تاریخ ارسال : ۱۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۰۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

با دوربین ما به دل سربازخانه بیایید/ مردانی به دنبال یک کارت

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار مهر، هادی معصوم دوست نویسنده و مستندساز که سال قبل با فیلم «خوان بی خان» در جشنواره «سینما حقیقت» حضور داشت سال کنونی با مستند دیگری با اسم «سربازخانه» در قسمت مستندهای بلند یازدهمین جشنواره «سینما حقیقت» حضور یافته هست.

مستند «خوان بی خان» سال قبل در قسمت کارگردانی جشنواره نامزد بود و پاداش دبیر جشنواره را دریافت نمود. علاوه بر این این مستند در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت و در سه قسمت خوب ترین فیلم، خوب ترین کارگردانی و خوب ترین دستاورآورد هنری نامزد بود. علاوه بر این در هشتمین جشن مسکن سینما در قسمت های خوب ترین مستند بلند، خوب ترین کارگردانی، خوب ترین تدوین، خوب ترین صدابرداری و خوب ترین صداگذاری نامزد بود و تندیس خوب ترین فیلم مستند بلند را از آن خود کرد.

به دستاویز حضور «سربازخانه» در یازدهمین جشنواره «سینماحقیقت» صحبتی کوتاهی با هادی معصوم دوست ترتیب داده ایم که از نظرتان می گذرد.

*چه گردید که علی رغم تنگنا ها تصمیم گرفتید دوربین را داخل پادگان ببرید؟

– اصلا اینکه موضوع فیلم چه باشد چه ارزشی دارد هنگامی به این بر این باوریم اگر کارگردان کارش را بلد باشد از هر موضوع ای فیلم مطلوب در می آورد!

بعضی تفکر می کنند در مستند لازم هست سراغ موضوع هایی با موقعیت های حاد بروند تا موفق باشند که در بعضی مورد ها جوایز جشنواره ها در شکل گیری این اشتباه موثر بوده ولی فیلم مطلوب تنها انرژی اش را از موضوع اش نمی گیرد.

در مستند «سربازخانه» هم سربازها به محض ورود مو و ریش شان خودرو می شود و بعد ما در نمایی طولانی شاهد هستیم که صدها سرباز یک شکل و یک رنگ به طرف آسایشگاه هایشان می جریان.

*یعنی تصمیم گرفتید منحصرا از دور به زندگانی سربازها نگاه کنید؟

– تعداد ای کارت انتهاء خدمت را منحصرا برای کارشان احتیاج داشتند و تعداد ای برای عزیمت خارجی، پاسپورت و گواهینامه ولی مشکل غالب بین بیشتر آنان که از طبقه متوسط و فقیر جامعه بودند مسئله بیکاری بود و آمده بودند سربازی تا با کارت انتهاء خدمت بتوانند کار پیدا نمایند.

* *امسال چهارمین سالی هست که با فیلمی در جشنواره «سینماحقیقت» حضور دارید. در نگاهی اجمالی جشنواره را چگونه می بینید؟

– در نگاهی اجمالی جشنواره را چگونه می بینید؟ – در اینکه «سینماحقیقت» با اهمیت ترین جشنواره سینمای مستند ایران هست شکی نیست به همین سبب هم توقع از آن بالا می رود. هنگامی توقع و حساسیت تا این حد بالاست کوچکترین خطایی توان دارد بر جریان سینمای مستندمان تاثیر بگذارد و این حساسیت از فاز انتخاب تا داوری، نمایش شایسته فیلم ها و پوشش شایسته رسانه ای برای حساس کردن بیننده مرسومی که به سبب ناآگاهی تاکنون یک فیلم درجه دو داستانی را به دیدن یک فیلم مستند ترجیح می دهد، خودش را نشان می دهد. هرچند که بعضی ها اظهار می کنند انتخاب و داوری سلیقه هست و خیلی نباید آن را جدی گرفت ولی حتی اگر از منظر کسی نخواهیم ببینیم دوباره هم جوایز مهمند چون خواه ناخواه جریان فیلمسازی مستند در سال آینده را طرف و سو می دهند. هنگامی به یک شیوه فیلمسازی خاص جوایزی داده می شود یعنی صحه گذاشتن بر آن پس سال بعد فیلم های فراوانی می بینی که به این شیوه در انتخاب موضوع و پرداخت رو آورده اند و اگر آن پاداش کارشناسی نبوده باشد به همین سادگی موجب انحراف در سینمای مستندمان شده و به سطحی گرایی دامن زده و ذهن تعداد ای فیلمساز جدید کار را که چشمشان به همین جشنواره هاست مسموم می کند.

همان طور که اظهار کردم جشنواره «سینماحقیقت» یکی از با اهمیت ترین جشنواره های فیلم مستند در ایران هست و به همین سبب توقع و حساسیتها از این جشنواره بالاست.

گفتگو از فرشید قربانپور


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=78070

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.