کند … ما توافق هسته‌ای را با آنها انجام دادیم تا تهدید هسته‌ای را از روی میز برداریم.» سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت: شعارها و بیان احساسات ضدامریکایی در چنین روزی صرفاً مواضع تند سیاسی ‏هستند که هیچ مانعی را برای ادامه همکاری ایران و امریکا ایجاد نمی‌کند. ‏ تونر افزود: «در این روز شاهد اوج گرفتن احساسات ‏و لفاظی‌های ضدامریکایی هستیم و قصد نداریم به همه آنها واکنش نشان دهیم. »‏ سخنگوی وزارت خارجه امریکا در واکنش مستقیم به سر داده شدن شعارهای ضدامریکایی در برابر سفارت سابق کشورش در تهران گفت: «هیچ‌کس دوست ندارد چنین ادبیاتی را در هیچ جای دنیا ببیند.»

فشار برای تحریم ماهان ایر ‏
خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته است که واشنگتن کشورهای اروپایی را تحت فشار قرار داده تا آنها ‏ورود هواپیماهای ماهان به ‏اتحادیه اروپا را ممنوع کنند. ‏ ماهان از جمله شرکت‌های ایرانی است که با وجود توافق هسته‌ای، به بهانه «حمایت از تروریسم» ‏همچنان در فهرست تحریم‌های ‏امریکا باقی مانده است. با این حال اتحادیه اروپا این شرکت را تحریم ‏نکرده و روزانه پروازهای آن به کشورهای اروپایی انجام ‏می‌شود. ‏ آلمان، فرانسه، دانمارک و روسیه از جمله کشورهایی هستند که ماهان به آنها پرواز دارد. ‏ یک مقام در وزارت خزانه‌داری امریکا به آسوشیتدپرس گفته است ایالات متحده در تلاش است که ‏این کشورها را به همکاری ‏با اقدامات امریکا برای مختل کردن شبکه مالی ماهان متقاعد کند، اما با ‏مقاومت سخت این کشورها مواجه شده است. ‏ امریکا ماهان را به انتقال سلاح و نیرو به سوریه متهم کرده و معتقد است که محدود کردن این خط ‏هوایی می‌تواند به ایران فشار ‏وارد کند. ‏ آسوشیتدپرس نوشته است که با این حال امریکا هیچ اهرم فشاری برای تغییر قوانین اتحادیه اروپا ندارد ‏و تنها کاری که می‌تواند ‏انجام دهد، این است که از این کشورها بخواهد ورود هواپیماهای ماهان را ‏ممنوع کنند. واشنگتن همچنین می‌تواند شرکت‌های ‏خارجی همکار با ماهان، از جمله بانک‌ها و ‏شرکت‌های حمل و نقل را تحت تعقیب قرار دهد. ‏


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=28672

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.