تاریخ ارسال : ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۵۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بازی هایی که اسمشان برند گردید

ماهنامه دانشمند – کسری کریمی طار: مهمترین هدف برای زیادی از بازی سازان، علاوه بر سودآوری حداکثری، جلب رضایت گیمرها هست. بنابراین برای دسترسی به این امر، عناصر مختلفی از ژانرهای بازی را با یکدیگر ترکیب می کنند تا با جذب گیمرهای متفاوت، فروش بازی را بالا ببرند.   بازی هایی که در این سال ها اسمشان، برند شد

  با این حال موفقیت بعضی از بازی ها به دنیای گیم محدود نمی ماند و بازی سازان کوشش می نمایند با ورود کاراکترهای معروف خود به دیگر حوزه ها، به خوب ترین نحو محتمل به سودآوری برسند. این بازی ها به شکلی به برند تبدیل می گردند و توان دارید سراغ شان را در پرده سینما، تلویزیون و بیلبوردهای خیابانی بگیرید.

اکنون تصمیم داریم به ارزیابی پنج اسم معروف در دنیای گیمینگ پرداخت کنیم که آوازه شان مرزهای کنسول های بازی را درنوردید و به اسامی جهانی تبدیل شدند.

لوله کش بین المللی (SUPER MARIO)

شیگرو میاماتو در سال ۱۹۸۵ کاراکتر ماریو لوله کش را خلق کرد و حتی اکنون که سی دو سال از خلق این کاراکتر می گذرد، هنوز گیمرها با اشتیاق و ذوق وی را برای رهایی شاهزاده معیت می کنند.  بازی هایی که در این سال ها اسمشان، برند شد

  ماریو یکی از انگشت شمار کاراکترهایی هست که تاحالا حضوری در کنسول های سونی، مایکروسافت یا حتی کامپیوترها نداشته اما سری بازی هایش با فروش ۳۱۰ میلیون نسخه ای، در رده پرفروش ترین سری بازی های ویدئویی قرار دارد.

علاوه بر ماریو، دیگر کاراکترهایی که در این سی و دو سال همراهش بوده اند یا بر علیه او جنگیده اند، هر کدام برای خود مالک ارج و قربی در صنعت گیم می باشند. بنابراین اگر بگوییم اسم ماریو پرطرفدارترین، مشهورترین و سودآورترین اسم در صنعت سرگرمی هست، بی راه نگفته ایم. هر ساله هزاران ابزار متفاوت با شکل و شمایل ماریو به فروش می رسد که بی شک تنها تعداد اندکی از آنان تحت لیسانس نینتندو می باشند. با این وجود همین مبحث نشانگر محبوبیت و تبدیل شدن اسم ماریو به یک برند جهانی هست.
 
به علت یک مشت نقطه (PAC MAN)

««پک من» یکی از مشهورترین اسم ها در صنعت سرگرمی هست. چه گیمرهای جدید و چه کسانی که تاحالا بازی های کامپیوتری را تجربه نکرده اند، بی شک دست کم یک بار اسم این بازی را شنیده یا با قیافه این موجود زرد رنگ آشنا می باشند.  بازی هایی که در این سال ها اسمشان، برند شد

  پک من را نامکو در سال ۱۹۸۰ خلق و شرکت میدوی نیز آن را در آمریکای شمالی منتشر نمود. گیمرها به سرعت و بشدت از کشمکش پک من و دشمنان روح مثل او (که دوست نداشتند او نقطه ها را بخورد)، استقبال کردند.

همین استقبال کافی بود تا سازندگان در طول این سی و هفت سال، عناوین متفاوت پک من را برای تمام کنسول های خانگی، دستی و تلفن های هوشمند ارائه کنند.

امپراطوری پک من تنها مختص به صنعت گیم نیست و این عنوان تاثیر زیادی بر فرهنگ پیشرفته گذاشته، به صورتی که ردپای آن را در فیلم ها و لوازم متفاوت میتوان سراغ گرفت.

عجین با سرعت (NEED FOR SPEED)

قبل از آن که سری «عطش سرعت» (Need for Speed) به سرازیری سقوط بیفتد، اسم آن هم ارز مسابقات ماشین سواری و جنون سرعت بود. کمتر گیمری هست که با نسخه های «تحت تعقیب»، «زیرزمین» و «کرین» خاطره نداشته باشد. همین کیفیت بالای سری در همان سال ها سبب شد که تمام عناوین مسابقه ای با سری «عطش سرعت» قیاس گردند.  بازی هایی که در این سال ها اسمشان، برند شد

  این محبوبیت و آوازه محدود به دنیای گیم نماند و به سرعت غیر گیمرها نیز با اسم این سری آشنا گردیدند. کار به جایی رسید که چند سال پیش فیلم سینمایی با همین اسم و با یاری «ارون پال» ساخته گردید. حتی عناوینی مثل «سریع و خشن» که یکی از مشهورترین سری فیلم های تاریخ سینما می باشند، از صحنه های تعقیب و گریز سری «عطش سرعت» بسیار الهام گرفته اند. بر همین اساس میتوان اظهار کرد اسم این سری برای هر عشق سرعت و ماشینی آشناست، چه گیمر باشد و چه نباشد.

شیطان متحرک (RESIDENT EVIL)

هنگامی شینجی میکامی در سال ۱۹۹۶ قسمت نخست Resident Evil را به بازار ارائه کرد، شاید هیچ گاه گمان نمی کرد این سری به مشهورترین مجموعه بازی مهیب در صنعت گیم تبدیل گردد. بی راه نیست اگر بگوییم که زامبی ها با این سری روی بورس آمدند و قبل از این که به جانورانی مسخره و تهوع آور بدل گردند، به معنای حقیقی کلمه با فغان ها و خرامیدن های خود، لرزه بر اندام بازیکنان می انداختند.  بازی هایی که در این سال ها اسمشان، برند شد

  نسخه های متفاوت این سری در بیست سال گذشته تقریبا برای تمامی کنسول های خانگی و دستی ارائه شده اند و تا امروز هفتاد و هشت میلیون نسخه از قسمت های متفاوت آن فروخته هست. آوازه این سری تنها محدود به دنیای گیم نیست و سری فیلم های «رزیدنت اویل» علی رغم نمرات پایین منتقدان، هواداران خاص خود را دارند که حاضر می باشند برای دیدن تمام قسمت های این فیلم پول پرداخت کنند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83074

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.