تاریخ ارسال : ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت : ۱۰:۱۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

برداشت‌ سه‌گانه دولت یازدهم از جیب آیندگان

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، همشهری از غارت صندوق توسعه ملی انتقاد کرده است:‌ سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی روی ۲۰ درصد فریز شده و دولت پیشنهاد داده تا در بودجه سال آینده سهم این صندوق تغییر نکند و همان ۲۰ درصد باقی بماند.

 

در حالی که طبق قانون برنامه پنجم باید سالانه ۳ درصد به سهم صندوق از درآمد نفت اضافه می‌شد.به گزارش شلمچه نیوز به نقل از همشهری، درحالی‌که منابع صندوق توسعه ملی باید به‌صورت ارزی صرف سرمایه‌گذاری با محوریت بخش خصوصی شود، در سال‌های اخیر برداشت‌ها به ۳شکل پرداخت تسهیلات ارزی و ریالی برای طرح‌های اقتصادی دولت در قالب بودجه سنواتی، اجازه برداشت‌های خاص برای طرح‌های خاص نظیر آبرسانی به مناطق محروم و نظایر آن و تبدیل مصوبات بودجه‌ای به قانون دائمی باعث شده تا خطر خنثی‌شدن اثر صندوق توسعه ملی و اهداف کلان آن تقویت شود.

 

کاهش سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی در ۳سال اخیر عمدتا به پیشنهاد دولت و تصویب مجلس در قوانین بودجه سنواتی و دائمی‌سازی قوانین یکساله صورت گرفته است.۱۱مهرماه حسن روحانی، رئیس‌جمهور گفته بود: با توجه به کاهش بی‌سابقه قیمت نفت در ۲سال اخیر، ایران در این مدت نه‌تنها از ذخایر خود برای اداره کشور استفاده نکرد بلکه ۲۰ درصد درآمد خود را نیز به صندوق توسعه ملی واریز کرده است.

 

این اظهارنظر در حالی بیان شده که براساس سیاست‌های کلی برنامه پنجم باید سالانه حداقل ۲۰درصد از منابع حاصل از صادرات نفت و گاز و فرآورده‌های نفتی به صندوق توسعه ملی واریز شود. از سوی دیگر در سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه واریز سالانه ۳۰درصد از منابع حاصل از فروش نفت و گاز به صندوق توسعه ملی و افزایش حداقل ۲واحد درصد سالانه به آن هدفگذاری شده است.

 

البته در قانون برنامه پنجم توسعه تأکید‌شده که سالانه باید ۳واحد درصد به سهم این صندوق افزوده شود که درصورت اجرای این قانون باید هم‌اکنون سهم این صندوق به ۳۰درصد رسیده باشد. لایحه برنامه ششم توسعه هم‌اکنون در صحن علنی مجلس در دست بررسی است و باید دید نمایندگان در جریان بررسی این لایحه و البته لایحه بودجه سال آینده کل کشور چه تصمیمی درباره سهم صندوق توسعه ملی‌ خواهند گرفت.

 

آذرماه سال ۹۳ بر اساس گزارش دیوان محاسبات مجلس اعلام شد که دولت در اواخر سال ۱۳۹۲ اقدام به برداشت ۴٫۱ میلیارد دلار از حساب صندوق ملی کرده است که این خبر با واکنش‌های زیادی همراه شد و نهایتا دولت و مجلس به این توافق رسیدند که دولت مبلغ یادشده را به حساب صندوق برگرداند.

 

صندوق توسعه ملی با گذشت ۹‌ماه از سال‌جاری هنوز گزارشی از دخل و خرج خود در سال ۱۳۹۴را ارائه نداده و مشخص نیست میزان دقیق ورودی و خروجی صندوق ارزی ایرانیان چقدر بوده است. کاهش سهم صندوق یادشده به ۲۰درصد نخستین بار در نیمه دوم سال ۹۲و تنها چندماه پس از آغاز فعالیت دولت یازدهم رقم خورد به‌نحوی که در قالب اصلاحیه بودجه سال۹۲، سهم این صندوق از ابتدای آذرماه همان سال به ۲۰درصد کاهش پیدا کرد.

 

در سال‌های اخیر هم دولت به استناد تنگنای ارزی ناشی از تحریم‌ها و کاهش شدید درآمدهای نفتی موفق شد تا مجوز فریز کردن سهم صندوق توسعه ملی به میزان ۲۰درصد را از مجلس بگیرد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=34681

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.