تاریخ ارسال : ۰۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۳۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بازار مسکن و چهار سفارش به دولت روحانی

حمید آذرمند در روزنامه دنیای اقتصاد درج کرد: آمارها و مشاهدات میدانی نشان می دهد نرخ مسکن در ماه های موخر با افزایش رو به رو شده هست. این افزایش نرخ متاثر از تحولاتی هم در طرف ارائه و هم در طرف تقاضای بازار مسکن بوده هست.    افزایش نرخ مسکن منطقه های شهری عموما در اثر عواملی مثل دستکاری نرخ سپرده بانکی و علاوه بر این نقدینگی انباشته سال های گذشته و جذابیت بالای سوداگری در بازار مسکن رخ داده هست.  از طرف دیگر، سه عامل ثبات نرخ تورم، وجود ساختمان های تهی و شوک ارائه ساختمان های تمام شده در تابستان ۱۳۹۶، شیب افزایش نرخ مسکن را تا حدی مهار نموده هست.

به بیان روشن تر، گرچه عواملی مثل کاهش دستوری نرخ سپرده بانکی و نقدینگی انباشته سال های گذشته، زمینه جهش نرخ مسکن را فراهم کرده هست ولی از جانب مقابل عواملی مثل ثبات نرخ تورم و وجود ساختمان های تهی و شوک ارائه مسکن در تابستان ۹۶، مانع از جهش شدید نرخ ها در بازار مسکن شده هست و سر انجام بازار مسکن فعلا شاهد یک رشد تقریبا ملایم در نرخ ها هست. حال سؤال این هست که برآیند تاثیرگذاری عاملان متفاوت موثر بر بازار مسکن، چه تحولاتی را در آینده رقم خواهد زد؟ برای آنالیز وضع آتی بازار مسکن لازم هست مروری بر تغییرات متغیرهای طرف ارائه و تقاضای مسکن دارا باشیم.  

 سرمایه گذاری در بخش ساختمان شهری، در مجموع، از سال ۱۳۹۳ دچار رکود گردید و این رکود تا سه ماه نخست سال ۱۳۹۶ ادامه یافت. در سه ماه دوم سال جاری، رشد قابل ملاحظه ای در سرمایه گذاری بخش خصوصی در ساختمان های شهری اتفاق افتاد.

از سوی دیگر، به رغم رکود سه سال گذشته مسکن، بازار مسکن شهری در اقتصاد ایران از جذابیت تاریخی بسیار بالایی برای سوداگری بهره مند هست. من جمله عواملی که بازار مسکن را طی دو دهه گذشته به عرصه شایسته ای برای سوداگری مبدل کرده هست، عواملی مثل تورم مزمن اقتصاد ایران، تنگنا بازار سرمایه در جذب پس انداز خانوار و سیاست های غلط شهرداری ها در فروش تراکم بوده هست. این مسئله به طور مستمر باعث خارج شدن سرمایه ها از بخش های مولد اقتصاد و حمله به بازار مسکن و سرمایه گذاری اضافی در بخش مستغلات شهری بوده هست.

در حال حاضر این نگرانی وجود دارد که در شرایط رکود طرف ارائه، فعال شدن عاملان تحریک کننده طرف تقاضا، حجم جهش نرخ در بازار مسکن در سال های آینده را شکل دهد. طی سه سال گذشته، با توجه به ثبات تورم و وجود ساختمان های تهی، داعیه سوداگری و سرمایه گذاری اضافی در بخش مسکن کاهش یافته بود. با این وجود جای نگرانی هست که با افزایش نرخ تورم در سال آینده، دوباره داعیه حمله سرمایه ها به بازار مستغلات شهری شکل بگیرد. این مسئله باعث شکل گیری دو مرتبه حباب قیمتی در بازار مسکن و سرمایه گذاری اضافی در مستغلات و کاهش داعیه سرمایه گذاری در فعالیت های صنعتی و افزایش قسمت مستغلات در دارایی خانوار و بنگاه ها خواهد گردید.  

در شرایطی که پتانسیل حمله سوداگرانه به بازار مسکن و شکل گیری حباب قیمتی در سال های آینده وجود دارد، لازم هست در این زمینه دولت سیاست های شایسته ای را به توصیف زیر در پیش بگیرد:

ارزیابی ها نشان می دهد در اثر افزایش نسبی نرخ مسکن، نرخ مالکیت خانوار روندی نزولی دارد. از سوی دیگر در اقتصاد ایران سازوکارهای مناسب و کافی برای تامین مالی مسکن خانوار وجود ندارد. در این زمینه میتوان با توسعه بازار رهنی مسکن و فراهم نمودن ابزارهایی مثل اوراق رهنی، توان تامین مالی خرید مسکن را برای خانوار زیاد کرد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84488

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.