تاریخ ارسال : ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۴۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بانک مرکزی ارائه و تقاضای ارز را مدیریت نکرد/ نوسانات نرخ ارز خیلی بد و دلواپس کننده هست

گروه اقتصادی- مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی در صحبت با خبرنگار افکارنیوز با اشاره به نوسانات نرخ ارز در اواخر سال گذشته و ادامه آن در روزهای گذشته اظهار کرد: نوسانات شدید نرخ ارز در حقیقت به معنای عدم تعادل در ارائه و تقاضاست.

وی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی باید بتواند تعادل ارائه و تقاضای ارز را مدیریت کند، اضافه کرد: متاسفانه بانک مرکزی نتوانسته این تعادل را به خوبی مدیریت کند و در این زمینه موفق نبوده هست.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبه های مجلس شورای اسلامی تصریح نمود: افزایش هر ساله نرخ ارز متناسب با تورم، منطقی هست اما افزایش شدید نرخ ارز خوب نیست.

لاهوتی اظهار کرد: البته تعدادی معتقدند که بالا بودن نرخ ارز به آسیب کشور نیست. چون که واردات را کاهش می دهد و تولید کننده داخل توان رقابت علاوه بر این نگاه به صادرات افزایش می یابد و برای تولید کننده به صرفه هست تا کالای خود را صادر کند.

وی با تاکید بر اینکه نوسانات نرخ ارز خیلی بد و دلواپس کننده هست، تصریح نمود: تولید کننده که قصد دارد در بازار دنیا خرید یا تجارت کند، در شرایط نوسانات نرخ ارز نمی داند تکلیف نرخ ارز چه طور می گردد و این موجب می گردد تا مردم در سرمایه گذاری

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبه های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شرایط ذکر شده به اقتصاد کشور ضربه می زند، اضافه کرد: ندانستن از آینده نرخ ارز و ابهام در نرخ آن به آسیب اقتصاد کشور   نرخ ارز را افزایش می دهند، تصریح نمود: تولید کننده باید بداند که نرخ ارز هر ساله چقدر افزایش پیدا می نماید تا وارد مبادلات اقتصادی گردد. 

لاهوتی با بیان اینکه در کشورها متناسب با تورم   دارد و ریاست بانک مرکزی سیاست های پولی را تعیین می کند. 

وی یکی از مشکلات اقتصاد کشور ما را نداشتن استقلال بانک مرکزی دانست و اضافه کرد: در دیگر کشورها بانک مرکزی استقلال به عبارت دیگر اقتصاد کشور دست یک نفر هست.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95069

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.