تاریخ ارسال : ۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت : ۱۱:۴۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

باج‌گیری برخی دانشگاه‌های دولتی برای انتقال دانشجویان

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در خواست های چند ده میلیونی و غیر متعارف از دانشجویان برای موافقت با درخواست انتقالی شان در حال تبدیل شدن به یک رویه در پردیس های دانشگاهی است؛ درخواست هایی که تنها به پرداخت پول ختم نمی شود و در برخی موارد تامین هزینه رنگ آمیزی دیوارهای دانشگاه و یا خرید رایانه برای کلاس ها نیز دیده می شود. اتفاق جدیدی که بعد از پولی شدن تحصیل در پردیس های دانشگاهی دانشگاه های معتبر دولتی، نظام آموزش عالی را بیش از پیش به سمت سنگین کردن کفه مسائل مالی در دانشگاه ها می کشاند.

 

اینها را عین الله شریف پور، نماینده مردم ماکو در مجلس می گوید و اضافه می کند که پردیس های دانشگاهی به بهانه های مختلف از دانشجویان پول می گیرند؛ بهانه هایی که جدیدترین مدل آن موافقت با انتقال دانشجو است تا از طریق آن بتوانند هزینه رنگ آمیزی کلاس ها، خرید تجهیزات دانشگاه یا حتی حقوق پرسنل را تامین کنند.

 

شریف پور از وصول گزارش هایی از سوی دانشجویان در خصوص درخواست های نامتعارف پردیس های دانشگاهی برای موافقت با درخواست میهمانی و یا انتقالی آنها خبر می دهد و می گوید: بسیاری از دانشجویانی که پردیس های دانشگاهی را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اند با مشکلات متعددی برای پرداخت شهریه های سنگین مواجه هستند و به امید گشایش در وضعیت اقتصادی شان در آینده در این دانشگاهها ثبت نام کرده اند.

 

به گفته این عضو کمیسیون اقتصادی، بخشی از این دانشجویان تنها با هدف ادامه تحصیل در این دانشگاهها ثبت نام می کنند و به محل دانشگاه و فاصله آن با محل سکونتشان توجهی ندارند. این دسته از افراد اصلی ترین قربانیان این باج گیری دانشگاهی هستند و وقتی با مشکلات دوری از خانواده و راه مواجه می شوند تصمیم می گیرند تا به نزدیکترین واحد دانشگاهی منتقل شوند.

 

وی اضافه می کند که این افراد مستاصل حالا باید برای موافقت با درخواستشان، مبالغ هنگفتی را نیز به دانشگاهها بپردازند تا از سوی مسئولان دانشگاه با درخواستشان موافقت شود.

 

شریف پور چنین دریافتی هایی از دانشجویان را کاملا غیر قانونی می داند و می گوید: پردیس های دانشگاهی در صورت تکمیل ظرفیت کلاس ها، تنها مجاز به عدم پذیرش انتقالی دانشجو هستند و اجازه ندارند کمبود امکانات را دستاویزی برای دریافت های غیر مجاز از دانشجویان قرار دهند و مجلس این موضوع را به صورت جدی پیگیری خواهد کرد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=34462

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.