تاریخ ارسال : ۰۱ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۰:۴۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بحث داغ در مورد افزایش ۷۰ درصدی حقوق نماینده های مجلس

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، مجلس شورای اسلامی در روزهای یکشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری جلسه‌ای علنی داشت که در این نشست ها وکیلان ملت درکنار بررسی بعضی طرح‌ها و لوایح پرسش از یک وزیر را نیز در فرمان کار داشتند.

بخش اول جلسه علنی روز یکشنبه ۲۶ آذر

محمد حسین فرهنگی عضو هیئت‌رئیسه نام های در اوائل جلسه نام های نماینده هایی که با دیرکرد به جلسه علنی دست یافته بودند را به توصیف زیر قرائت کرد:

۱٫علی ابراهیمی ۲٫علیرضا ابراهیمی ۳٫شهاب‌الدین بی‌مقدار ۵٫عبدالله سامری ۶٫رضا علیزاده ۹٫محمد‌حسین قربانی۱۰٫احمد‌علی کیخواه ۱۱٫رامین نورقلی‌پور

مخالفت مجلس با طرح دو فوریتی در مورد سهام عدالت

رامین نورقلی‌پورنمایندگان  در جریان بررسی طرح ملحق شدن یک تبصره به بند ب ماده ۳۴ قانون اصل ۴۴ قانون بنیادی با ۸۷ رای قبول کننده، ۹۱ رای مخالف،‌ 13 رای ممتنع از مجموع ۲۴۸ نماینده حاضر در صحن علنی پارلمان با بررسی دو فوریت این طرح مخالفت کردند علاوه بر این وکیلان ملت با ۱۳۶ رای قبول کننده،‌ 61 رای مخالف،‌ 11 رای ممتنع از مجموع ۲۴۸ نماینده حاضر در صحن علنی پارلمان با بررسی یک فوریت این طرح نیز مخالفت کردند که قطعی گردید این طرح بصورت عادی در صحن علنی قوه مقننه بررسی گردد.

بررسی آیین‌نامه داخلی مجلس در فرمان کار نمایندگان

  نمایندگان در جریان  بررسی جزئیات طرح اصلاح موادی از قانون آئین نامه داخلی قوه مقننه، مواد یک و دو این طرح را تصویب کردند که طبق این مواد اصلاحی هیئت رئیسه موقت از ساختار مجلس حذف و در اوائل هر مرحله تنها هیئت رئیسه سنی و پس از ان هیئت رئیسه دائمی بصورت سالانه انتخاب می گردند.

بیشتر بخوانید:مجلس هیئت رئیسه موقت نخواهد داشت

 شرط استفاده از اوراق خزانه اسلامی در تملک زمین های مشخص شد

نمایندگان در جریان بررسی طرح اصلاح قانون بودجه سال ۹۶ کل کشور با اکثریت آراء با ملحق شدن یک بند به این ماده واحده موافقت کردند.

بیشتر بخوانید:شرط استفاده از اوراق خزانه اسلامی در تملک زمین های مشخص شد

نماینده نوشهر از جواب آخوندی قانع شد

 

 سید عباس آخوندی  وزیر راه و شهرسازی که به منظور جواب به پرسش قاسم احمدی لاشکی نماینده مردم نوشهر به مجلس آمده بود، طی سخنانی اظهار کرد: در مورد پرونده حق مالکیت مردم که در اطراف فرودگاه نوشهر زمین‌هایی را دارند که وزارت راه برای انتصاب دستگاه DVUR این زمین‌ها را در اختیار گرفته هست وزارت راه کارهای حقوقی لازم را انجام داده هست.

وی اضافه کرد:‌ در طریق حل این پرونده بعضی موانع حقوقی وجود داشت که با پیگیری‌های انجام شده بنده این قول را می‌دهم که تا یک ماه آینده مشکل مالکان زمین‌های اطراف فرودگاه نوشهر حل گردد.

نماینده مردم نوشهر بعد از سخنان آخوندی  با اشاره به نامه‌ای که صبح روز یکشنبه  از سوی علی اصغر مهابادی معاون وزیر راه دریافت نموده بود اظهار کرد: معاون آقای آخوندی صبح امروز نامه‌ای را به من داد که در این نامه قول حل مشکل مالکان زمین‌های اطراف فرودگاه نوشهر داده شده و طبق این نامه بنده امید دارم که بعد از زمان ذکر شده این مشکل به نحو کامل حل وفصل گردد.

بنابراین نماینده مردم نوشهر از سخنان آخوندی قانع گردید و وزیر راه با ابراز خرسندی از حضور در مجلس، صحن پارلمان را ترک نمود.

نطق "محمود صادقی" جو مجلس را متشنّج کرد

محمود صادقی نماینده مردم تهران در نطق میان فرمان خود، آیت‌الله آملی لاریجانی، شورای نگهبان و مجلس را مورد هجمه قرار داد.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم که در قالب فهرست امید ردای نمایندگی مردم تهران را بر تن کرد، در ادامه نطق خود سخن امام راحل مبنی بر اینکه «مجلس عصاره فضائل ملت است»، را تحریف کرد و اظهار کرد: مجلس عصاره فضائل شورای نگهبان هست.

این سخنان محمود صادقی با تصویر العمل اعتراضی دیگر نماینده های مجلس رو به رو گردید. در ابتدا علی ادیانی‌راد نماینده مردم قائمشهر نسبت به سخنان صادقی اعتراض نمود. سپس سیدحسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین، خواهان اظهار تذکر آیین‌نامه‌ای با استناد به ماده ۷۹ آئین نامه شد اما علی مطهری نایب ریاست دوم مجلس که اداره جلسه را بر عهده داشت، مانع از اظهار تذکر نماینده ورامین گردید، و با این توجیه که آقای ادیانی به نمایندگی از همه نماینده های معترض یادآور شد، میکروفن نقوی‌حسینی را قطع کرد.

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از تسنیم، بعد از این اقدام نایب‌رئیس مجلس، سیدحسین نقوی حسینی بهمراه جمع دیگری از نماینده های مهترض در مقابل جایگاه هیئت رئیسه مجلس جای گرفتند و اعتراض نمودند. 

 بر اساس این گزارش بعد از این اقدام جمعی از اصلاح‌طلبان به نقوی حسینی اعتراض کرده و در یکی از مورد ها محمدرضا تابش عضو هیئت رئیسه فراکسیون امید با قرار گرفتن مقابل صندلی نماینده ورامین به‌شدت به او اعتراض نمود.

پس از این اقدام محمدرضا تابش، جمعی از نماینده های کنار صندلی نقوی حسینی قرار گرفته به مشاجره لفظی پرداختند که در یکی از این مورد ها اکبر ترکی نماینده فریدن و فریدون‌شهر با محمدعلی وکیلی عضو هیئت رئیسه مجلس به مشاجره پرداخت.

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از تسنیم، نماینده اصلاح‌طلب تهران در نطق میان‌دستور خود بار دیگر، آیت الله آملی لاریجانی، شورای نگهبان و مجلس را مورد هجمه قرار داد و اظهار کرد: نماینده های مجلس عصاره فضائل شورای نگهبان هستند!

بیشتر بخوانید:مطهری: سخن محمود صادقی «توهین تلویحی» بود

بخش دوم جلسه علنی روز سه‌شنبه ۲۸  آذر

اسامی تاخیرکنندگان شروع یکصد‌و شصتمین جلسه علنی مجلس  از سوی هیئت رئیسه به توصیف زیر قرائت گردید:

احمد انارکی محمدی_علی جلیلی_محمدصادق حسنی جوریابی_محمدرضا رضایی‌کوچی_سید محسن علوی_علیرضا محجوب_محمدرضا نجفی_نبی هزار‌جریبی

تکذیب افزایش حقوق ۷۰ درصدی نماینده های

علی لاریجانی ریاست مجلس در جواب به تذکر کاظم دلخوش اباتری نماینده صومعه‌سرا در مورد شایعات طرح شده در مورد افزایش ۷۰ درصدی حقوق نماینده های اظهار کرد: افزایش ۷۰ درصدی حقوق نماینده های مجلس دروغ هست.

بیشتر بخوانید:افزایش ۷۰ درصدی حقوق نماینده های مجلس دروغ است

موافقت امام خامنه‌ای با برداشت ۲۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه برای مساعدت به زلزله‌زدگان

محمد حسینی نماینده تفرش در مجلس در جریان بررسی طرح اصلاح بودجه سال ۹۶ کل کشور با استناد به ماده ۱۱۰ قانون بنیادی طی اخطاری اظهار کرد: برداشت ۲۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه خلاف اصول ۵۲ و ۱۱۰ قانون بنیادی هست.

وی دنبال کرد: زمانی که  200 میلیون دلار به بودجه سال ۹۶ اضافه می کنید این دیگر اصلاح بودجه نیست و این اضافه کردن یک متمم به بودجه  است.

علی لاریجانی که ریاست جلسه را بر عهده داشت در جواب به اخطار  این نماینده اظهار کرد: حتماً اطلاع ندارید ما اجازه رهبری برای برداشت ۲۰۰ میلون دلار از صندوق توسعه جهت مساعدت به منطقه های زلزله‌زده گرفته‌ایم.

دولت به جای پرداخت حقوق نجومی به داد روستائیان برسد

  نادر قاضی پور  نماینده مردم ارومیه در مجلس  با استناد به اصل ۳۱ قانون بنیادی طی اخطاری گفت:  لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور از سوی دولت  به مجلس عرضه شده هست که  لازم است توجهات لازم به وضع روستاها در این لایحه گردد و  دولت نیز به جای پرداخت حقوق‌های نجومی و هزینه‌های مازاد به داد روستائیان برسد.

اعطای تسهیلات ۵۰ میلیونی به زلزله‌زدگان کرمانشاه و کرمان تصویب شد

نمایندگان  مجلس در جریان بررسی طرح یک فوریتی اصلاح بعضی از تبصره های قانون بودجه سال۹۶  بند (هـ) ملحق شدنی به این قانون را  با ۱۷۸ رأی قبول کننده، ۲۰ رأی مخالف و۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۴ نماینده حاضر در صحن علنی پارلمان مصوب کردند.

متن این مصوبه مجلس را اینجا متن این مصوبه مجلس را بخوانید.

اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس

نمایندگان در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی مواد  3، ۴، ۵ و ۶ این طرح را تصویب کردند.

بیشتر بخوانید:روند بررسی اعتبارنامه نماینده های در مجلس دگرگونی یافتهیئت رئیسه موقت از ساختار مجلس حذف شد

قانون برنامه و بودجه با قید یک فوریت بررسی می شود

نمایندگان با ۱۴۷ رأی قبول کننده، ۲۹ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۳ نماینده حاضر در جلسه با درخواست بررسی یک فوریت طرح اصلاح قانون برنامه و بودجه موافقت کردند.

تهیه گزارش از تخصیص قیر رایگان به دستگاه‌های اجرایی

نمایندگان  با پیشنهاد ملحق شدنی سید کاظم دلخوش به طرح یک فوریتی اصلاح بعضی تبصره‌های قانون بودجه سال ۹۶ با ۱۶۳ رأی قبول کننده، ۲۲ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۹ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در بند ملحق شدنی به بند (الف) ماده واحده قانون بودجه سال ۹۶ آمده هست: قیر مد نظر صد در صد (۱۰۰%) تخصیص یافته تعبیر می‌گردد.سازمان برنامه و بودجه و وزارت نفت موظف به رعایت دقیق قانون و عرضه گزارش کارکرد به مجلس شورای اسلامی می باشند.

امضا طومار در صحن علنی مجلس در پشتیبانی از معلولان

تعدادی از نمایندگان  طوماری را در صحن پارلمان  برای پشتیبانی از معلولان امضا نمودند، محتویات این طومار دربردارنده امضای ده‌ها  هزار معلول برای پشتیبانی از معلولان و تسریع در روند تصویب لایحه پشتیبانی از حقوق این  افرادبود.

کلیات این طرح در جلسه علنی روز سه‌شنبه پارلمان تصویب گردید.

بیشتر بخوانید:دستگاه‌های مشمول قانون پشتیبانی از حقوق معلولان مشخص شدند

عذرخواهی وزیر کشاورزی از یک کشاورز

جبار کوچکی نژاد نماینده رشت در مجلس در تذکر شفاهی به وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: آقای حجتی هفته گذشته عزیمتی به استان گیلان داشت و انتظار این بود که در بحث برنج با کشاورزان و نماینده های جلسه ای برگزار کند تا چاره ای برای برطرف مشکل شالیکاران اتخاذ گردد.

وی دنبال کرد: وزیر جهاد کشاورزی در یکی از شهرستان ها حضور یافت و یکی از کشاورزان در این شهرستان از حجتی توضیح خواست که وی به جای عرضه توضیح قانع به کشاورز به او فحش نمود و به او اظهار کرد:« شما خوب تر هست که سبوس برنج را بخورید تا عقل و هوش‌تان بسیار گردد و بتوانید دقیق با بنده گفت وگو کنید.»

»مسعود پزشکیان که ریاست جلسه را بر عهده داشت در جواب به تذکر این نماینده اظهار کرد: آقای حجتی از کشاورزان معذرت خواهی و متنی در این مورد تامین و منتشر نموده هست و در این متن آمده «خدا نیامرزد حجتی را اگر خدای‌نکرده شائبه فحش به بندگان خدا را در سر خود بپروراند؛ چه رسد به کشاورز دلسوخته و زحمتکشی که کوشش می‌کند افت نرخ حاصل کوشش سالانه محصولش (برنج) را به گوش مدیران برساند».

بخش سوم جلسه علنی روز چهارشنبه ۲۹  آذر

اسامی تاخیرکنندگان شروع یکصد‌و شصت‌و یکمین جلسه علنی مجلس  از سوی هیئت رئیسه به توصیف زیر اعلام گردید:

۱٫علیرضا ابراهیمی ۲٫علی اکبری(بجنورد)۳٫محمود صادقی ۵٫محمد‌حسین قربانی ۶٫علیرضا محجوب ۹٫ عدل هاشمی‌پور

اصلاح آیین‌ نامه داخلی مجلس در فرمان کار نمایندگان

در جلسه روز چهارشنبه نماینده های موادی از آیین‌نامه داخلی مجلس را اصلاح کردند

بیشتر بخوانید:شرایط رسیدگی به اعتبارنامه نماینده های دگرگونی کردشرایط مدرک تحصیلی ریاست و دادستان دیوان محاسبه های مشخص شدبخشی از آیین نامه داخلی مجلس در مورد اعتبارنامه های نماینده های اصلاح شدکمیسیون اصل نود «دیوان» شد

برخی مدیران قصد دارند با دعا مشکل آلودگی را حل کنند

  عدل هاشمی‌پور حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در تذکری شفاهی با اظهار اینکه مشکل آلودگی هوا منتج به تعطیلی پشت سر هم و آسیب‌های جانی، روانی و مالی به کشور شده هست، اظهار کرد: مسئولان مربوطه اقدامی در این زمینه انجام نمی دهند و  چاره‌اندیشی در این زمینه ندارند.

وی دنبال کرد: جذاب هست که منحصرا بعضی از آقایان به جای آنکه مشکل آلودگی هوا را مدیریت کنند می‌گویند که لازم هست دعا کنیم.

نماینده مردم محلات در مجلس اهتمام کرد: باید به این مدیران اظهار کرد که ما این دعا را از قبل هم بلد بودیم؛ چگونه قبلاً می‌گفتید که آقای فلانی و بنزین تولید داخل باعث آلودگی هوا شده هست اما هم حالا که مدیریت دگرگونی کرده و بنزین را هم وارد می‌کنید به طوریکه هر روز ۱۰ میلیون لیتر وارد می‌شود دوباره هم شاهد آلودگی هوا هستید.

حجت الاسلام سلیمی  با خطاب قرار دادن علی لاریجانی ریاست مجلس که ریاست جلسه را بر عهده داشت، خواستار پاسخگویی مدیران در این زمینه شد و اعلام کرد  جلسه ای فوق‌العاده برای حل مشکل آلودگی هوا لازم هست برگزار گردد.

توصیه لاریجانی به محمود صادقی

محمود صادقی نماینده تهران  با استناد به ماده ۷۹ آئین‌نامه داخلی پارلمان طی تذکری اظهار کرد: اخیرا بنده تذکری داشتم که نظر بنده در آن نطق ریاست دیوان محاسبه های نبود لکن نظام و فرآیندی بود که در دیوان محاسبه های حاکم هست.

وی دنبال کرد: نظر بنده در مورد کارهای هست که  حسابرسان زحمتکش دیوان محاسبه های در جریان بررسی نظام و گردش مالی سالانه مجلس انجام می‌دهند بود که جزئیاتش اگر وقت باشد در کمیسیون و در صحن علنی مجلس آنان را اظهار می‌کنم

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنان موخر خود در مورد اینکه نماینده های عصاره فضائل شورای نگهبان می باشند و عصاره فضائل ملت نیستند توضیح داد: اشاره بنده به فرمایش امام خمینی(ره) بود که خطاب به نماینده های مرحله اول مجلس اظهار کرد "شما عصاره فضائل ملت هستید" بود.

صادقی با تاکید بر اینکه نظام قانونگذاری ما با شورای نگهبان عجین شده هست، اظهار داشت: شورای نگهبان بر انتخابات و مصوبات مجلس نظارت دارد و بنده به نظارت استصوابی شورای نگهبان نیز اعتقاد دارم.

وی با اشاره به فلسفه تشکیل شورای نگهبان اظهار کرد: اگر شما به تفضیل گفتگوها خبرگان قانون بنیادی مراجعه کنید آنجا می‌بینید نهادی مستقل به مثل شورای نگهبان ایجاد گردید که نظارت بر انتخابات دارا باشد تا تجربه تلخ رژیم گذشته که حاکمیت کاندیدای توصیهی را از صندوق بیرون می‌آورد و پیشنهاداتی در این زمینه داشت را تکرار ننماییم و نماینده های حقیقی مردم انتخاب گردند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اظهار اینکه بعد از گذشت چهار دهه از عمر مبارک جمهوری اسلامی ایران و فعالیت مستمر شورای نگهبان در کنار مجلس آیا حق نداریم که بپرسیم که این محصول نظام را بررسی دقیق علمی کنیم، اظهار کرد: لازم هست نگاه کنیم خارج شدنی چه بوده هست.

وی عنوان نمود: شورای نگهبان هنگامی به تعبیر امام مصوبه‌ای را رد یا تصویب می‌کند هیچ فردی حق ندارد بگوید این مصوبه ارزش ندارد.

صادقی با تاکید بر اینکه اما تفسیرهایی که شورای نگهبان کرده هست گاها باعث کاهش اختیارات مجلس شده هست اظهار داشت: من جمله این مورد ها می‌توان به حق تحقیق و تفحص اشاره نمود که در مورد های محدودیت‌هایی اعمال شده هست که این محدودیت‌ها باعث شده که حدود اختیارات مجلس کاهش پیدا نماید.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اظهار اینکه خارج شدنی که از مجلس می‌آید شورای نگهبان نیز در آن سهیم هست، دنبال کرد: در امر قانونگذاری می‌توانیم انتقادهایی دارا باشیم.

صادقی اهتمام کرد: در بعضی مورد ها که شورای نگهبان به مصوبات مجلس ایراد وارد می‌کند اعلام می‌کند که استثنائاتی در مصوبات قرار داده گردد که محتمل هست این استثنائات ساختار و خاصیت آن مصوبه را نابود کند.

علی لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی که ریاست جلسه علنی مجلس را برعهده داشت، در جواب به تذکر این نماینده اظهار کرد: بنده تشکر می‌کنم از توضیحاتی که عرضه دادید اگر دفعه گذشته نیز این گونه گفت وگو می‌کردید این مناقشات ایجاد نمی‌شد.

وی دنبال کرد: اما شما در جلسه گذشته که بنده حضور نداشتم سخنی را مطرح کردید مبنی بر اینکه بررسی حسابهای مجلس از سوی دیوان محاسبه های انجام می‌شود و ریاست دیوان در بعضی مورد ها آنان را خط می‌زند که این گونه نیست بینی و بین‌الله اینطور نیست. 

 لاریجانی با اظهار اینکه دیوان محاسبه های سازوکارهای مشخص خود را دارد اظهار کرد: در چند دوره‌ای که بنده ریاست مجلس بوده‌ام این مورد ها را ندیدم و حتی در بعضی مورد ها خود ریاست دیوان هم از گزارشاتی که واصل می‌شود اطلاعی ندارد. کارشناسان دیوان محاسبه های در کمیسیون برنامه و بودجه حضور می‌یابند و گزارشات خود را عرضه می‌دهند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79968

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.