تاریخ ارسال : ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ ساعت : ۱۷:۰۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

باج بزرگ به خارجی‌ها هم سوئیفت را آزاد نکرد!

بانک‌ها مستقیما امکان اتصال به سوئیفت را نخواهند داشت و از طریق کارگزاری‌های خارجی به سوئفیت متصل می‌شوند/ تحریم سوئیفت با گذشت ۱۴ روز از اجرای برجام هنوز برداشته نشده است و حتی لغو آن هم به جای سود آوری برای کشور پول هنگفتی را به حساب بانک‌های خارجی می ریزد.

به گزارش شلمچه نیوز، در اولین ساعات بامداد ۲۷ دی ماه خبری فوری از سوی رسانه های مختلف دنیا مخابره شد. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی مسئول هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا به مقر سازمان ملل در وین آمدند، تا خبر اجرای برجام را اعلام کنند. با اعلام خبر برجام همه منتظر لغو تحریمهای مختلف اقتصادی از جمله تحریم سوئیفت بودند.

سوئیفت به عنوان مهم ترین ابزار پولی و بانکی رایج در دنیا، به شمار می رود و وجود آن در هر گونه تجارت بین‌المللی از اهمیت بسیار فراوانی برخوردار است. سرویس جهانی معاملات مالی یا همان سوئیفت از ۲۵ اسفند ماه سال ۹۰ به دنبال تحریمهای اتحادیه اروپا کلیه ارتباطات خود را با بانکهای ایرانی قطع کرد، بنابراین مذاکره برای لغو تحریم سوئیفت از مهم تریم محورهای مذاکرات تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با گروه ۵+۱در دو سال و نیم گذشته بود.

تنها ساعاتی بعد از اجرای برجام خبری بر روی خروجی روابط عمومی بانک مرکزی قرار گرفت که اکثریت قریب به اتفاق رسانه های مکتوب و مجازی آن را پوشش دادند. بانک مرکزی در این خبر به استناد پایگاه اطلاع رسانی سوئیفت مدعی شد که تحریم سوئفیت لغو شده و کلیه بانکهای کشور از این لحظه به بعد قادر خواهند بود که از طریق این ابزار پولی و بانکی به نقل و انتقال پول بپردازند.

اما انگار ادعای بانک مرکزی چندان با واقعیت سنخیت نداشت، زیرا اسدالله عسگراولادی عضو با سابقه اتاق بازرگانی در گفتگو با «نسیم آنلاین» با رد ادعای مردان ساختمان میرداماد مدعی شد که لغو تحریم سئویفت دروغ است.

بانک مرکزی هم در واکنش به مصاحبه عسگراولادی با پس گرفتن ادعای قبلی خود، مدعی شد پروسه لغو سوئیفت زمان بر است و بانکها برای لغو آن باید شکیبا باشند.

رئیس کل بانک مرکزی هم به دنبال این ماجرا به برنامه گفتگوی ویژه خبری صداوسیما آمد و اعلام کرد که تحریم سوئیفت تا ۱۰روز دیگر برداشته می شود. البته مهلت ۱۰ روزه سیف چند روز است که پایان یافته است ولی وی روز گذشته بار دیگر در مصاحبه با رسانه ملی مدعی شد که شب گذشته لغو تحریم سوئیفت برای ۹ بانک میسر شده است.

سیف در حالی نامی از ۹ بانکی که شب گذشته شامل لغو تحریم سوئیفت شده اند، نبرد که برخی از بانکهای خصوصی در طول مدت تحریمها هم شامل تحریم سوئیفت نبوده اند. به عنوان مثال بانکهای پارسیان و پاسارگاد و سامان بنا به اعلام مدیران عاملشان در دوران تحریمها هم با سوئیفت ارتباط داشتند.

اما در حال حاضر این ابهام در فضای اقتصادی کشور وجود دارد که آیا تحریم سوئیفت واقعا لغو می شود و بانکهای ما به راحتی می توانند به این ابزار پولی و بانکی دسترسی داشته باشند؟

کارگزاری های خارجی به جای لغو تحریم سوئیفت مبادلات پولی و بانکی را انجام می دهند!

خبرنگار «نسیم آنلاین» به اطلاعاتی از منابع معتبر و مستقل دست پیدا کرده که نشان می دهد با لغو  تحریم سوئیفت به دنبال اجرای برجام، بانکها مستقیما امکان اتصال به این سیستم را نخواهند داشت و از طریق کارگزاری های خارجی به سوئفیت متصل می شوند.

در این خصوص حیدر مستخدمین حسینی معاون اسبق بانک مرکزی در گفتگو با «نسیم آنلاین» با تایید خبر فوق گفت: دولتمردان در خصوص لغو تحریم سوئیفت و گشایش ۱۰۰۰ ال سی در روز نخست اجرای برجام غلو کرده و بزرگنمایی می کنند و این خود بانکها هستند که باید برای بهره مندی از خدمات سوئیفت با کارگزاری های خارجی وارد مذاکره شوند.

وی خاطرنشان کرد: لغو تحریم سوئیفت به معنا این نیست که بانکهای ما بلافاصله بعد از آن می توانند از خدمات سوئیفت بهره مند شوند، بلکه تازه باب مذاکره بانکهای ما با کارگزاری های خارجی باز می شود.

این مقام اسبق مسئول گفت: بانکهای خارجی بعد از لغو سوئیفت نقش کارگزاری ها را برای ما ایفا خواهند کرد. در دوران تحریمها ما تنها از طریق بانکهای چین و کره از خدمات سوئیفت بهره مند می شدیم، اما اکنون قرار است بانکهای اروپایی نقش کارگزاری خارجی در ارتباط دادن ما با سوئیفت را ایفا کنند.

مستخدمین حسینی تصریح کرد: لغو تحریم سوئیفت بدون زمینه سازی و انعقاد قرارداد عملیاتی نیست و دولت و بانک مرکزی در این خصوص جوسازی می کنند. در انعقاد قرارداد سوئیفت بانکها برای برقراری ارتباط با این ابزار پولی و بانکی، باید مبالغی را به کارگزاری های خارجی بپردازند و هیچ بانک خارجی این خدمات را به صورت رایگان برای ما انجام نمی دهد.

وی عنوان کرد: دولتمردان اطلاعات غلطی به مردم می دهند و در واقع سعی دارند افکار عمومی را به این جهت منحرف کنند، که با لغو سوئیفت یک شبه بانکهای ما می توانند نقل و انتقال پول انجام دهند، در حالی که پروسه انتقال پول برای بانکهای ما با استفاده از سوئیفت بسیار زمان بر خواهد بود.

معاون اسبق بانک مرکزی بیان کرد: قبل از اعمال تحریمها بانکهای ما، کارگزاری های خارجی را برای اتصال به سوئیفت انتخاب می کردند، اما در حال حاضر این بانکهای خارجی هستند که بانکهای ما را انتخاب می کنند، بنابراین ممکن است خیلی از بانکها به دلیل تغییر قوانین در چند سال اخیر قبول نکنند که کارگزار بانکهای ما شوند.

مستخدمین حسینی افرود: امروز بانکهای ما برای پیدا کردن کارگزار باید تلاش بیشتری انجام دهند و اگر هم کارگزار پیدا نشود، لغو تحریم سوئیفت بی فایده خواهد بود، زیرا نقل و انتقال پولی از این طریق انجام نمی شود.

وی تاکید کرد: به نظر می رسد ۹ بانکی که رئیس کل بانک مرکزی در خصوص لغو سوئیفت از آنها یاد کرده است بانکهای خصوصی بوده اند که مشکلی برای استفاده از سوئیفت در دوران تحریمها را هم  نداشته اند و تحریم سوئیفت برای بانکهای دیگر همچنان پابرجاست.

عدم لغو سوئیفت اجرای برجام را بی فایده می کند!

لغو تحریم سوئیفت از اهداف اصلی مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه ۵+۱ به ویژه در دو سال و نیم گذشته بوده است و ارزش بسیار بالاتری از لغو تحریم فروش نفت دارد، زیرا اگر سوئیفت لغو نشود عملا هیچ نقل و انتقال پولی بین ایران و سایر کشورها انجام نخواهد شد.

قطعا کشور ما در مذاکرات هسته ای هزینه و وقت زیادی را صرف نکرد تا کمپانی بد نام پژو به ایران بازگردد و یا ما بتوانیم چند هواپیما از اروپایی ها بخریم و شرکتهای سازنده هواپیمای اروپایی را از رکود خارج کنیم.

باقی ماندن تحریم سوئیفت و به دنبال آن تداوم حضور پولهای بلوکه شده ما در آنسوی مرزها، تاثیرات اقتصادی برجام را تا حد واردات کالاهای مصرفی از کشورهای اروپایی و آمریکایی کاهش می دهد، زیرا ما همچنان مجبوریم که به جای دستیابی به منابع مالی بلوکه شده مان، از کشورهای دیگر کالای مصرفی مانند خودرو و یا هواپیما وارد کنیم، با این تفاوت که قبل از تحریمها از کشورهایی مانند کره جنوبی و چین کالا وارد می کردیم و اکنون از کشورهای اروپایی و آمریکایی کالا وارد می کنیم.

با این تفاسیر امیدواریم که مسئولان اقتصادی کشور و اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای هرچه سریعتر نسبت به لغو واقعی تحریم سوئیفت با طرفهای خارجی رایزنی کنند تا مجبور به دادن باج به برخی از بانکهای اروپایی برای دستیابی به ابزارهای پولی و بانکی مانند سوئیفت نباشیم.

تسنیم


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=10591

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.