تاریخ ارسال : ۲۸ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۱:۱۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

برجام به نحوی چیده گردید که تحریم ها را برندارد

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از مشرق، روزنامه کیهان در خبر ها مخصوص خود آورده هست:

برجام به نحوی چیده گردید که تحریم ها را برندارد!

خشت برجام کج نهاده گردید و به همین سبب ضمن اینکه به برطرف همه تحریم ها منتهی نمی شود، تحریم های تعلیق شده نیز استعداد برگشت با هر دستاویزی را دارند.

میهن امروز در یادداشتی درج کرد: با وجود اینکه ریاست جمهور با وعده برطرف همه تحریم ها توانست اقبال مردم را به سمت خود بکشاند و مکررا پس از ریاست جمهوری نیز با صدای رسا برجام را باعث کنسل همه تحریم ها دانست اما طرف مقابل، اصلا و ابدا این خواسته را فراهم نکرد و این نکته با نهایت ظرافت در متن برجام تعبیه گردید:

(بخشی از مقدمه برجام)

««این برجام باعث کنسل جامع همه تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد و علاوه بر این تحریم های چندجانبه و ملی مربوط با برنامه اتمی ایران و نیز دربردارنده گام هایی برای ایجاد دسترسی در حوزه های تجارت، فناوری، مالی و انرژی خواهد گردید.»

و اینچنین در مقدمه برجام خیال ایران از عدم برطرف تحریم های غیرهسته ای راحت گردید اما آیا این به معنای برطرف شدن همه تحریم های اتمی هست؟
» جواب روشن هست.

(بند ۲۴ برجام):

««اتحادیه اروپایی، کشورهای آلمان، انگلستان و فرانسه و نیز ایالات متحده لیست کامل و جامعی از تحریم ها یا کارهای تنگنا ساز مربوط با هسته‏ ای را مشخص می‏ کنند و آنان را منطبق با ملحق شد ۵ کنسل خواهند کرد.»

»طرف مقابل حتی حاضر به برطرف همه تحریم های اتمی نیز نمی شود و رخدادی به مراتب بدتر رقم می خورد. طرف مقابل قضیه را تا ابد تمام می کند و صراحتا اعلام می کند منظورش از تحریم های اتمی، همان هایی هست که در این برجام مشخص کرده. این بدان معناست که طرف مقابل روی تحریم هایی که مایل هست برطرف کند نام «مرتبط با هسته ای» گذاشته و آنان را که بخش کمی از تحریم های ایران محسوب می شوند به نام «تحریم های جامع مربوط با هسته ای» جا زده هست.

کل تحریم هایی که آمریکا در برجام دارای تعهد شده اجرای شان را متوقف کند، تنها بخش های کمی از تحریم های آمریکا (چه مقررات کنگره و چه دستورات اجرایی ریاست جمهور) را دربردارنده می شود. مراجعه به لیست مورد ها یادشده نشان می دهد بخش های بسیار بسیاری از مقررات تحریمی آمریکا، اصلا در این لیست وجود ندارد. بر همین مبنا، کل امتیاز داده شده به ایران در حوزه تحریم های این توافق، از جانب مقام های آمریکایی به معنای محافظت کامل ساختار تحریم های آمریکا و تنها عرضه یک تخفیف تحریمی به ایران اظهار شده هست.

در ادامه صفحات اول (که مقدمه برجام محسوب می شود) آمده هست:

««گروه ۱+۵ و ایران بر عهده می گیرند که این برجام را با حسن نیت و در فضایی سازنده، بر مبنای احترام متقابل اجرا کنند و از هرگونه اقدام در تضاد با نص، روح و هدف برجام اجتناب کنند. گروه ۱+۵ از تحمیل الزامات مقرراتی و آیین نامه ای تبعیض آمیز، به جایگزینی تحریم ها و کارهای تنگنا سازی که مشمول این برجام می گردند، اجتناب خواهند ورزید. این برجام بر پایه اجرای برنامه اقدام مشترک (توافق ژنو) که در تاریخ ۳ آذرماه ۱۳۹۲ در ژنو مورد توافق قرار گرفت، استوار می شود.»

»این بندها برای ایران امیدوارکننده هست و خبر از عدم برگشت همان اندک تحریم های برطرف شده می دهد اما در بندهای اجرایی برجام، تکلیف چگونگی برطرف تحریم ها تماما مشخص می شود.

در بندهای بعدی به صورت واضح ساختار ضعیف برجام خودش را نشان می دهد. ساختاری که تحریم های برطرف شده را به مساله ای به نام «SDN list» گره می زند. در این لیست نام ۱۷۸ فرد و نهاد ایرانی آمده که اشخاص و نهادهای سایر کشورها در صورت رابطه مالی بی واسطه یا باواسطه با آنان از سوی آمریکا دچار تحریم می گردند. به شکلی دقیق همان کاری که آمریکا پس از توافق ژنو با بعضی بانک های بیگانه انجام داد و اصطلاحا گربه را دم حجله برای سایر کشورها کشت.
لیست تحریمی آمریکا یا همان SDN که دربردارنده ۱۷۸ فرد و نهاد ایرانی من جمله سازمان صداوسیما و وزارت دفاع کشور هست، خط قرمزی هست که همان اندک تحریم های برطرف شده نیز در صورت نزدیک شدن خلاص شده ها به آن، دو مرتبه برخواهد گشت.

این بدان معناست که تحریم ها ساختاری هوشمند پیدا کرده که روزانه دامنه خود را افزایش می دهد.

علاوه بر این مطابق تأکید برجام مقررات تحریمی دیگر به قوت خود باقی هست و برطرف تحریم های مذکور اثری در اجرای سایر مقررات تحریمی ندارد. در خوب ترین حالت، طرف مقابل دارای تعهد شده تحریم های کمی را متوقف کند اما تضمینی برای برطرف مقررات تحریمی دیگر (بخش اعظم تحریم های آمریکا) نداده هست.

این بدان معنی هست که اگر آمریکا تحریمی را با عنوانی جز اتمی وضعیت کند، نقض برجامی صورت نگرفته هست! حال با چنین برجام امضاشده ای میتوان خوب تر در مورد کنش های ایالات متحده و واکنش دولت ایران قضاوت کرد.

عدم مدیریت بازار ارز باعث بازتولید تورم می شود

یک روزنامه اصلاح طلب حمایت کننده دولت با اشاره به افزایش نرخ ارز درج کرد: گرانی دلار تورم زاست.

روزنامه آرمان با اشاره به صعود نرخ دلار به ۴۴۵۰ تومان می نویسد:

نرخ دلار در بازار آزاد می تازد و با گران شدن دلار سکه نیز افزایش نرخ فزاینده ای را تجربه می نماید. در حالی که ریاست بانک مرکزی نوسانات روزهای موخر دلار را طبیعی می داند، دو مرتبه هم شاهد افزایش نرخ دلار در بازار آزاد بودیم که به رکورد جدیدی رسید.

آرمان اضافه می کند: «در صورتی که این روند افزایشی ادامه پیدا نماید طبعا نرخ مواد و احتیاج واحدهایی که باید خارج از کشور تامین شود افزایش پیدا می نماید و بر نرخ تمام شده کالاهای تولیدی داخل نیز تاثیر می گذارد. این مساله باعث می شود گرانی در جامعه به وجود آید و سر انجام شاهد یک نوع تورم در اقتصاد کشورمان می باشیم.»

»این روند را باید به یک روند با ثباتی مبدل کرد که فعالین اقتصادی بتوانند یک دورنما و حدس درستی از فعالیت ها در آتیه حتی نزدیک خود دارا باشند. چون وقتی که نوسانات شدت پیدا می نمایند مثل اتفاق هایی که در دو سه ماه موخر افتاده، طبعا نمی شود حدس درستی برای برنامه های آتی بویژه واحدهای تولیدی داشت.

  موضوعی که زیادتر از افزایش نرخ ارز روی صنعت های و تصمیم گیری مسئولان صنعت های اثر می گذارد، غیرقابل حدس بودن نرخ ارز هست. علاوه بر این وقتی که نرخ دلار افزایش پیدا می نماید بر صادرات ما تاثیر نامطلوب و منفی خواهد داشت و قدرت رقابتی ما را صرف نظر از موانع و مشکلاتی که اکنون هم وجود دارد از بین می برد. جامعه ایرانی شرایط سخت اقتصادی را سالها است که تجربه کرده هست، بنابراین این افزایش نرخ تنها منتج به فشار زیادتر اقتصادی بر مردم و فعالین اقتصادی خواهد گردید.
 
یکی از فرآورده ها برجام اغتشاش موخر بود

همکار سابق نشریات اصلاح طلب تأکید کرد اغتشاشات موخر، یکی از فرآورده ها برجام بود.

««آقای ریاست جمهور در دی ماه پیش در جواب به منتقدان برجام عنوان کرده بودند افرادی که اشرافی نقد می کنند باید قشنگ به مردم بگویند اگر برجام نبود چه می گردید؟». جواب شما به این سوال آقای ریاست جمهور چیست؟»

جواب شما به این سوال آقای ریاست جمهور چیست؟»داریوش سجادی در جواب این سؤال «مرآت» اظهار کرد: این پرسشی هست که آقای روحانی باید جواب آن را بدهند! وی باید پاسخگوی مدعیات خود باشند، اگر به علت دارا باشید ریاست جمهور و تیم دخیل در انعقاد برجام، با یک خوش بینی بی مبالاتانه، می اظهار کردند پس از برجام کلیه مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی گشایش خواهد یافت و سرمایه گذاری های بیگانه بسیاری انجام خواهد گردید.

آن نوع خوشبینی که تیم مذاکره کننده بویژه آقای ظریف با عاملیت آقای روحانی در واقعه ی برجام داشتند، خالی از واقع بینی بود. درواقع برجام علت گردید که تمامی مسائلی که دوستان نگران متهم به قضاوت غلط در مورد آن می شدند، اتفاق افتد.

دولتی ها به طور مستمر دلواپسان را با این کنایه که شما نظام بین الملل را نمی شناسید و مذاکره کردن را بلد نیستید می نواختند! در نتیجه پرسشی که شما اکنون مطرح می کنید، به جای من باید آقای ریاست جمهور جواب بدهند. شما اصحاب رسانه باید ریاست جمهور را بیننده قرار دهید و وی باید پاسخگو باشند.

آقای ریاست جمهور باید جواب بدهند که به چه سبب آفتاب تابانی که قرار بود برای ما گشایش اقتصادی همراه داشته باشد، غروب کرد؟ البته جواب این سوال واضح هست. از ابتدا هم مشخص بود که این اتفاق می افتد.

سجادی اظهار کرد: من اعتقاد دارم برجام از ابتدا یک اهرم فشار بود و این اتفاق جدیدی نیست. این سخنی که من قبل تر هم مکررا گفته ام، متاسفانه تیم مذاکره کننده نگاهی حقوقی به گفتگوها داشتند درحالی که طرف مقابل تماما با نگاه سیاسی وارد گفتگوها شده بودند. آنان برجام را به عنوان یک اهرم سیاسی پس از گفتگوها ژنو و وین تحمیل کردند.

آنان کوشش کردند به وسیله برجام و فشارهای اقتصادی در ایران بحران معیشت ایجاد کنند و کردند. بدانید که اغتشاشات موخر یکی از فرآورده ها برجام بود.

آقای روحانی برای ورود به مساله برجام، کدخدا بودن آمریکا را مطرح نمودند. وی اظهار کردند نظام بین المللی کدخداسالار هست و اروپایی ها محوریت کدخدا را به رسمیت شناخته اند در نتیجه اگر ما بتوانیم با کدخدا به توافق برسیم اروپایی ها هم به تبع آمریکا آن توافق را دنبال می نمایند. نگاه کردید که با کدخدا هم به توافق رسیدند اما اهدافشان تامین نشد.

نویسنده سابق نشریات اصلاح طلب تاکید می کند: آقای روحانی وقت ایران را گرفتند و کشور را معطل کردند و در عمل هم بحران معیشت را تشدید کردند و شما در اغتشاشات موخر بزرگ ترین برتری در مبحث برجام را نگاه کردید! بزرگ ترین برتری برجام این بود که آقای ترامپ و تیم های اروپایی بحران معیشت را به کشور پمپاژ کنند.

سجادی در بخش دیگری از این گفت و گو در مورد پروژه جریان غربگرا می گوید: آنان بدشان نمی آید که ازطریق ایجاد بحران معیشت و پمپاژ بی پشتوانه امیدهای واهی، بتوانند بحران های شهری ایجاد کنند و جناح انقلابی و نظام و رهبری را به حاشیه برانند تا از این طریق بتوانند باج گیری کنند! آنان قصد دارند مردم را مستاصل کنند و بگویند اکنون که مردم مستاصل شده اند ما مجبوریم با آمریکا سازش کنیم. این ترفندی هست که در السالوادور در حال اعمال هست.

فروش اطلاعات و عکس ها خصوصی اعضاء از سوی شبکه توئیتر

««کارکنان شبکه اجتماعی توئیتر به فرمان مسئولان این شبکه، همه پیام ها و عکس ها خصوصی اعضاء را ارزیابی و آنالیز می کنند و اطلاعات اعضاء را به دیگران می فروشند.»

»روزنامه دیلی میل در گزارشی درج کرد: طبق ارزیابی های یک گروه از خبرنگاران کاوشگر به نام پروجکت وریتاس، مسئولان توئیتر پس از آنالیز عکس ها و پیام های خصوصی اعضاء، اطلاعات در مورد اعضاء و علایق آنان را به تبلیغاتچی ها می فروشند. یکی از کارشناسان توئیتر اظهار کرد: صدها نفر در این شبکه اجتماعی، به آنالیز عکس ها خصوصی اعضاء مشغولند و یکی از کارشناسان سابق اپلیکیشن این شبکه گفته هست اطلاعات شخصی اعضاء، بیشتر از آنچه که فکر کنند، لو می رود.

در ویدئوهایی که خبرنگاران پروجکت وریتاس منتشر نموده اند، کارکنان توئیتر از چگونگی آنالیز پیام ها و عکس ها بسیار خصوصی اعضاء این شبکه پرده برمی دارند و اضافه می کنند گویی مردم پول می دهند تا اطلاعات شخصی شان در شبکه های اجتماعی، در اختیار همگان قرار گیرد.

طبق عکس ها گروه پروجکت وریتاس، همه پیام ها و عکس ها خصوصی اعضاء شبکه های اجتماعی را ابتدا کارکنان همان شبکه ارزیابی و آنالیز می کنند و پس از آن اطلاعات شخصی اعضاء، در اختیار شرکت های تبلیغاتی قرار می گیرد تا آنان کالاهای خود را به اعضاء عرضه کنند.

به نوشته دیلی میل، کلی هاینس، مهندس امنیت شبکه در توئیتر در گفت و گو با گروه خبرنگاران کاوشگر پروجکت وریتاس گفته هست توئیتر برای دیدن و آنالیز پیام ها و عکس ها خصوصی مردم به او پول می دهد.
پرانای سینگ، مهندس پیام های مستقیم در توئیتر نیز در این گفت و گو ها که مخفیانه ضبط شده هست اظهار کرد: همه پیام ها و تصویرهایی که مردم در توئیتر رد و بدل می کنند، بر روی رایانه وی ضبط می شود و هیچ گاه پاک نخواهد گردید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83684

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.