تاریخ ارسال : ۱۰ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۵۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

برخورد انضباطی به سراغ پزشکان آمد/ دلیل سرگردانی بیمار ها

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از تندرستی خبرگزاری تسنیم، غلامرضا اصغری – معاون وزیر و ریاست سازمان غذا و دوا و قاسم جان بابایی – معاون معالجه وزیر بهداشت، در مورد عدم تجویز دوا های خارج از لیست نامه ای را به دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ کردند.

در متن این نامه آمده هست: مستحضر هستید لیست دوا های ایران مبنای تولید، واردات، ارائه و توزیع دوا ها در بازار داروئی کشور هست. از آنجا که کمپانی های داروئی و داروخانه های کشور برپایه قانون مجاز به توزیع و ارائه دوا های خارج از این لیست نیستند تجویز دوا های خارج از لیست از طریق برخی از همکاران پزشک موجب سرگردانی بیمار ها در تامین این نوع دوا ها و علاوه بر این بروز کمبودهای غیر حقیقی در بازار داروئی کشور خواهد گردید. علاوه بر این برپایه بند پ ماده ۷۲ قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران تجویز دوا های خارج از لیست تخلف به شمار می رود.

در ادامه این نامه آمده هست: درخواست می گردد به شکل مقتضی به تمامی همکاران پزشک تحت پوشش آن دانشگاه اطلاع رسانی گردد که به منظور جلوگیری از سرگردانی بیمار ها، از تجویز هر گونه داروی خارج  از لیست دوا های ایران اجتناب گردد. علاوه بر این لازم هست مطابق قانون با پزشکانی که این تخلف را مرتکب می شوند برخورد انضباطی لازم انجام گردد. لازم به ذکر هست که لیست روزآمد دوا های ایران از مسیر صفحه رسمی سازمان غذا و دوا به آدرس www.fda.gov.ir/item/463

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از سازمان غذا و دوا، بند پ ماده ۷۲ قانون برنامه ششم توسعه، لیست رسمی دوا های ایران طبق نظام داروئی ملی کشور از طریق وزارت بهداشت، معالجه و تعلیم پزشکی حداکثر هر ۳ ماه یکبار تدوین و منتشر می گردد.تجویز دوا های خارج از لیست ذکر شده تخلف شمرده شده و متخلف با توجه بشدت و ناتوانی عمل ارتکابی و تعدد و تکرار آن حسب مورد به مجازات های مندرج در تبصره ۱ ماده ۲۸ قانون سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۳/۸/۱۶ محکوم می گردد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=81281

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.