تاریخ ارسال : ۱۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۰۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

برداشتن «نقاب» از سینمای ایران بعد از ۱۰ سال

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از جام جم آنلاین، راست گفتار تاکنون هم دل پری از حاشیه های ایجاد شده برای این فیلم دارد، برایمان از توقیف بعد از چند روز اکران اظهار کرد و از الگو گرفتن سینمای بالیوود از ایده این فیلم و عواملی که موجب گردید سینمای ایران به جایگاه حقیقی اش نرسد و علاوه بر این از دست های پشت پرده ای اظهار کرد که چه طور ظرف یک روز میلیون ها نسخه سی دی قاچاق فیلمش را پیش از اکران توزیع کردند.

۱۰ سال از اکران فیلم «نقاب» می گذرد، بگذارید از ایده تولید آن آغاز کنیم، کمی برایمان از ایده ساخت نقاب بگویید؟

فیلمی بود به اسم «داستان وقت خواب» با بازی مارلون براندو، این فیلم واقعه ی دو کلاهبردار بود که قصد کلاهبرداری از خانمی را داشتند که در آخر آن خانم توانست سر این دو نفر کلاه بگذارد داستان فیلم بنظرم جالب بود و با اقتباس از این فیلم البته نه اینطور که تماما کپی برداری کنیم لکن با وفق دادن داستان با آن چیزی که قصد داشتیم فیلمنامه نقاب را تامین کردیم.

البته فیلم نامه ها دو تا بود یکی فیلم نامه ای بود که آقای افخمی بازنویسی کرده بودند که آنرا تماما کنار گذاشتیم و از همان فیلمنامه آقای قاسمخانی استفاده کردیم و با موافقت بنده در تیتراژ درج کردیم فیلمنامه پیمان قاسم خانی و بازنویسی کاظم راست گفتار.

برویم سراغ قاچاق، فیلم شما بسیار زود نسخه های قاچاقش منتشر گردید و فیلمی که امید اول فروش سال لقب گرفته بود ناگهان در اکران زمینگیر گردید، فیلم شما را میتوان یکی از نخستین قربانی های قاچاق نامید.

اعتقاد دارید قاچاق این فیلم نیز سازمان یافته بود؟

چرا اکران فیلم مدتش کم بود؟
به چه سبب اکران فیلم مدتش کم بود؟ متاسفانه توقیف گردید. وزیر وقت ارشاد رسما از اکران فیلم عذرخواهی کرد

فیلم خیلی با استقبال رو به رو گردید و دارای موضوع مطلوبی هم بود به چه سبب توقیف شد؟

وزیر وقت ارشاد رسما از اکران فیلم عذرخواهی کرد نگاه کنید سال ۸۳ این فیلم ساخته گردید یعنی ۱۳ سال پیش، اگر این نوع ایده ها که در عمل چالش های اجتماعی را اظهار می کرد سرکوب نمی گردید، دست کم تاکنون سیزده چهارده فیلم ساخته شده بود که هم عملکرد اجتماعی داشت هم اقتصاد سینما را از این حالت بسته گلخانه ای رهایی می داد، به نوعی دقیق سه سال بعد هندی ها با کپی فیلمنامه ما فیلمی با اسم نقاب در دوبی ساختند.

یعنی واقعا از نقاب کپی برداری کردند؟

بله حتی با خود من در مالزی از سینمای بالیوود ارتباط گرفتند که بیا در همین مایه ها یک فیلم برای ما بساز در همان سالها که این فیلم بصورت قاچاق توزیع شده بود، یک استقبال مطلوب بصورت مستقل از نقاب شده بود آن هم نه بصورت دولتی .
حتی به دیدگاه بنده این پاداش ها هم که به فیلمهای ما می دهند درکنار اینکه هیچ بردی برای سینمای ایران ندارد لکن توطئه آمیز می باشند.

چرا توطئه آمیز؟

نگاه کنید از سال ۱۹۰۸ تا سال ۲۰۱۷ حدود ۱۱۰ سال ایالات متحده هر فیلمساز مطرحی در دنیا بوده هست را به هالیوود برده و جذب کرده اما تا اکنون یک ایرانی را استفاده نکرده هست.

همین فیلم نقاب زمانی پخش گردید که موبایل ها تاکنون به این ظرفیت دوربین دار نشده بودند و در کشور ما تاکنون این مشکلات مرتبط به فیلمبرداری از حریم شخصی و ..

به این گستردگی نبود آیا این فیلم نمی توانست بعنوان یک اخطار اجتماعی و لطمه شناسانه مساعدت به جامعه کند آن هم در آن سالها؟ واقعا این فیلم حق فردی را خورده بود و ما کار غیر شرع و عرفی را انجام داده بودیم یا این فیلم مسئله ای برای جامعه ایجاد می کرد.

نقاب، ۶۹ مورد اصلاحیه داشت علی رغم آن که خیلی از این اصلاحیه ها بی مورد بود، همه را ما اجراء کردیم، ولی دوباره هم توقیف گردید.

من همیشه اهتمام کردم که سینما کار کنم و فیلم سینمایی بسازم اما متاسفانه در حال حاضر فیلمهای سینمای ما یا فیلم تلویزیونی اند و یا رپورتاژ می باشند.

آ

سریال آشوب پنج بخش است؟
آشوب قصه بزرگی بود تا توانستم از پیرایه های قصه کم کردم اما دیگر دلم نیامد که قصه را با کم کردن فراوانی ابتر کنم به همین سبب از اول این دید را داشتم که یک فیلم سینمایی از این فیلم در بیاوریم و یک سریال.

محمد بیک – جام جم آنلاین


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=78222

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.