تاریخ ارسال : ۲۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۴:۲۸ 1 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بازی پرخطر با آب خوزستان

این گلایه‌ها چندسالی هست که با دنبال کنندهی طرح افزایش ظرفیت آب جابه جاییی از خوزستان از طریق بعضی مدیران به مخصوص مدیران وزارت خانه نیرو زیادتر هم شده و دامنه آن از کلام و اظهار و پیگیری‌های مدیران خوزستان به میان مردم استان کشیده شده و با جوش و خروش‌های گاه‌وبیگاه خوزستانی‌ها همراه شده است؛ به مخصوص هربار که بحث جابه جایی آب، در سطح خرد و کلان یا محرمانه و غیرمحرمانه مطرح می‌شود.

ماجرای یک نامه

در این نامه که از سوی عیسی‌کلانتری، ریاست سازمان مراقبت محیط‌زیست خطاب به اسحاق‌جهانگیری،‌معاون اول رئیس‌جمهور نوشته شده آمده هست: خوزستان آب اضافی برای جابه جایی دارد و می‌توان آب این استان را به سایر نقاط جابه جایی داد. گرچه از مشاهده نامه از طریق نمایندگان مجلس چند روزی گذشته، اما خوشه عصبانیت آنان جدید روز دوشنبه و در شورای اداری خوزستان شکفت؛ آنجا که نمایندگان مردم خوزستان، نگارنده نامه یعنی عیسی کلانتری، ریاست سازمان محیط‌زیست کشور را مقابل خود در جلسه حاضر دیدندو مجالی یافتند تا سبب نگاشتن نامه را از وی پرس و جو کنند. معاون اول رئیس‌جمهور روز دوشنبه هفته جاری بهمراه هیاتی از معاونان رئیس‌جمهور و وزرای کابینه در عزیمتی دوروزه و برای بازنمایی و کلنگ‌زنی عده ای پروژه عازم خوزستان شده بودند که شرکت در جلسه شورای اداری خوزستان هم قسمتی از برنامه آنان بوده هست.

اعتراض به کلانتری

قاسم ساعدی، نماینده مردم دشت آزادگان نخستین کسی هست که باب سوال و اعتراض به کلانتری را باز می‌کند، با طرح این سوال که وی به چه حقی مجوز جابه جایی آب از خوزستان را طی نامه‌ای محرمانه صادر کرده هست.

برپایه معلوماتی که خبرنگار جام‌جم اکتساب کرده، بحث و جنجال ایجاد شده، با وساطت شریعتی، استاندار خوزستان و معاون اول رئیس‌جمهور و البته ترک جلسه از طریق نمایندگان خوزستان و درخواست آنان از ریاست سازمان محیط‌زیست برای معذرت خواهی از مردم این استان خاتمه می‌یابد.

آ نمایندگان خوزستان، نامه‌نگاری از طریق سازمان محیط‌زیست به منظور صادر کردن مجوز جابه جایی آب را مبحثی بی‌سابقه و دستاورد لابی‌های پشت پرده دانسته‌اند.

ساعدی در این مورد می‌گوید: درحالی که مردم هندیجان از بی‌آبی گریه می‌کنند و معیشت مردم خوزستان از بین رفته، مدیران کشوری در پشت پرده در پی جابه جایی اندک آب باقی‌مانده در استان می باشند که وجودش برای ادامه حیات خوزستان ضروری هست.

مکاتبه پرخطر برای خوزستان؟

به عقیده وی، این خطرناک‌ترین مکاتبه‌ای هست که در طول سال‌های گذشته در راستای جابه جایی آب انجام شده، زیرا سازمان مراقبت محیط‌زیست که متولی نظارت بر جلوگیری از دستکاری در محیط‌زیست و طبیعت خوزستان هست، خودش متولی این امر شده و آسیب‌زننده به طبیعت و محیط‌زیست خوزستان می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین مجید ناصری‌نژاد، نماینده مردم شادگان هم خشمش از ریاست سازمان مراقبت محیط‌زیست به حدی هست که بحث جابه جایی آب از خوزستان را خط قرمز استان اعلام کرده و از رئیس‌جمهور می‌خواهد با عزل کلانتری مجروح که بر دل پردرد خوزستانی‌ها زده را مرحم بگذارد.

سیدراضی نوری، نماینده مردم شوش و غلامرضا شرفی نماینده مردم آبادان در مجلس نیز از دیگر نمایندگانی می باشند که در گفت‌وگو با جام‌جم اعتراض سخت خود را به این نامه اعلام نموده اند.

بی‌خبری مقام های خوزستان؟

در همین رابطه خبرنگار جام‌جم اکتساب اطلاع کرده که مدیران ارشد استان خوزستان هم بصورت غافلگیرانه و با دریافت رونوشت نامه از طرح دو مرتبه جابه جایی آب این استان مطلع شده‌اند.

سوال ما این بود که ریاست سازمان مراقبت محیط‌زیست طبق چه سند و مدرک و آماری در نامه خود خطاب به جهانگیری حرف از آب مازادر در خوزستان آورده و چه کسی در استان این آمار را به وی داده هست.

فاطمه مرادزاده


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=78709

  • ناشناس ۱۳۹۶-۰۹-۲۲ - ۱۸:۰۰ - پاسخ دادن

    این آقا را باید هر چه زودتر عزل کنند.

  • دیدگاه شما

    معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.