تاریخ ارسال : ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۰:۰۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

باید و نباید های پشتیبانی از کالای ایرانی/لزوم رقابت پذیری تولید داخلی

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،،فولادگر ریاست کمیسیون حکایت از تولید ملی در مجلس شورای اسلامی در برنامه تیتر امشب در مورد باید و نبایدهای پشتیبانی از کالای ایرانی گفت:مردم با تقاضای خرید در پشتیبانی از کالای ایرانی سهیم می باشند ؛ تولیدکنندگان باید با رقابت پذیری اکثر، کالای با کیفیت تولید کنند و ضلع سوم این مثلث حکومت هست که باید پشتیبانی های لازم را  از این بخش داشته باشد .

فولادگر در مورد اصطلاح امضاهای طلایی و استفاده از رانت گفت : برنامه ای در مجلس تصویب شده که واردات  کالاهایی که در داخل تولید می شود حتی به طور محدود ممنوع شود که پیگیر اجرای دقیق آن هستیم .

این نماینده مجلس گفت: بحث رقابت پذیری را قبول داریم ولی باید شرایط رکودی را در نظر داشت و با توجه به این شرایط باید یک سری پشتیبانی ها را اعمال کنیم تا صنعت های وضع مناسب پیدا نمایند و در دنیا این پشتیبانی ها انجام می گیرد.

طبق این گزارش ابویی  مهریزی مشاور وزیر صنعت در تولید کالای ایرانی در ادامه  برنامه گفت: باید این پشتیبانی دقیق تشریح شود و تولید باید رقابت پذیر باشد؛هم حالا در حوزه تولید کالا شرایط متفاوت داریم و آماده هستیم که موانع تولید را رفع و فضای اکتساب و کار را مساعد کنیم .

ابویی تصریح نمود:طرفدار اقتصاد پویا هستیم البته در این شرایط  ممنوعیت واردات چاره ساز نیست ؛ اعتبار ستانده صنعت ۲۵۰ میلیارد دلار هست و ۲۰ درصد این اعتبار را واردات تشکیل می دهد در این شرایط آیا میتوان بدون واردات تولید کرد. به جای ممنوعیت واردات باید مدیریت واردات در دستور کار باشد و با مدیریت صحیح  واردات میتوان بازار را کنترل نمود.

وی دنبال کرد: موانع فنی تولید آثار زیان بارتری از به تعرفه واردات بر این بخش دارد. تولید را باید رقابت پذیر کنیم و فرآورده ها و خدمات با کیفیت و نرخ مناسب عرضه کنیم و تا وقتی که در معادلات جهانی وارد نشویم نمی شود تولید را رقابت پذیر کرد.

وی اضافه کرد:مجلس و دولت در برنامه های تدوینی برای پشتیبانی از تولید ، بایدبخش عرضه را نیز موردنظر قرار دهند و نگاه تنها ممنوعیت و اجبار به خرید کالای ایرانی نباشد و شرایطی فراهم شود تا نرخ تمام شده کاهش یابد و تولیدکننده به کیفیت نیز توجه نماید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95250

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.