تاریخ ارسال : ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۰:۲۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

برپایی کارگاه آموزشی – توجیهی همکاری اصحاب رسانه با نظام تندرستی در ارومیه

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از  خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از ارومیه؛ ؛ کارگاه آموزشی توجیهی همکاری اصحاب رسانه با نظام تندرستی با شرکت خبرنگاران وسردبیران رسانه های جمعی آذربایجان غربی در سالن اجتماعات خانه مطبوعات آذربایجان غربی تشکیل یافت.

دکتر افشانی مسئول ارتباطات عمومی دانشگاه علوم پزشکی ودبیر این کارگاه آموزشی درگفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از ارومیه؛ ؛ گفت: هدف از برپایی کارگاه آموزشی توجیهی همکاری اصحاب رسانه با نظام تندرستی این هست که خبرنگاران به عنوان قشری که در رابطه تنگاتنگ با جامعه می باشند حامل پیام های سلامتی برای اقشار متفاوت مردم  بوده و یاریگر حوزه تندرستی باشند وبا افزایش اطلاعات خود در حوزه تندرستی در نگارش های خود دگرگونی ایجاد نموده وخود نیز به عنوان یک شهر وند زیادی از نکات مربوط با سلامتی خود را رعایت نمایند.

وی با بیان اینکه حالا مریضی های مسری کنترل شده هست و در برابر مریضی های غیر مسری تندرستی جامعه را تهدید می کند یادآور گردید: مبارزه با مریضی ها مثل صحنه دوئل هست و چنانکه  که در بیماریهای  مسری با  انگل یا ویروس یا عامل بیماریزای مادی مبارزه می شود در مریضی های غیر مسری اصلاح شیوه زندگی جنگ افزار ما در مبارزه با بیماریهاست واین هدف تنها با تعلیم توان دارد تحقق پذیرد که نقش رسانه ها در این مورد پرهیز ناپذیر هست.

بالابودن سواد تندرستی حیاتی سطح تندرستی جامعه هست

دکتر انتظار مهدی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی در این کارگاه آموزشی با بیان اینکه در هر زمانی بیماریها طبق شرایط عصر جابه جا می گردند اضافه کرد: در مبارزه با بیماریها به صورت تقریبی نظام های تندرستی ۱۰ تا ۲۵ درصد ژنتیک ۱۰ در صد و محیط ۵۰ تا ۶۰ درصد دخالت دارد .

وی با تاکید براین نکته که  با دخالت های دولتها مریضی ها کنترل نمی توان اضافه کرد:  تجربه نشان داده هست معالجه با اهمیت هست اما پیشگیری مهمتر هست و عاملان اجتماعی من جمله بالابودن سواد تندرستی حیاتی سطح تندرستی جامعه هست.

تشکیل شورای پیام رسان در دانشگاه علوم پزشکی  برای ترویج پیام های تندرستی در جامعه

دکتر میرزایی معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی  نیز در این کارگاه آموزشی با تاکید برجایگاه پراهمیت رسانه ها در مورد اثرگذاری برجامعه اظهار کرد: باید پیوند محکمی  بین اصحاب رسانه و نظام تندرستی دارا باشیم و اگر بخواهیم به تندرستی جامعه دست پیدا نماییم همه باید در کنار هم باشند زیرا مولفه تندرستی تنها قسمتی نیست و همه باید برای رسیدن به آن با یکدیگر همکاری دارا باشند.

وی تشکیل کمیته های پیام گذاران تندرستی استان ، خانه همکاری های مردمی وشورای پیام رسان تندرستی را من جمله فعالیتهای معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی استان بر شمرد و اظهار کرد: اشاعه پیام های تندرستی برای جامعه و آگاهی قسمتی به آنان در مورد پرهیز از رفتارهای پرخطری که توان دارد سلامتی آنان را تهدید نماید و نیز بالابردن سواد رسانه ای من جمله وظیفه ها شورای پیام رسان تندرستی هست.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی یاد آور گردید:  پیام های تولید گردیده در شورای پیام رسان  طبق احتیاج و اولویت روز جامعه هست و  بیماری های غیر مسری در راس آنان قرار دارد که بدون شک رسانه ها در اشاعه این پیام ها در جامعه جایگاه بسیار پر اهمیتی دارند.

شیوع چاقی در جامعه دلواپس کننده هست

دکتر فریبا بابایی ریاست گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی دیگر سخنران این کارگاه آموزشی بود که وی اضافه وزن و شیوع چاقی را از مهمترین علل افزایش مبتلا شدن به مریضی های غیر مسری ذکر نمود و اظهار کرد: شیوع چاقی در کشور دوبرابر شده وبیش از ۶۰ درصد جمعیت ایران چاق می باشند .

آمار خودکشی در ایران  پایین تر از میانگین جهانی هست

دکتر رادمنش روانپزشک در این کارگاه آموزشی در مورد آمار خودکشی اظهار کرد: متاسفانه رشد خودکشی در کشور دلواپس کننده هست و طبق آمار میزان خودکشی در کشور ما ۳ تا ۴ نفر در هر یکصد هزار نفر هست و این آمار در آذربایجان غربی بالاتر از میانگین کشوری هست.

۶۴ موسسه خیریه در حوزه سرطان در آذربایجان غربی فعالیت می کند

خانم دکتر دلیری نیز در این کارگاه آموزشی همکاری اصحاب رسانه با نظام تندرستی نیز با بیان اینکه سرطان سومین دلیل فوت در کشور بعد از تصادفات و سکته قلبی یا مغزی  محسوب می شود اضافه کرد: تشخیص زودرس ومراقبت واقدامات پیشگیرانه نقش زیادی در کاهش آمار مبتلا شدن به سرطان و فوت ومیر متاثر از این مریضی دارد.

وی اضافه کرد: هرچه جمعیت مسن تر باشد میزان شیوع سرطان افزایش می یابد وپیش بینی می شود ظرف ۵ سال آینده میزان مبتلا شدن به این مریضی ۵۰ درصد افزایش یابد

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84169

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.