تاریخ ارسال : ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۴:۵۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بازی با صدا

آ ‌ ‌ به همین سبب بازیگران نقش ارزشمندی در آن ایفا می‌کنند و این طور نیست که منحصرا پشت یک میز و میکروفن بنشینند و نقش خود را بازی کنند. بازی در یک نمایش رادیویی خیلی زیادتر از یک اثر تصویری از آنان انرژی می‌گیرد و بازیگر برای استفاده از اعضای بدنش به مخصوص میمیک صورت تنگنا دارد و همه احساساتش را ضروری هست با صدا اظهار کند تا بتواند نقشش را مطلوب بازی کند. به همین دستاویز سراغ بازیگران نمایش‌های رادیویی رفتیم و با آنان در مورد خصوصیت بازی در نمایش‌های رادیویی به گفت وگو نشستیم.

میرطاهر مظلومی: داشتن ذهن خیال‌پرداز

زیادتر بازیگران رادیو از بهترین‌های تلویزیون، تئاتر و سینما می باشند. نمایش‌های رادیویی یکی از گونه‌های جالب هست که همیشه مورد دقت شنونده قرار گرفته. یعنی در رسانه‌های ذکر شده عکس، دکوپاژ، فیزیک بازیگر و… را به بیننده جابه جا می‌کنیم، اما رادیو این طور نیست و شنونده همراه با تنالیته صدای ما تخیل می‌کند. همین مورد ها کار بازیگر را در رادیو مشکل‌تر می‌کند، زیرا ضروری هست به ابزار صدا همه چیز را به شنونده جابه جایی بدهد. در رادیو بازیگر ضروری هست ابتدا خودش کاراکتر را باور کند تا بعد شنونده بتواند همه حس‌های کاراکتر را از مسیر صدای بازیگر دریافت کند. در دستاورد بازیگر ضروری هست فهم صحیحی از متن نمایش دارا باشد و این کار راحتی نیست. بازیگر رادیو ضروری هست ذهن خیال پرداز دارا باشد، چراکه شنونده با تخیل و صدا، حس‌ها را دریافت می‌کند.

ایوب آقاخانی: سیطره به امکاناتی اظهاری

البته معتقدم شنونده در رادیو با ادبیات فاخر روبه‌روست و بازیگر رادیو آنالیز و احساس را تام به ادبیات تزریق کرده و پس از خودش گذر می‌دهد و وارد تنالیته صدایش می‌کند. بازیگر نقش بسزایی در نمایش رادیویی دارد. .. هست و اگر بازیگر به هر کدام از اینها سیطره نداشته باشد، اجرا بسختی عملی می‌شود.

نازنین مهیمنی: داشتن گوش سوم

بازیگر رادیو ضروری هست از تخیل بهره ببرد تا بتواند نقش را صحیح خلق کند. به قول مشهور، بازیگر ضروری هست گوش سوم دارا باشد. بازیگر مطلوب در رادیو ضروری هست زیاد باهوش باشد. اگر بازیگر هوش قدر کفایت نداشته باشد، توسعه نمی کند.

بیوک میرزایی: تمرکز ایده‌آل در صدا

بازیگر رادیو ضروری هست بازیگر باشد مانند بازیگر تلویزیون، تئاتر، سینما و اما خصوصیت مشخص در این شغل، داشتن تمرکز ایده‌ال در صداست. در دستاورد ضروری هست اوج تمرکز وجود دارا باشد تا بازیگر را روی نقش معطوف کند. اگر بازیگر نقش را برای خودش باورپذیر کند، قطعا برای شنونده هم قابل لمس می باشد. بازیگر رادیو ضروری هست دوبلور مطلوبی هم باشد. در مجموع یک بازیگر رادیو می‌تواند وارد تئاتر، سینما و تلویزیون گردد، اما بازیگر عکس لزوما نمی‌تواند بازیگر رادیو هم باشد. به همین سبب آن دسته از اشخاصی که بتازگی می‌خواهند کارشان را با بازیگری در رادیو آغاز کنند، قطعا ضروری هست در ارتباط با رشته بازیگری اطلاعات بالایی را اکتساب کنند و در کنار آن صبر بسیاری هم به خرج دهند.

حمیدرضا هدایتی: صحیح ادا کردن واژه‌ها

در یک نمایش رادیویی، ابتدا خلاقیت نویسنده مطرح هست و پس از ان بازیگر ضروری هست با تمرکز روی صدا، شخصیت‌های قصه را بازی کند. بازی در رادیو ویژگی‌های خودش را دارد، زیرا دست بازیگر بسته هست و منحصرا ضروری هست با صدایش همه حس را به شنونده جابه جایی بدهد. درکنار این‌که این طور نیست بازیگران جلوی میکروفن بنشینند و به راختی مشغول خواندن متن گردند. بازیگری در رادیو احتیاج به تمرکز دارد و کار دشواری هست.

فاطمه عودباشی


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77209

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.