تاریخ ارسال : ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت : ۱۱:۵۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

برنامه آمریکا برای حمله به ایران

«آمریکا قصد دارد قدرت را از ایران بگیرد و هدف از این کار به راه انداختن جنگی علیه ایران پس از بی دفاع ساختن این کشور است».

ظریف نُه ماه هم برای وضع حمل توافق کافی نبود/ برنامه آمریکا برای حمله به ایران

به گزارش شلمچه نیوز،  پایگاه المانیتور (al-monitor) به بررسی شرایط پس از توافق هسته ای پرداخته و تاکید می کند که بدعهدی آمریکا موجب شعله ور شدن احساسات ضدآمریکایی در میان مردم ایران شده است.

المانیتور گزارش خود را زیر عنوان “چگونه شکست توافق هسته ای، احساسات ضدآمریکایی را در ایران شعله ور می سازد” منتشر ساخته و اظهارات یک مقام ایرانی در این باره را منعکس کرده است.

در ابتدای این نوشتار به این مطلب اشاره شده که تنها چهار سال پیش، دیدار یک وزیر ایرانی با همتای آمریکایی خود می توانست جنجال و انتقادات زیادی را به همراه داشته باشد اما در دولت روحانی، محمد جواد ظریف و جان کری بارها با هم دیدار کردند تا توافق هسته ای به دست آمد.

المانیتور نوشته، حزب اللهی ها در ایران نسبت به توافق هسته ای خوشبین نبودند و اعتراضاتی داشتند. اکنون و چند ماه پس از اجرای این توافق معلوم شده که ایران نتوانسته دستاورد خاصی از آن داشته باشد.

یک مقام ایرانی که نخواسته نامش فاش شود با اشاره به گذشت حدود نه ماه از توافق هسته ای به المانیتور گفت: نه ماه برای وضع حمل زنی باردار کافی بود اما همین نه ماه برای اینکه توافق هسته ای چیزی به ما بدهد کافی نبوده و این توافق هیچ دستاوردی برای ما نداشته است.

وی افزود: آمریکا می خواهد همه چیز را از ایران بگیرد اما آنها برای دادن هیچ امتیازی آمادگی ندارند. این رویکرد تنها به رشد احساسات ضدآمریکایی در ایران کمک می کند؛ نه تنها در بین اصولگرایان و حزب آنان بلکه حتی در میان کسانیکه برای عادی سازی روابط با غرب تلاش می کردند.

المانیتور نوشت: این مقام ایرانی مشخصا به حکم دادگاه عالی آمریکا مبنی بر مصادره دو میلیارد دلار از دارایی های ایران اشاره کرده است.

در ادامه گزارش المانیتور به وضع قانون ویزا که اخیرا در آمریکا صورت گرفت اشاره شده است. بر اساس این قانون تردد به آمریکا بعد از سفر به ایران برای اتباع برخی کشورها محدود می شود. این قانون نیز از مواردی بوده که احساسات ضدآمریکایی در میان مردم ایران را افزایش داده است.

این پایگاه خبری نوشت: چنین اقداماتی از سوی ایرانی ها به عنوان عاملی برای دلسرد کردن تجاری که قصد تعامل با کشورشان را دارند، تلقی شده است.

به نوشته المانیتور، گام های دیگر آمریکا شامل تاخیر و تعلل در حذف محدودیت های بانکی بوده که بازگشت دارایی های بلوکه شده ایران را با مشکل مواجه ساخته است.

این مقام ایرانی در مصاحبه با المانیتور می افزاید: درصورتی که آمریکا نتواند به تعهدات خود در توافق هسته ای عمل کند و همچنان به محروم ساختن ایرانی ها از حقوقشان ادامه دهد، ممکن است همه چیز از کنترل خارج شود.

وی گفت: ایران ضمن رعایت خط قرمزهای رهبرش، تعهدات خود در توافق هسته ای را عملی ساخته اما ما تاکنون شاهد هیچ چیز جدی در مقابل نبوده ایم و نتیجه ای نگرفته ایم.

مقام ایرانی ادامه داد: اگر این سیاست ادامه یابد، جای تعجبی ندارد که احتمالا توافق هسته ای شکست بخورد و با توجه به ناکامی در اعتمادسازی، بسیار مشکل خواهد بود که طی یک یا دو دهه آینده به توافق مشابهی دست یابیم.

وی تصریح کرد، تنها نتیجه ای که ما می توانیم از اتفاقات اخیر بگیریم این است که آمریکایی ها قصد دارند قدرت ما را بگیرند، البته نه با هدف ایجاد صلح بلکه برای به راه انداختن جنگی علیه ایران پس از بی دفاع ساختن ما. اما این اتفاق به هیچ قیمتی رخ نخواهد داد.

المانیتور نوشت: تمامی این اقدامات آمریکا، تاثیر وخیمی روی ایرانی ها داشته و یادآور حوادث دهه های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ میلادی است که سطح بی اعتمادی به غرب در ایران به اوج خود رسیده بود به ویژه کودتایی که موجب سرنگونی محمد مصدق، نخست وزیر ایران شد.

المانیتور در پایان به این مطلب اشاره می کند که امروز همچنان شعار “مرگ بر آمریکا” در ایران سرداده می شود و پوسترها و بنرهایی به نمایش در می آیند که اوباما را “شمر زمانه” معرفی می کنند.

 

 

 

جام نیوز


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=15760

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.