تاریخ ارسال : ۰۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت : ۰۲:۱۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

برای نوه‌های‌تان تعریف کنید چطور با آقای ظریف در یک اتاق نشستید و او را تسلیم کردید

درست در روزهایی که آمریکایی‌ها و وزرای تروئیکای اروپایی در ۱+۵ نمایش جدید راضی کردن بانک‌های اروپایی برای از سرگیری تجارت با ایران را دنبال می‌کنند؛ وزارت خارجه آمریکا خبری را منتشر کرده است که شاید بیش از هر چیز هویت طرف آمریکایی در مذاکرات هسته‌ای با ایران یا به عبارت دیگر،  ماهیت برجام از نگاه آمریکایی‌ها را برملا می‌کند.
به گزارش شلمچه نیوز،  براساس خبری که سایت وزارت خارجه آمریکا روی خروجی خود قرار داده، جان کری روز چهارشنبه در وین و در جمع اعضای سفارت آمریکا در اتریش، به اظهارنظر درباره مذاکرات هسته‌ای با ایران که در این شهر به نتیجه رسید؛ پرداخت. جان کری در این سخنرانی در اظهارنظری عجیب، مدعی شد در جریان مذاکرات هسته‌ای که منجر به برجام شد؛ آمریکایی‌ها توانستند جواد ظریف، وزیر خارجه ایران را در برابر خواسته‌هایشان تسلیم کنند! او در اظهارنظری گستاخانه که نشان‌دهنده اوج خصومت آمریکایی‌ها نسبت به مردم ایران است؛ خطاب به دیپلمات‌های آمریکایی گفت آنها باید داستان برجام و تسلیم کردن وزیر خارجه ایران را بعدها برای نوه‌های خود تعریف کنند!
پایگاه اینترنتی وزارت خارجه آمریکا متن اظهارات روز چهارشنبه جان کری در جمع کارکنان سفارت آمریکا در وین که در هتل بریستول این شهر گردهم آمده بودند را منتشر کرد.  وزیر خارجه آمریکا در این سخنرانی ضمن قدردانی از دیپلمات‌های آمریکایی بویژه ارنست مونیز وزیر انرژی، وندی شرمن معاون سابق وزیر خارجه و همه اعضای گروه مذاکره‌کننده آمریکایی برای دستیابی به توافق هسته‌ای گفت: شما هم بخشی از مسیری بودید که یک نتیجه تاریخی حاصل آن بود و آن چیزی است که شما می‌توانید همیشه به یاد داشته باشید و شاید با کمی آب و تاب دادن آن را برای نوه‌های خود تعریف کنید، به آنها بگویید چطور با آقای ظریف در یک اتاق نشستید و چطور قدرت متقاعدکننده‌ای داشتید که موجب شد او تسلیم شود. جان کری ضمن قدردانی از تلاش‌های دفتر سازمان ملل و سازمان امنیت و همکاری اروپا گفت: خیلی خوشحالم که این بار با چوب زیربغل به اینجا نیامده‌ام (همراه با شوخی و خنده).
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کری ادامه داد: اکنون زمان ویژه‌ای در دیپلماسی است، بسیار قابل توجه است وقتی شما به دیپلماسی در رابطه با اوکراین، مینسک و قره‌باغ فکر می‌کنید. معمولا اتفاق نمی‌افتد که در سفری ۲ روزه ۲ رئیس‌جمهور بخواهند از بروز  جنگی جلوگیری کنند، یعنی ارمنستان و آذربایجان و در عین حال بیش از ۲۰ کشور با سازمان ملل و دیگر نهادها مانند سازمان همکاری اسلامی و… در تلاشند تا در کشوری دیگر، سوریه، صلح برقرار کنند. همچنین شما با تعداد دیگری از (مقامات) کشورها دیدار داشتید، درباره لیبی برای تشکیل دولت و نیز آنچه باید درباره داعش و برقراری نظم و قانون انجام داد، تلاش کردید. بنابراین مأموریت شما طی ۲ روز گذشته به‌علاوه دیدارهای دوجانبه من، مهم و نتیجه بخش بوده است، مانند دیدار شب گذشته وزیر خارجه عربستان سعودی و دیدار با وزیر خارجه ایران و… .  کری افزود: این امر چالش لجستیکی را مطرح می‌کند و خوشحالم که شما همگی در این زمینه حرفه‌ای هستید چون ما در سال گذشته و سال قبل از آن به سبب دیدارهای بیشماری که اینجا داشتیم شما را خیلی خسته کردیم. بنابراین شما هم بخشی از مسیری بودید که یک نتیجه تاریخی حاصل آن بود و آن چیزی است که شما می‌توانید همیشه به یاد داشته باشید و شاید با کمی آب و تاب دادن آن را برای نوه‌های خود تعریف کنید، به آنها بگویید چطور با آقای ظریف در یک اتاق نشستید و چطور قدرت متقاعدکننده‌ای که داشتید موجب شد او کوتاه بیاید[تسلیم شود] (همراه با خنده و شوخی). اما بدون شما ما نمی‌توانیم کار را پیش ببریم. روز گذشته بعد از جلسه وزیر خارجه عربستان به اتاق بزرگی رفت تا تلفنی صحبت کند و من هم به اتاق دیگری رفتم تا با افرادم درباره کاری که داشتیم صحبت کنم. وقتی به اتاق بزرگ رفتم اطرافیان وزیر خارجه عربستان به من گفتند افراد تو کار جالبی انجام می‌دهند. اشاره آنها به جمع‌آوری وسایل اتاق مثل پرچم‌ها و پایه میکروفن‌ها و… بود. من همیشه به این نکته توجه می‌کنم مخصوصا وقتی برای جلسه مجمع عمومی سازمان ملل می‌رویم. وقتی برای دیدارهای مختلف به اتاق‌های مختلف می‌رویم همه اتاق‌ها آماده است. تجهیزات برای ترجمه هم وجود دارد اما اکثراً کسی به آنها توجه نمی‌کند. دادن این جایزه به شما باعث افتخار من است. بر روی این لوح نوشته شده« تشکر فراوان برای حمایتی که از من، از ارنست مونیز وزیر انرژی، از وندی شرمن معاون وزیر و از همه اعضای گروه ما طی بیش از ۲ سال برای اداره امور لجستیکی کردید و کمک کردید تا بتوانیم به نتیجه
موفقیت آمیز برجام برسیم.»
از سرگیری تجارت بانک‌ها با ایران زمانبر است
براساس این گزارش، وزیر خارجه آمریکا در ادامه سخنرانی خود در سفارت آمریکا در وین، درباره موضوع عدم تمایل بانک‌های اروپایی برای از سرگیری تجارت با ایران نیز اظهارنظر کرد و گفت این موضوع طول خواهد کشید.
جان کری تصریح کرد: من امیدوارم روند به جریان افتادن وجوه و مسائل بانکی تسهیل شود اما این چالشی است که ایران به طرق مختلف برای خود ایجاد کرده و گزینه‌های دیگری که می‌تواند درباره آن تصمیم بگیرد، از این رو کار کردن بر روی این موضوع به کمی زمان نیاز دارد. اما این کار، نتیجه بخش است و ما توانستیم مانع دسترسی این کشور به سلاح هسته‌ای شویم و یک گشایش تاریخی با کشوری ایجاد کردیم که از سال ۱۹۷۹ هیچ گفت‌وگوی رسمی با آنها نداشتیم. به همین دلیل است که این جایزه [لوح] به شما داده می‌شود چون بدون وجود شما ما نمی‌توانستیم این کار را انجام دهیم. من می‌خواهم از همه شما عمیقا و صادقانه
تشکر کنم.

 

مونیز: هدف از خرید آب سنگین، خروج این مواد از ایران بود
ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا که در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ مذاکرات فشرده‌ای با علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران داشت و توافقات فنی میان این ۲ نفر صورت گرفت؛ در اظهارنظری عجیب مدعی شد هدف خرید آب سنگین ایران از سوی آمریکا، خارج کردن این مواد از ایران بوده است. مونیز مدعی شد خارج کردن آب سنگین از ایران برای آن صورت گرفته که همه مسیرها برای دسترسی ایران به بمب اتم مسدود شود! این در حالی است که برخی مقامات در ایران مدعی شده بودند فروش آب سنگین، یک دستاورد ویژه برای ایران در برجام بوده است! بر اساس این گزارش، ارنست مونیز در نشستی که به میزبانی نشریه پولیتیکو برگزار شد، ضمن تشریح سیاست‌های وزارتخانه تحت امر خود درباره توافق هسته‌ای ایران نیز صحبت کرد و در پاسخ به این سوال که پروژه خرید آب سنگین بیشتر از ایران در کنگره با موانعی روبه‌رو شده  است یا نه، گفت: طبق توافق هسته‌ای (برجام) ساختار هسته‌ای ایران باید به طور قابل ملاحظه عقب‌نشینی کند. به این منظور، مقادیر زیادی مواد باید از ایران خارج شود، برخی از کشورهای گروه ۱+۵ و حتی کشورهای خارج از این گروه در مسیر همکاری و هماهنگی با توافق  قدم برداشته‌اند. ما اعلام کردیم که انتقال اولین محموله آب سنگین را تسهیل می‌کنیم، صرفاً برای تامین نیازهای لابراتور ملی خودمان، برای تقویت توانمندی‌های هسته‌ای خودمان و فروش مجدد به شرکت‌ها. آب سنگین به طور گسترده در صنایع از جمله صنایع آمریکا مصرف می‌شود. از این رو ما اعلام کردیم که انتقال اولین محموله و فقط اولین محموله آب سنگین را از ایران تسهیل می‌کنیم زیرا اولاً ایران آب سنگین دارد و ثانیاً این کشور سال‌ها به علت
تحریم‌ها در این بازار بین‌المللی حضور نداشته است. از این رو ما آن را تسهیل می‌کنیم و این  همسو با خواسته ما مبنی بر همکاری همه با این توافق بسیار مهم است و ما هنوز در مسیر اجرای مرحله نخست این خرید  هستیم. وی افزود: باید درباره مساله میراث دولت اوباما و توافق هسته‌ای توضیحی بدهم. من تاکید می‌کنم که توافق هسته‌ای بیش از آنکه میراث دولت اوباما باشد، این اطمینان را می‌دهد که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست. این هدف واقعی بود. تنها هدف برجام این بود که تهدید موجودیتی را از روی میز حذف کند، ضمن اینکه راهی برای مسائل دیگر که سبب بدتر شدن رفتار منطقه‌ای ایران می‌شوند،  باز نگذارد.

وطن امروز


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=17149

برچسب ها:
, , , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.