تاریخ ارسال : ۰۵ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۰۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

باز هم کابینه روحانی تکمیل نشد

روزنامه اعتماد درج کرد: حسن روحانی دیروز با ۴ حکم، مناصب باقی مانده در هیات دولت را تکمیل کرد تا تنها یک صندلی همچنان خالی بماند؛ کرسی ای که به معاون اجرایی رییس جمهوری اختصاص دارد و از زمانی که محمد شریعتمداری به وزارت صنعت، معدن و تجارت رفت، خالی هست.

بر اساس حکم حسن روحانی، علی یونسی بعنوان مشاور رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی، رضا فرجی دانا مشاور علمی رییس جمهوری، اکبر ترکان مشاور رییس جمهوری در امور هماهنگی نوسازی بافت کهنه و حسینعلی امیری بعنوان معاون پارلمان منصوب گردیدند.

علاوه بر این احکام، سید محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری نیز فریدون وردی نژاد را طی حکمی به طور مجزا به سمت مشاور رسانه ای رییس دفتر رییس جمهوری منصوب کرد؛ انتصابی که برای اولین بار اتفاق می افتد و پیش از این معمول نبوده هست که رییس دفتر رییس جمهوری به شخصه مشاور رسانه ای داشته باشد.

تنزل از دستیار به مشاور

سال ٩٢ بود که حسن روحانی در راستای تحقق بخشی از حقوق شهروندی علی یونسی را بعنوان دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی منصوب کرد؛ اقدامی که همان زمان بعنوان گامی رو به جلو مورد تحسین حامیان دولت جای گرفت. با این حال در ۴ سال گذشته این معاونت کار ویژه ای در کارنامه خود به ثبت نرساند.

او البته بعد از انتخابات ریاست جمهوری اگر چه هنوز حکمی از رییس جمهوری دریافت نکرده بود اما از سوی رییس جمهوری مسوول رسیدگی به یکی از ارزشمند ترین اتفاقاتی گردید که در زمان حضور روحانی بر مسند ریاست قوه مجریه رقم خورد.

روحانی به شخصه یونسی را مسوول بررسی این ماجرا کرد تا گزارشی در این مورد به وی ارایه کند.

این در حالی هست که هم زمان زمزمه هایی درباره احیای سازمان ملی اقوام و مذاهب به گوش می رسد و از طرفی لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس جمهور نیز از تکمیل روند تهیه لایحه حقوق شهروندی در این معاونت و ارسال آن به دولت جهت ارایه به مجلس خبر داده هست.

با این حساب درصورت تحقق تمامی این مورد ها، حضور یونسی در جایگاه مشاورریاست جمهوری را می تواند اتفاقی مثبت تلقی کرد.

حکمی جهت سپاسگزاری

رضا فرجی دانا دیروز بار دیگر بعنوان مشاور علمی رییس جمهوری انتخاب و در واقعیت در سمت پیشین خود ابقا گردید، چهره علمی دوست داشتنی روحانی که در طول دولت یازدهم شانس با او یار نبود. بعد از این اتفاق سخن و حدیث هایی درباره پیشنهاد او بعنوان رییس دانشگاه تهران مطرح گردید.

از منطقه های آزاد تا بافت های فرسوده

البته بعد از اینکه شورای هماهنگی منطقه های آزاد تجاری زیر نظر وزارت اقتصاد و دارایی رفت ترکان چندان تمایلی به ادامه حضور نداشت و به نظر می رسید کار کردن با رییس جمهوری برای او ارزشمند تر از همکاری با وزیر هست.

روز گذشته رییس جمهوری وی را بعنوان مشاور خود در امور هماهنگی نوسازی بافت های کهنه انتخاب کرد. سمتی که شاید برخلاف باقی سمت های او چندان اقتصادی نباشد.

معاون پارلمانی بدون پیشینه نمایندگی

زمانی که مجلس پر تنش نهم روی کار بود مجید انصاری معاون پارلمانی رییس جمهوری بود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=80585

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.