تاریخ ارسال : ۰۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت : ۱۲:۲۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

برنده دربی ۸۱ از نگاه آمار +جدول

پرسپولیس فقط یک مرتبه موفق شده بعد از بردن بازی ما قبل داربی برنده شهرآورد پایتخت شده و استقلالی ها سه مرتبه به این مهم دست پیدا کرده اند، اما بررسی آمار می گوید که هیچ تضمینی برای برد هر یک از دو تیم نیست.


به گزارش شلمچه نیوز، پیش از دربی شماره ۸۱ پایتخت، استقلال در اصفهان ۳ گل به سپاهان مدعی زد و پرسپولیس در تهران با ۲ گل از سد ملوان حمید استیلی گذشت تا امیدها برای تماشای یک داربی پرگل زنده شود. هرچند که تاریخ می‌گوید رسیدن به پیروزی‌های پرگل در «پیش داربی‌ها» هم نمی‌تواند ضامن زیبا شدن شهرآورد تهران میان استقلال و پرسپولیس باشد.

با این حال استقلال جوان شده با پرویز مظلومی از ارتش فصل قبل ژنرال آبی‌ها در فاز هجومی – چند قدم- جلوتر است. همان‌طور که برانکو در فصل جدید برنامه‌هایش را در اردوی قرمزها بهتر از اواخر لیگ چهاردهم به اجرا درمی‌آورد. دیدار دو تیم ساعت ۱۵ روز جمعه ۸ آبان با قضاوت محسن ترکی در استادیوم آزادی برگزار خواهد شد.

در ادامه به بررسی همه بازی های قبل از دربی دو تیم محبوب فوتبال ایران پرداخته ایم که خواندنش خالی از لطف نخواهد بود:

* پرسپولیس ۹ بار برد، استقلال ۱۲ مرتبه
بررسی تمام هفته‌های سرخابی‌ها پیش از ۲۸ داربی انجام شده در ادوار لیگ برتر نشان می‌دهد پرسپولیس قبل از شهرآوردها ۸ مرتبه پیروز شده، ۱۰ بار به تساوی برابر رقبایش رضایت داده و ۹ بار شکست خورده با این امید که در داربی به پیروزی دست پیدا کند.

در مقابل استقلالی‌ها ۱۲ مرتبه قبل از داربی‌ها رقبای‌شان را شکست داده‌اند تا با روحیه بهتری راهی این دیدار سنتی شوند. آبی‌ها ۱۱ بار هم ترجیح دادند برابر رقبا صلح کنند تا انرژی خود را برای رویارویی با پرسپولیس ذخیره کنند.
استقلال در ۲۸ دیدار یاد شده ۵ بار هم شکست خورد تا نشان دهد وقتی حواس‌شان به داربی باشد باختن ایرادی ندارد.

تا کنون ۴ بار اتفاق افتاده که دو تیم استقلال و پرسپولیس هر دو با هم با برد پای به دربی بگذارند که حاصل دربی ها هم یک برد، یک باخت و ۲ مساوی برای هر کدام از دو تیم بوده است.

استقلال دنبال هت تریک با مظلومی

* استقلال ۳ تا در اصفهان زد و داربی را باخت
آبی‌ها ۳ بر صفر سپاهان را در نصف جهان شکست دادند تا با روحیه عالی پای به دیدار بزرگ روز جمعه بگذارند. استقلالی‌ها پیش از این ۴ مرتبه دیگر تجربه بازی با اصفهانی‌ها قبل از داربی‌های لیگ را داشتند.

تلخ‌ترین تجربه آبی‌ها در این رابطه به لیگ دوم باز می‌گردد. استقلال سه‌شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۲ با ۳ گل ذوب‌آهن را در اصفهان شکست داد با این حال در ایستگاه ۲۴ رقابت‌ها ۲-یک شهرآورد را به پرسپولیس باخت. از پیروزی ۳ بر صفر استقلال برابر ذوبی‌ها قبل از داربی لیگ دوم دقیقا ۱۲ سال و ۵ ماه و ۸ روز می‌گذرد.
آبی‌ها پیش از این در نیم فصل اول – (هفته دهم) با ذوب‌آهن در تهران صفر- صفر مساوی کرده بودند و یک هفته بعد در داربی یک-یک به تساوی رضایت دادند.

استقلالی‌ها در هفته‌های هشتم و بیست و پنجم لیگ هفتم هم ۲ شکست با حداقل اختلاف گل را برابر سپاهان پذیرا شدند و بعد در شهرآوردها با تساوی یک-یک به کار خود خاتمه دادند.

استقلال دنبال هت تریک با مظلومی

شاگردان پرویز مظلومی این هفته برای اولین بار قبل از داربی‌ها سپاهان را برد تا بلکه طلسم ناکامی‌هایش در داربی بعد از برخورد با اصفهانی‌ها بشکند.


* پرسپولیس هر وقت با گیلانی‌ها بازی کرده داربی را نبرده
به گزارش مشرق، قرمزها دوشنبه از سد ملوان استیلی با ۲ گل گذشته تا جمعه با روحیه مقابل آبی‌ها صف آرایی کنند. پرسپولیس قبل از این طی ادوار لیگ ۶ مرتبه با گیلانی‌ها – قبل از داربی – روبه‌رو شده است. قرمزها بعد از بازی‌های مذکور هرگز موفق به شکست دادن استقلال نشدند.

پرسپولیس در لیگ هشتم با پگاه رشت دو بازی قبل از داربی‌ها انجام داد که هر دو مرتبه (هفته‌های هشتم و بیست و پنجم) ۲-یک به پیروزی رسید. با این حال در ایستگاه‌های نهم و بیست و هشتم نتیجه دو تقابل این تیم با استقلال تساوی یک-یک بود.

قرمزها در ایستگاه دهم لیگ دهم به مهمان خود ملوان ۲-۳ باختند و چند روز بعد (جمعه ۱۶ مهر ۸۹) مغلوب گل دقیقه ۹۱ فرهادی مجیدی در داربی معروف ۶۹ شدند.

این داستان نیم فصل دوم جور دیگری به وقوع پیوست. یعنی این مرتبه پرسپولیس در انزلی به ملوان ۲- یک باخت (یکشنبه ۲۹ اسفند ۸۹) بعد در داربی تهران مغلوب تک گل آرش برهانی (۴۳) شد.

پرسپولیسی‌ها در لیگ دوازدهم با یکی دیگر از گیلانی‌های لیگ برتر یعنی داماش روبه‌رو شدند و از قضا یک بار به حریف باختند (هفته پنجم) و یک بار پیروز شدند (هفته بیست و دوم).
با این حال در داربی به دو تساوی صفر-صفر رضایت دادند تا هرگز بعد از نبرد با گیلانی‌ها موفق نشوند از سد استقلال بگذرند.


* پرسپولیس فقط یک بار دبل کرده
قرمزها پیش از این ۹ مرتبه در پیش داربی‌ها پیروز شده‌اند اما فقط یک بار پس از آن شهرآورد را با برد پشت سر گذاشته‌اند. ذکر این نکته ضروری است که در لیگ پنجم طبق برنامه باید پرسپولیس در دیدار پیش دربی برگشت به مصاف صبا می رفت که به علت جابجایی با برق شیراز مصاف داد و برنده شد و در دیدار برگشت برابر صبا که پس از دربی برگزار شد، ۲-۱ شکست خورد.

استقلال دنبال هت تریک با مظلومی

پرسپولیس در لیگ نهم بعد از اینکه پیکان را (هفته ۲۵) ۳ بر یک شکست داد موفق شد داربی هفته ۲۶ را هم ۲-یک از استقلالی‌ها ببرد.
چهارشنبه ۱۴ بهمن ماه سال ۸۸ یعنی ۵ سال ۸ ماه و ۲۵ روز قبل با گل‌های مرحوم هادی نوروزی (۳۷) و کریم باقری (۸۷) آبی‌ها را مغلوب کردند در حالی که استقلال – اول- با فرهاد مجیدی (۱۷) به گل رسیده بود.

* استقلال در پی چوبله کردن سرخ‌ها
به گزارش مشرق، آبی‌ها ۱۲ بار پس از پیروزی در «پیش‌داربی‌ها» پای به شهرآورد گذاشته‌اند و البته که فقط ۳ بار داربی را پس از موفقیت‌های مذکور فتح کرده و ۳ بار طعم باخت را چشیده اند. ۶ دیدار هم قاعدتاً به تساوی انجامیده است.

استقلالی‌ها در لیگ سوم بعد از اینکه فولاد را ۳-یک (هفته‌۶) شکست دادند داربی پنجشنبه ۲۴ مهرماه سال ۸۲ را ۲-یک از پرسپولیس بردند.
آبی ها در دور برگشت لیگ چهارم هم پس از شکست ۲-۱ پاس، پای به دربی گذاشتند و در دربی هم ۳-۲ به برتری دست یافتند.

آن‌ها در لیگ دهم نیز اول صبا را (هفته ۲۷) ۲ برصفر مغلوب خود کردند و بعد در داربی جمعه ۵ فروردین ماه سال ۹۰ یک بر صفر پیروز شدند.

استقلال دنبال هت تریک با مظلومی

آبی‌ها جمعه اگر از سد پرسپولیس بگذرند برای چهارمین مرتبه موفق می‌شوند بعد از پیروزی در «پیش داربی» پرسپولیس را هم شکست دهند.

 

مشرق


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=4395

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.