تاریخ ارسال : ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۱:۱۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بحران ریزگردها؛ از کارهای تسکینی تا درمانی حتمی

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، ، بیشتر از یک دهه هست که خوزستان و بعضی دیگر از استان‌های غرب کشور با معضل ریزگردها دست و پنجه نرم می‌کنند. بهره‌برداری بی رویه از مراجع آبی و تحولات اقلیمی از با اهمیت ترین عللی هست که مشکل کم آبی را در استان خوزستان تشدید کرده و این مساله خود باعث افزایش پدیده ریزگردها در این استان شده هست.


واکاوی بحران ریزگردها؛ از کارهای تسکینی تا درمانی قطعی


محور های ریزگرد

در مورد کانون‌های ریزگردها صحبت‌های بسیاری شده هست اما محققان مهم‌ترین کانون‌های بیگانه گرد و غبار یا ریزگردهای نفوذی به ایران را سه محور در سوریه، یک محور در مرز سوریه و عراق، چهار محور در شمال عراق و حوزه رود فرات و یک محور در مرکز عراق، مراجع دیگر از دشت‌های شرقی و جنوب شرقی عربستان، بخش‌هایی از امارات متحده عربی، یمن و کویت اسم برده‌اند.

تاثیرات ریزگردها

.. تحت تاثیر طوفان‌های ریزگردها قرار می‌گیرند. .. آمارها بیانگر از افزایش ۷۰ درصدی میزان مراجعه شهروندان اهوازی دارای پیشینه مریضی ریوی، قلبی و عروقی به جایگاه ها درمانی در زمان واقع شدن پدیده ریزگردها هست که هزینه‌های بسیاری را بر مردم و متولیان بهداشت و معالجه خوزستان وارد کرده هست.

یکی دیگر از مشکلاتی که در پی وقواع ریزگردها اتفاق می‌افتد، تعطیلی مدرسه ها، دانشگاه‌ها و ادارات هست که باعث اُفت تحصیلی محصلین و دانشجوهای می‌شود.

پدیده ریزگردها اثرها اقتصادی ناگواری هم برای استان دارد و حتی باعث کاهش ورود توریست هم به این منطقه های شده هست. کشاورزی، یکی دیگر از مهم‌ترین شاخه‌های اقتصاد کشور هست که می‌تواند بشدت از بروز طوفان‌های گرد و غبار و ریزگرد عارضه ببیند.

ریزگردها می‌توانند منتج به جابه جایی املاح سولفاته و کلره به زمین های حاصلخیز کشاورزی شده و شوری خاک را افزایش دهند. محیط زیست نیز بخش دیگری هست که از آسیب‌های ریزگردها در امان نمانده هست.

صنعت های برق و الکترونیک، یکی دیگر از حوزه‌هایی که در پی واقع شدن طوفان‌های گرد و غبار می‌تواند آسیب‌های جدی را تجربه نماید. حبیب الله کشت زر عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در این باره می‌گوید: مساله گرد و خاک و ریزگردها از مرز بحران گذر کرده و باید به عنوان یک مصیبت ملی به این مبحث اشاره گردد.

واکاوی بحران ریزگردها؛ از کارهای تسکینی تا درمانی قطعی

 باعث تاسف هست که بعد از گذشت سال‌ها از واقع شدن این پدیده هنوز متولیان مربوط با مبحث بر سر محل و منشا این پدیده اختلاف نظر جدی دارند. وی ضمن اشاره به خسارت‌های وارد گردیده به کشور توسط این پدیده، می‌افزاید: متاسفانه دامنه خسارات این پدیده به حدی وسیع هست که می‌توان اثرات آن را به طور قابل درک و غیرملموس در تمامی حوزه ها کاوش کرد.

 اثرات منفی بر فرآیند معالجه و مشکلات عدیده مریض ها قلبی و ریوی از اثرها پرخطر این پدیده هست که باید مورد توجه جدی قرار گیرد. کشت زر علاوه بر این در فراروی قرار دادن بخش توانمند نیروی انسانی در مجاورت اثرها گرد و غبار که در یک پروسه زمانی طولانی باعث ایجاد مشکلات بنیادی و بروز بیماری‌های مکرر می‌شود را به عنوان یک معضل جدی عنوان و اظهار کرد: تعطیلات اجباری مدرسه ها و جایگاه ها دانشگاهی در اثر بروز این پدیده در دراز مدت باعث ایجاد اثرها منفی در سامانه آموزشی و دانشگاهی خواهد گردید.

 علاوه بر مورد ها مذکور تاثیرات منفی بر تجارت، گردشگری و حوزه‌های مکرر دیگر، از آسیب‌های غیر قابل جبران در عارضه شناسی این پدیده هست. نماینده مردم بهبهان در مجلس شورای اسلامی دنبال کرد: کوچ فرهیختگان در اثر بروز این مصیبت زیست محیطی به سایر استان‌ها، ضربه‌های غیر قابل انکاری به بدنه تخصصی استان‌های در فراروی این پدیده وارد خواهد کرد که می‌توان اثرها سوء این مهاجرت‌ها را در حوزه‌های متفاوت به عنوان نقطه بحرانی در نظر گرفت.

کشت زر با بیان اینکه نیمی از استان‌های کشور درگیر این پدیده مخرب می باشند، اظهار کرد: اگر این پدیده در پایتخت به طور مداوم صورت می‌گرفت مطمئنا سال‌های بسیاری بود که این بحران در نطفه خفه می‌شد و مردم پایتخت در فراروی عارضه ها این پدیده نبودند.

وی افزود: با واقع شدن پدیده گرد و خاک در تهران شاهد توزیع آب و ماسک بودیم اما در سایه کم لطفی و عدم حساسیت مردم صبور خوزستان در اوج واقع شدن این پدیده با حتمی آب و برق روزگار خود را سر می‌کنند.

کشت زر افزود: به هیچ عنوان قصد سیاه نمایی کارهای دولت‌ها متفاوت را ندارم اما باید بگوییم به هیچ عنوان برپایی چند کنفرانس و چند گفت‌وگو تلویزیونی برای پائین آوردن تب التهابات در ایام بروز این پدیده توسط مسئولین قابل قبول نیست.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی دنبال کرد: به راستی به چه سبب گزارش کارکرد بدیهی در مورد مبارزه با این بحران به مردم عرضه نشده هست و آیا برنامه مدون و نمودار زمانی برای مبارزه با این پدیده طراحی و امکان سنجی شده هست.

، در مورد برنامه‌های دولت برای کنترل ریزگردها اظهار کرد: افزون بر مالچ پاشی حدود ۱۴ هزار و ۷۰۰ هکتار از محور شن روان از روش‌های دیگری از قبیل احداث کانال، آب رسانی به تالاب‌های فصلی خشک شده و نهال کاری برای مبارزه با ریزگردها استفاده شده هست و طبق برنامه دولت باید این سطح به ۴۲ هزار هکتار افزایش یابد.

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، وی دنبال کرد:علاوه بر این کارشناسان مراجع طبیعی، محیط زیست و هواشناسی استان با برپایی جلساتی کارشناسی و بازدید از کانون‌های فعال ریزگردها در پی تشخیص دقیق برای کنترل و مهار کانون‌های فوق بحرانی می باشند.

استاندار خوزستان تاکید کرد: مبارزه با ریزگردها تحت نظر اساتید مرکز تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی و مراجع طبیعی، اساتید دانشگاهی شهید چمران اهواز، کارشناسان سازمان آب و برق، سازمان زمین شناسی، اداره کل هواشناسی و محیط زیست در شورایی فنی تصمیم گیری شده و خروجی این تصمیم‌ها اجرایی خواهد گردید.

بحران ریزگردها؛ از کارهای تسکینی تا درمانی قطعی

شریعتی با بیان اینکه کار فنی و مهندسی در عرصه‌های بحرانی و فوق بحرانی برای مبارزه با ریزگردها در حال انجام هست، یادآور گردید:.

یکی از کارهای در جهت مبارزه با ریزگردها انجام عملیات بیولوژیک و کشت نهال هست.وی اظهار کرد: رئیس‌جمهور علاوه بر این وزارتخانه‌های جهاد و امور خارجه را برای پیگیر گرد و غبار خوزستان مکلف کرده و از وزیر جهاد کشاورزی و ریاست سازمان محیط زیست خواسته تا در روند مالچ پاشی، نهال کاری و مرطوب سازی کانون‌های داخلی گردوغبار بویژه در خوزستان تسریع گردد.

استاندار خوزستان اظهار کرد: رئیس‌جمهور در نشست بهمن ۹۶ استانداران، وزرا و روسای سازمان‌های اقتصادی ضمن تعریف کارهای دولت برای مبارزه با آلودگی هوا و ریزگردها، خبر از مالچ پاشی ۱۲ هزار هکتار زمین های بیابانی و افزایش این میزان در سال آینده داد و بر ضرورت تامین حقآبه تالاب‌ها تاکید کرد.

 استاندار خوزستان در مورد تعطیلی مدرسه ها در سال گذشته در خوزستان به سبب گردغبار، دنبال کرد: در سال گذشته مدرسه ها به سبب آلودگی هوا ۱۲ روز تعطیل گردیدند که ۱۱ روز آن به سبب گرد و غبار و یک روز آن متاثر از پدیده وارونگی هوا بود.

 

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=92511

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.