تاریخ ارسال : ۰۹ فروردین ۱۳۹۵ ساعت : ۱۴:۲۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

باید ندای مظلومیت شهدای ترور را به گوش نهادهای بین‌المللی برسانیم

استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: ما باید ندای مظلومیت شهدای ترور و خانواده‌ های آن‌ ها را به گوش نهاد های بین‌ المللی برسانیم.

به گزارش پایگاه خبری‌‍تحلیلی هابیلیان (خانواده شهدای ترور کشور) دکتر سیدفضل‌الله موسوی بیان کرد: مسئولین باید برای این مسائل برنامه‌ریزی کنند؛ چراکه شاید عده‌ای در دنیا ندانند که ما قربانی تروریسم شده و ۱۷۰۰۰ شهید ترور داریم که قطعاً از افراد خوب و با ایمان و متخصص و فرهنگی بوده‌اند و این‌ها واقعاً مظلوم واقع شده‌اند.

وی ادامه داد: این به‌عهده یک دستگاه نیست و هر دستگاهی از وزارت ارشاد تا سازمان تبلیغات و قوه قضائیه و

وزارت خارجه باید بتواند در چارچوب فعالیت خودش این ندا را برساند؛ بنابراین قوه قضائیه از لحاظ پیگیری مسائل حقوقی آن باید اقدام کند و دادگاه‌هایی در اینجا تشکیل بدهد یا با کمک وزارت خارجه بتواند جایی که الان باقیمانده‌های تروریست‌ها در کشورهای دیگر هستند، مسائل آن‌ها را پیگیری کند که پلیس بین‌الملل در این زمینه اقدام کند تا بتوانند تروریست‌ها را محاکمه کنند یا حداقل رأی بگیرند.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یک عده باید اسناد و مدارک درباره جنایت‌های گروه‌های تروریستی را جمع‌آوری و دسته‌بندی کنند و در اختیار مسئولین قرار بدهند تا افرادی که به سفرهای خارجی می‌روند، این مسائل را مطرح کنند. در کنار این، مسئولین وزارت خارجه و حتی رئیس‌جمهور می‌توانند با همتایان خودشان در کشورهای دیگر، قسمتی از صحبت‌هایشان را به این مسائل اختصاص بدهند و یا به کمک کشورهایی که در این زمینه فعال هستند، می‌توانند اقداماتی در این زمینه انجام دهند.

وی پیگیری‌های حقوقی و قضایی در مجامع بین‌المللی درباره تروریست‌ها را ناکافی دانست و گفت: این اقدامات خیلی انسجام نداشته است. ممکن است برخی از دستگاه‌ها تا حدودی اقداماتی انجام داده باشند ولی به‌نظر می‌رسد بایستی یک کار جمعی انجام شود و همین نهادهایی که اسم بردیم دور هم بنشینند و استراتژی واحدی اتخاذ کنند و تلاش کنند کار موازی انجام ندهند و دومین نکته این است که این کارها را پیگیری کنند. متأسفانه کارهایی که ما می‌کنیم مدتی انجام و بعد رها می‌شود و به نتیجه‌ای نمی‌رسد.

این استاد دانشگاه خواستار استفاده از  ظرفیت ۱۷۰۰۰شهید ترور شد وافزود: باید در مرحله اول ندای مظلومیت این شهدا و خانواده‌های آن‌ها را به گوش ملت خودمان برسانیم؛ چراکه شاید عده‌ای از این تعداد شهید ترور اطلاع نداشته باشند و از آن طرف در صحنه بین‌المللی و نهادها و سازمان‌های بین‌المللی این اقدامات را انجام دهیم.

وی نقش سازمان‌های مردم‌نهاد و خانواده شهدای ترور را در این زمینه مهم دانست و افزود: سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند به‌عنوان کاتالیزور یا قوه محرکه عمل کنند و در صحنه بین‌المللی با تبلیغات و ارتباطاتشان با همراهی دستگاه‌های دولتی می‌توانند نظرات خودشان را منتقل کنند و یا جوی را ایجاد کنند که مسئولین جدی‌تر بشوند و حرکت بیشتری انجام بدهند. نکته بعد این است که این سازمان‌های مردم نهاد معمولاً‌ داخلی هستند و باید تلاش کنند سازمان خودشان را جزء سازمان‌های مردم نهاد سازمان ملل به ثبت برسانند و آنجا می‌توانند از امتیازات بیشتری برخوردار باشند و صدای آن‌ها بیشتر برسد و این نوع کارها را بهتر انجام دهند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=13759

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.