تاریخ ارسال : ۲۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت : ۰۱:۰۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بدن فروشی در ساری از نوعی دیگر!

بازاری که در زیرپوست شهر و به دور از هیاهوی رسانه‌ها روز به روز فربه‌تر می‌شود از انسان‌هایی که محتاجند؛ یکی محتاج به عضو و دیگری محتاج به پول عضو.

شلمچه نیوز از ساری- شعبان وفایی نژاد؛ بازار خرید و فروش کلیه، کبد، قرینه،‌ مغز استخوان به طور کلی اعضای بدن انسان امروزه در جامعه ایرانی پا را از مرز دغدغه فراتر گذاشته و تا سرحد فاجعه خط شکنی کرده است.بازاری قانونی که تبعات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی گل درشتی برای جامعه ما به همراه داشته است.

پدیده فروش کلیه در ایران نیز به عنوان یک ناهنجاری اجتماعی  است که این عمل در کشور به دو صورت انجام می گیرد یا از طریق اعلام آمادگی به سازمان ها و نهادهای ذیربط و قرار گرفتن در لیست اهداکنندگان پیوند و یا گروهی که به دلیل نیاز بیشتر به پول بدون واسطه و از طریق اعلامیه های دستی و دست نوشته هایی روی دیوارها اقدام به این کار می کنند.

بحث مذکور در حالی مطرح است که ما در کشوری زندگی می کنیم که از نظر بهره مندی از ذخائر و معاون گرانقیمت به عنوان یکی از سرمایه دارترین کشورهای جهان مطرح است و وجود سرمایه های متعدد و مواهب طبیعی همچون نفت / گاز / طلا / نقره / جنگل / دریا و خاک های حاصلخیز گواهی این مدعاست اما براستی چرا در معابر عمومی شهرهای کشورمان شاهد نصب انواع تراکت های فروش کلیه با آدرس و مشخصات هستیم و بسیاری از مردم ما از سر نداری فروش کلیه را راهکاری برای تأمین مخارج زندگی شان می دانند !

در همین کشورمان شهروندان مظلوم آدرس فروش کلیه خود را در حالی بر در و دیوار خیابان ها می زنند که بالاترین نرخ های دستمزدهای ورزشی را به مربیان و بازیکنان خارجی پرداخت می کنیم و حتی از منابع دولتی به هنرمندان و هنرپیشه ها و نوازندگان و خوانندگان و حتی رقاصه ها انواع مبالغ هنگفت پرداخت و ریخت و پاش های مالی در این مقوله خود داستانی دیگر برای تفسیر می طلبد .

برای تصدیق بیشتر این ادعا اگر نگاهی به آمار فساد و فحشا و تن فروشی ها و اعتیاد و بسیاری از بزهکارهای اجتماعی بزنیم دیده می شود که ریشه همه آنها در فقر نهفته و کودکان خیابانی ما به جای تحصیل در خیابان ها به دنبال تهیه معیشت خود هستند اما در سوی مقابل مسئولین بهزیستی به دنبال راه اندازی یک حلیم پزی و عکس برداری از این مراسم برای اهداف تبلیغاتی خویش اند .

در این کشور امیدی برای مبارزه با اختلاس و گران فروشی ها و مدیران مفسد وجود ندارد ؛ پرداخت های نجومی به مدیران به قانون تبدیل شده و اینگونه حیف و میل ها را باید مردم برای خود عادی بپندارند !

نگارنده معتقد است همه کسانی که به آرمان های انقلاب اسلامی و خون شهدا خیانت می کنند مایه ننگ کشور و نامشان باید به عنوان خیانتکارترین افراد جامعه در تاریخ ثبت و ضبط شوند.

اگرچه پدیده فروش اعضای بدن انسان تنها مختص به کشور ما نیست اما در سایر کشور‌ها نیز همچنان فقر عامل اصلی فروش اعضای بدن است. براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، مصر به همراه هند، چین و فیلیپین، یکی از پررونق‌ترین بازارهای خرید و فروش غیرقانونی اعضای بدن در جهان محسوب می‌شود. هر ساله بین ۵۰۰ تا هزار پیوند کلیه در این کشور صورت می‌پذیرد. هر کلیه بین دو هزار و ۲۰۰ تا دو هزار و ۶۰۰ یورو به فروش می‌رود و ۹۰ درصد اعضا به افراد در قید حیات تعلق دارد. اما سود ویژه این اقدام غیر قانونی به جیب واسطه‌ها می‌رود. کلیه خریداری شده به قیمت دو هزار و ۲۰۰ تا دو هزار و ۶۰۰ یورو به بیمار تا ۱۲ هزار یورو فروخته می‌شود در کشور ما برای جلوگیری از این معضل هنوز اقدام عملی انجام نشده است. باید توجه کرد که هر مساله و مشکلی که در جامعه پیش می آید علت هایی دارد و باید به علت این که کسی کلیه خود را می فروشد و این که چرا اقدام به این کار می کند توجه کرد و این که شخصی حاضر شود بخشی از بدن خود را بفروشد؛ در صورتی که در مورد اهداء کلیه، وضع فرق می کند؛ کسی که از نظر مالی تامین باشد و کلیه خود را اهداء کند نشان دهنده از خودگذشتگی و انسان دوستی فرد و کار برای خدا است. علاوه بر این نشان دهنده یک جامعه سالم است که در آن افراد به یکدیگر کمک می رسانند. اما این وضع امروز ایران نشان از فقر مردم دارد و باید فقر مردم را برطرف کرد.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=27043

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.