تاریخ ارسال : ۰۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۰۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

باید از گنجینه دفاع مقدس در عرصه نبرد نرم بکارگیری کنیم

گروه جهاد و پایداری مشرق – هرچند دوران دفاع مقدس و نبرد سخت به اتمام دست یافته هست ولی دشمنان بیکار ننشسته اند و اهتمام دارند از مسیر نبرد نرم جامعه و جوانان ایرانی را با آشفتگی روبه رو کنند. بسیج بعنوان یک نیروی از جانب مردم مشابه دوران دفاع مقدس حجم های بالایی برای فعالیت های اجتماعی و فرهنگی در کشور دارد. این نهاد از جانب مردم توان دارد با برنامه ریزی های صحیح به مبارزه با نبرد نرم دشمن برود. سردار «عبدالرضا آزادی» که قبل تر معاونت فرهنگی و اجتماعی ارگان بسیج مستضعفین را برعهده داشت و امروز با حضور در قرارگاه جوادالائمه(ع) به دنبال شناسایی و رفع کردن لطمه های اجتماعی هست، در عنوان کرد وگو با ما از نقش تولیدات فرهنگی و حجم و توان بالای بسیج در حل معضلات لطمه های اجتماعی می گوید.

 
  افکار عمومی جامعه بر بر اساس مرسوم بسیج را با فعالیت های نظامی و رزمی می شناسند و فعالیت در حوزه های فرهنگی و اجتماعی بسیج چندان به چشم نمی آید. برای شکستن این قالب در ذهن مردم ضروری هست روی چه مورد ها و مسائلی تمرکز کرد؟
نگاه امام به بسیج نگاهی تمام جانبه بود. امام بسیج را برای تمام عرصه های انقلاب قصد داشت و مقام معظم رهبری نیز بسیج را مجموعه ای می دانند که منحصرا مختص به دوران نبرد و دفاع نیست لکن توان دارد در عرصه های فرهنگی، علمی، اجتماعی و اقتصادی نقش آفرین باشد و مانند دوران نبرد خلأها را پر کند. بسیج یک سابقه درخشان در دوران جبهه و نبرد دارد. حضور بسیج در عرصه دفاع و امنیت در دوران دفاع مقدس موجب گردید در کنار ارتش و سپاه آن فتوحات بزرگ که از عملیات مسیر القدس آغاز گردید و در فتح المبین و بیت المقدس ادامه پیدا کرد تا جمهوری اسلامی ایران بتواند دست برتر را در نبرد و دفاع پیدا کند. امنیت کشور برای مردم با ارزش هست و آنان خاطرات شیرین بسیجیان در دوران جبهه و نبرد را به سبب دارند. به همین دلایل تاکنون سبقه دفاعی و نظامی بسیج در دوران دفاع مقدس در افکار مردم نقش بسته هست و فراموش نمی توان.

مردم دوست دارند بسیج در عرصه های دفاعی و نظامی یار و یاور و حمایت کننده آنان باشد و به بسیج اعتماد و اتکا کنند. با مسرت بسیج با تشکیل گردان های بیت المقدس ، کوثر و الزهرا در عرصه دفاعی از آمادگی مطلوبی بهره مند هست ولی بعد از هشت سال نبرد تحمیلی بویژه در دو دهه موخر رویکرد بسیج رویکردی فرهنگی بوده هست. به این مفهوم که بسیج خودش را مهیا نقش آفرینی در عرصه نبرد نرم می کند. بسیج آثار و تولیدات چشمگیر قابل دقتی را در عرصه فرهنگ و هنر مانند تولید دهها عنوان فیلم، سریال، فیلم های مستند و کتاب داشته هست.

برپایی مناسبت های مذهبی و انقلابی و اردوهای راهیان نور و برپایی یادواره های شهدا و نمایشگاه های فرهنگی من جمله اموری با ارزش بسیجیان در حوزه فرهنگ هست. به جرئت توان دارم بگویم این سبقه فرهنگی و این هویت فرهنگی در سطح پایگاه های پایداری یکی از جاذبه های مطلوب بسیج هست. البته نباید غافل گردید که ما در ارائه این عرصه و نقش آفرینی بسیج در این عرصه ها خیلی موفق نبودیم. در دوران جبهه و نبرد زیرا جان فشانی بسیجیان مشهود و ملموس و توأم با ایثار و شهید شدن بود، مردم این امور را با چشم شان می نگاه کردند، ولی در عرصه نبرد نرم فعالیت های بسیج تاکنون مطلوب ارائه نشده و در مجال هایی مانند هفته بسیج ضروری هست رسانه ها به این عرصه بپردازند و این عرصه را مانند مرحله نبرد سخت برای مردم و جوانان ارائه کنند.
در دوران دفاع مقدس هم رزمندگان جهت هایی از این فعالیت های اجتماعی و فرهنگی را برای مردم پشت جبهه به ارائه می گذاشتند؟
در دوران دفاع مقدس هم رزمندگان جهت هایی از این فعالیت های اجتماعی و فرهنگی را برای مردم پشت جبهه به ارائه می گذاشتند؟ بله، دفاع مقدس دورانی توأم با فرهنگ و معنویت بود. در نهایت در نبرد سخت زیرا هدف کلیدی دفع دشمن و باز پس گیری اراضی اشغالی و مبارزه با دشمن بود نبرد نظامی بر قسمت فرهنگی غلبه پیدا می کرد.
از چه مسیر می توان بعد فرهنگی و اجتماعی بسیج را قویتر کردن کرد؟
از چه مسیر می توان بعد فرهنگی و اجتماعی بسیج را قویتر کردن کرد؟ ما ضروری هست از همان دفاع مقدس بهره برداری کنیم. به تلقی مقام معظم رهبری این دوران گنجینه عظیمی خلق کرده هست و اگر بتوانیم با زبان هنر با تولید فیلم و کتاب و در محیط مجازی مفاهیم فرهنگی دفاع مقدس را برای مردم ملموس کنیم برای نسل های امروز کارساز هست. علی رغم اینکه امروز نبرد سخت نظامی با دشمن نداریم ولی ماهیت دشمن دگرگونیی نکرده هست و توان داریم از آن مرجع عظیم برای نقش آفرینی در نبرد نرم، جامعه و تمدن سازی و اعتلای کشور و انقلاب بکارگیری کنیم. این نشان می دهد این گنجینه عظیم حجم زیاد بالایی دارد. ما ضروری هست بتوانیم فرهنگ دفاع مقدس را به دهه های بعدی انقلاب جابه جا کنیم؛ چراکه این فرهنگ حجم و غنا بالایی دارد تا امروز هم به مساعدت ما بیاید.
محتمل هست قسمتی از جوانان جامعه با آشفتگی های هویتی و روحی دست به گریبان باشند که با تزریق معنویت به جوانان بسیاری از آشفتگی های اجتماعی ما رفع می گردد. آیا می توان از حجم بسیج برای حل این آشفتگی های اجتماعی بکارگیری کرد؟
آیا می توان از حجم بسیج برای حل این آشفتگی های اجتماعی بکارگیری کرد؟ امروز دشمن بیکار نیست و ما تحت یک هجوم گردیدید فرهنگی از جانب غرب هستیم. این طبیعت دوران جوانی هست. اردوهای راهیان نور یک ترجمان ملموس از فرهنگ بسیجی و جهادی هست.
کلیدی ترین لطمه های اجتماعی جامعه چه مورد های است؟
کلیدی ترین لطمه های اجتماعی جامعه چه مورد های است؟ نشست ها کارشناسی در سطح مدیران عالیرتبه نظام با اهتمام و فرمان مقام معظم رهبری در حوزه کنترل و کم شدن لطمه های اجتماعی برگزار می گردد. کار کارشناسی خیلی مطلوبی شده و مجموعاً چند لطمه در اولویت قرار گرفته که روی آنان تمرکز هست. این دو لطمه توان دارد منشأ لطمه های دیگری گردد. مدل کار بسیج هم مردم کانون و محله کانون هست.
در محیط مجازی چه کارهایی انجام می شود؟
در محیط مجازی چه کارهایی انجام می شود؟ محیط مجازی در بسیج مبدل به یک قرارگاه شده هست و اموری مطلوبی هم انجام می گردد.

*روزنامه جوان


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=75681

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.