تاریخ ارسال : ۰۲ تیر ۱۳۹۵ ساعت : ۲۲:۳۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

با صرفه جویی ۱۰ درصدی در پیک مصرف، چالش کمبود آب در تابستان برطرف می شود

مدیرعامل شرکت آب  وفاضلاب شهری در نشستی خبری که به مناسبت فرا رسیدن هفته صرفه جویی (اول تا هفتم تیرماه) در محل تصفیه خانه فاضلاب ساری با حضور معاونان و… برگزار شد، گفت: با صرفه جویی تنها ۱۰درصد در پیک مصرف، چالش کمبود آب در تابستان برطرف می شود.

به گزارش شرکت آبفاشهری مازندران، مهندس ذبیح اله ذاکری، ضمن تاکید بر اینکه آب جایگزین ندارد، افزود: آب به عنوان یکی از مهمترین زیرساختهای بشری در کشورها محسوب می شود به طوری که در هزاره سوم جنگ بین کشورها بر سر آب خواهد بود بنابراین صرفه جویی و مدیریت مصرف آب از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مدیرعامل آبفاشهری مازندران، با اشاره به اینکه دین مبین اسلام در ارتباط با صرفه جویی تاکید فراوانی دارد، اظهار داشت: مدیریت مصرف به معنای جلوگیری از هدر رفت آب و مصرف این مایه حیات خارج از نیاز واقعی است.

neshast

مهندس ذاکری، نتایج مدیریت مصرف را اختصاص عادلانه و بهینه آب، حفظ منابع آب، حفظ محیط زیست و کاهش سرمایه گذاری دولت دانست و گفت: اصلاح قوانین و مقررات، اصلاح تاسیسات وتجهیزات، استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف و آموزش همگانی پاره ای از روشهای اصلاح الگوی مصرف آب محسوب می شود.

وی، در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه میانگین بارندگی در استان مازندران تقریبا سه برابر کشور است، گفت: در شرایط معمولی مشکلی در خصوص تامین آب جمعیت استان وجود ندارد ولی با توجه به ورود تعداد زیادی مسافر به این استان، کمبود آب در برخی از شهرها از جمله شهرهای گروه الف، ساری  و شهرهای غرب مشاهده می شود.

مدیرعامل آبفاشهری مازندران، با بیان اینکه این شرکت به ۵۶ شهر استان با جمعیت ۲میلیون و ۳۶۰ هزار نفر  و در بخش روستایی به ۱۵۰ روستا خدمت رسانی می کند، افزود: در بخش مشترکین ۵۷۵ هزار و در بخش آحاد ۹۹۰ هزار اشتراک وجود دارد.

وی، مجموع میزان تولید آب مشترکین استان مازندران از طریق منابع تامین را ۹هزار و ۱۶۸ لیتر در ثانیه عنوان و تصریح کرد: آب مشترکین از طریق ۲۸۳ حلقه چاه و ۲۹ دهنه چشمه به ظرفیت ۸ هزار و ۶۵۳ لیتر در ثانیه، ۳سد شهید رجایی، البرز و میجران با ظرفیت ۵۱۵ لیتر در ثانیه  و ۱۷۶ باب مخزن به حجم ۴۴۰ هزار متر مکعب تامین می شود.

مدیرعامل آبفاشهری مازندران، میزان پرت آب در این استان را ۲۹٫۵ درصد دانست و گفت: مازندران از جمله استانهایی است که در پرت آب از میانگین کشوری بالاتر است.

مهندس ذاکری در بخش دیگری از سخنانش، به فعالیتهای صورت گرفته در بخش فاضلاب اشاره کرد و اظهارداشت: در ۱۱ شهر مازندران از جمله ساری، بابل، جویبار، بابلسر، قائم شهر، آمل، محمودآباد، تنکابن ، رامسر ، نوشهر و چالوس طرح فاضلاب در حال اجراست.

وی، با بیان اینکه در حال حاضر تصفیه خانه های ساری، جویبار، بابل، بابلسر ، نوشهر و چالوس با ظرفیت ۶۸ هزار و ۹۵ متر مکعب در روز به بهره برداری رسیده است، گفت: ۱۸۸هزار نفر از مزایای طرح جمع آوری فاضلاب در سطح استان برخوردار هستند که امکان بهره مندی ۲۹۸ هزار نفر از این طرحها در سطح مازندران  وجود دارد.

مدیرعامل آبفاشهری مازندران، تعداد مشترکین فاضلاب را ۳۴ هزار و ۶۰۰ و آحاد فاضلاب را ۷۲ هزار فقره عنوان کرد وافزود: میزان برخورداری مشترکین از طرحهای فاضلاب کمتر از ۱۰ درصد می باشد این درحالی است که میانگین کشوری بهره مندی از طرح فاضلاب ۴۲ درصد می باشد.

مهندس ذاکری در ادامه سخناش،  میزان تعرفه فروش آب در بخش خانگی ۲هزار و ۴۳۴ ریال و در بخش غیرخانگی را ۴ هزار و ۲۶۴ ریال به ازای هر متر مکعب آب دانست و اظهار داشت: به طور متوسط ۳هزار و ۱۲۳ ریال به ازای هر متر مکعب آب به مشترکین فروخته می شود این درحالی است که هزینه تمام شده تامین آب برای شرکت آبفا شهری مازندران ۶هزار و ۳۴۹ ریال به ازای هر متر مکعب می باشد.

وی، با بیان اینکه تعرفه دریافتی از مشترکین در بخش فاضلاب خانگی ۱۰ هزار و ۴۷ ریال و غیرخانگی ۴۴ هزار و ۵۶ ریال  است، اظهار داشت: هزینه تمام شده  شرکت در بخش فاضلاب ۱۲هزار و ۷۹۱ ریال به ازای هر متر مکعب می باشد.

مدیرعامل آبفاشهری مازندران، با تاکید بر اینکه تعرفه های دریافتی از مشترکین در بخش آب  وفاضلاب  بسیار کمتر از تعرفه واقعی است، گفت: ضروری است تعرفه و قوانین مربوط به آن تغییر یابد.

مهندس ذاکری،  در بخش دیگری از سخنانش، اعتبارات در نظر گرفته شده برای آبفاشهری مازندران در بخش استانی و ملی را ۸۸ میلیارد تومان در سال گذشته عنوان کرد و افزود: از این میزان تنها ۳۰ درصد معادل ۲۶ میلیارد تومان آن تخصیص و ۱۶٫۳ میلیارد تومان دریافت شد.

وی، ادامه داد: در سال جاری  ۶۳ میلیارد تومان اعتبار در قانون بودجه برای این شرکت در نظر گرفته شد.

مهندس ذاکری،  عدم بهره مندی از آبهای سطحی، برداشت غیر مجاز از سفره های آب زیرزمینی و سوق یافتن  آب شور دریا به سمت آبهای شیرین زیر زمینی و نفوذ سم و کودهای شیمیایی به آبهای زیر زمینی، انشعاب غیر مجاز و هدر رفت ۲۰ درصدی آب از مهمترین چالشها در بخش آب و کمبود اعتبارات، بالابودن هزینه اجرای طرحهای فاضلاب در استانهای ساحلی، بالا بودن سطح آبهای سطحی، ایجاد گره ترافیکی در هنگام اجرای طرح از مهمترین چالشها در بخش فاضلاب دانست.

مدیرعامل آبفاشهری مازندران، از تدوین نقشه راه برای بهره مندی از آبهای سطحی در استان خبر داد و گفت: در این راستا استان به ۹ زون تقسیم شد.

در پایان این نشست، مهندس محمدرضا محمودی، معاون بهره برداری، هرمز نیاز آذری معاون مالی و پشتیبانی، رضا جانباز معاون مشترکین، مهندس پرویز یزدان پناه معاون مهندسی و توسعه، احمدی آزاد مدیرحراست  آبفاشهری مازندران به سوالات خبرنگاران در بخشهای مختلف پاسخ دادند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=19279

برچسب ها:
, , , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.