تاریخ ارسال : ۰۸ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۱۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بازار کیله سردشت به مرز رسمی تبدیل می‌شود

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از سردشت، قربانعلی سعادت چهارشنبه شب در مراسم گرامیداشت سی‌امین سالگرد شهدای بمباران شیمیایی این شهرستان با گرامیداشت یاد و خاطره قربانیان این رویداد اظهار کرد: با وجود اینکه در زمان جنگ تعداد زیادی شهید تقدیم انقلاب و حفظ این مرز و بوم شد اما با این وجود جنگ در‌‌ همان مقطع تمام نشد و ما اکنون بعد از گذشت سال‌ها هنوز شاهد آثار زیانبار فاجعه انسانی که در سردشت رخ داده هستیم.

وی گفت: همانطور که می‌دانیم پیامد‌های استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی حتی پس گذشت نسل‌ها از وقوع آن در میان افراد بشر دیده می‌شود و قطع به یقین نهاد‌ها و سازمان بین‌المللی باید نسبت به این موضوع توجه بیشتری داشته باشند تا شاهد استفاده دوباره از این سلاح‌ها در جهان نباشیم.

وی تصریح کرد: متاسفانه سازمان‌های مدعی حامی حقوق بشر در رابطه با استفاده از این سلاح‌ها نه تنها محدودیت قائل نمی‌شوند بلکه از دولت‌های استفاده کننده بیش از پیش حمایت می‌کنند.

سعادت گفت: ما امیدواریم با شرایط جدیدی که دولت دکتر روحانی در رابطه با تعامل با نظام بین الملل ایجاد کرده است بتواند فاجعه سردشت را به گوش جهانیان برساند و حمایت‌های بین‌المللی را در این زمینه جذب ‌کند.

وی خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی قرائت مترقی از اسلام است که امام خمینی با بنیانگذاری جمهوری اسلامی در کشور نوع متعالی از مردم‌سالاری دینی را ارائه کردند و همین موضوع سبب شد تا قدرت‌های به ظاهر بزرگ وقت وجود آن را برنتابیدند و با حمایت از صدام در صدد براندازی آن برآمدند.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به مطالبات مردم سردشت درباره انجام پروژه‌های عمرانی استان گفت: پروژه باند فرودگاه ربط سردشت که قرار است از پرواز‌های آن برای سمپاشی جنگل‌های آفت زده منطقه استفاده شود به زودی با انجام مطالعات لازم و تامین منابع مالی آن کلنگ‌زنی می‌شود.

وی افزود: با توجه به اتمام احداث سد سردشت موضوع احیای جنگل‌ها، مراتع و زمین‌های کشاورزی این منطقه در دستور کار قرار گرفته ‌و امید می‌رود با اهتمام بیشتر مسئولان و تخصیص اعتبارات لازم آینده‌ای سبزتری برای ارتفاعات سردشت رقم بخورد.

استاندار آذربایجان غربی تصریح کرد: با توجه به ظرفیت‌های موجود کشت گردو، انار، انجیر، زرشک و زعفران در این منطقه امکان‌پذیر است که هر کدام از این ارقام می‌تواند به خارج از کشور هم صادر شود و به این ترتیب درآمد بیشتری را عاید مردم و کشور کند.

سعادت با اشاره به یکی دیگر از پروژه‌های عمرانی این شهرستان اظهار کرد: قرار است اردوگاه بزیله سردشت که برای پناهندگان عراقی ساخته شده بود به اقامتگاه مسافرتی تبدیل و به این ترتیب امکان اسکان برای مسافرین فراهم شود.

وی اظهار کرد: برای این پروژه دو سرمایه‌گذار یکی از ارومیه و دیگری از سردشت اعلام آمادگی کرده‌اند که پس کسب مجوز از سوی وزرات کشور در ارتباط با آن تصمیم‌گیری می‌شود.

وی با ابراز خوشحالی از افتتاح سد سردشت گفت: اکنون با سرمایه‌گذاری‌هایی که اخیرا در سردشت انجام گرفته زیرساخت‌های لازم برای توسعه بیش از پیش این شهرستان ایجاد شده ‌و پس از به ثمر نشستن نهایی آن‌ها شاهد افزایش سطح رفاه مردم خواهیم بود.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به مطالعات انجام گرفته در ارتباط با پروژه کمربندی سردشت گفت: شهرستان سردشت فقط دارای یک خروجی است که مشکلات بسیاری برای مردم ایجاد کرده و در این ارتباط ‌از سپاسد تقاضا کردیم که با ترک تشریفات مناقصه به زودی طرح اجرای این کمربندی واگذار شود تا با استفاده از منابع موجود که استانداری برای آن در نظر گرفته احداث جاده سردشت هرچه سریع‌تر آغاز شود.

وی در رابطه با بازار کیله سردشت و تبدیل آن به مرز رسمی گفت: دولت بازار کیله را به این شکل موجود نمی‌پسندد بنابراین دنبال این هستیم که همانند تمرچین تبدیل به مرز رسمی شود و تلاش می‌کنیم که با احداث ساختمان گمرک کیله و جلب نظر همسایه غربی کیله را بعنوان مرز رسمی معرفی کنیم.

سعادت از اتمام مطالعات جاده سردشت به بوکان خبر داد و گفت: اگر اینجاده ساخته شود فاصله بین سردشت تا بوکان به ۶۵ کیلومتر کاهش می‌یابد و این خود یک تحول اساسی در مسیر توسعه سردشت است که سعی می‌شود اعتبارات آن در ردیف بودجه ۹۷ گنجانده شود.

وی در رابطه با گاز رسانی به روستاهای سردشت عنوان کرد: از ۱۴۵ روستای بالای ۲۰ خانوار سردشت که می‌تواند ذیل بند (ق) قرار بگیرد فقط در ۶ روستا گاز داریم.

وی افزود: طرح گاز‌رسانی به روستاهای باقیمانده سال گذشته در دستور کار دولت قرار گرفت و در این زمینه گاز‌رسانی به ۲۲ روستا آغاز شده، ۳۶ روستا در مرحله پیمان سپاری و ۴۸ روستا نیز در دست طراحی است و به این ترتیب ما ۱۰۶ روستا را در طول امسال و سال آتی گاز رسانی می‌کنیم تا هم در جهت رفاه مردم و هم توسعه بیش از پیش روستا‌ها گامی مؤثر برداشته باشیم.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به مشکلات موجود در کلینیک تخصصی بیماران شمیایی سردشت اظهار کرد: پزشک و اقلام دارویی مورد نیاز این کلینیک توسط دانشگاه علوم پزشکی ارومیه تامین می‌شود اما به لحاظ اینکه مدیریت آن توسط دانشگاه علوم پزشکی باشد بین دانشگاه و بنیاد شهید اختلافاتی وجود دارد که در مواردی سبب اختلال در روند درمانی می‌شود که امید است باپیگیری‌هایی که صورت می‌گیرد شاهد احداث درمانگاهی مستقل توسط دانشگاه علوم پزشکی باشیم.

وی افزود: در میر‌آباد احداث مرکز جامعه سلامت در حال اجراست که ۱۰ تخت بساری بیمارستانی در آن مستقر می‌شود و همچنین ۲ مرکز جامع سلامت هم در ربط و نلاس در حال احداث است که به زودی به بهره‌برداری می‌رسند.

سعادت در ارتباط با تبدیل ربط به مرکز بخش گفت: با توجه به اینکه ربط جمعیت روستایی کمی دارد که مانع از اینکار می‌شود بنابراین ما گفتیم که روستاهای سمت دیگر رودخانه به طرف گیلانشهر و بانه هم در حوزه ربط قرار بگیرد تا بتوان در تقسیمات کشوری وزارت کشور ربط را به عنوان مرکز بخش معرفی کرد همچنین در این ارتباط تلاش می‌کنیم تا با تبدیل نلاس به شهر بر مطالبات مردم این منطقه هم جامه عمل بپوشانیم.

وی در ارتباط با پروژه مسکن مهر سردشت خاطر نشان کرد: زمان اعمال تعرفه‌های قدیمی گذشته ‌و سعی می‌شود تا ترتیبی اتخاذ شود که مردم بتوانند تعرفه‌های جدید را در ۵ تا ۷ قسط پرداخت کنند.

وی افزود: در ارتباط با مشکل فاضلاب مسکن مهر بیوران تصمیم بر این شده ‌که در بودجه انتفال فاضلاب بیوران به فاضلاب شهری سردشت که جدیدا افتتاح شد یک و نیم میلیارد تومان بودجه در نظر بگیریم تا پروژه انتقال فاضلاب مسکن مهر نیز همزمان با آن اجرا شود.

وی در ارتباط با بحث زمین‌های تعاونی‌ها نیز تصریح کرد: ما از شهرداری و شورای شهر سردشت انتظار داشتیم تا در ارتباط با تامین زمین‌های تعاونی فرهنگیان و تعاونی‌های دیگر همکاری‌های لازم را داشته باشند که متاسفانه به جز جوسازی ‌علیه استانداری هیچ قدمی در جهت حل این مشکل برنداشتند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=54903

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.