تاریخ ارسال : ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت : ۱۱:۱۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

برگزاری ماکاتون یا ماراتون ساخت در دانشگاه شریف

دبیر انجمن علمی برق دانشگاه صنعتی شریف در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما قدمت این رویداد را در سراسر دنیا کمتر از سه سال دانست و گفت: دانشگاه استنفورد که از برترین دانشگاه های جهان است تنها دو دوره از این مسابقه را برگزار کرده است. 
فتحی با بیان اینکه در هر دوره ماکاتون، شرکت کنندگان در قالب تیم هایی با یک موضوع محوری از رویداد آشنا می شوند افزود: این آشنایی شامل آموزش نیمه فشرده در زمینه های کسب و کار و انتقال دانش علمی و فنی لازم برای ساخت نمونه اولیه ایده تیم است.
وی با بیان اینکه ماکاتون باعث آشنایی با شرکت های بزرگ،‌ تبدیل ایده به کسب و کار و یادگیری یافتن ایده هایی ناب می شود ادامه داد: در پایان تیم های واجد شرایط، اقدام به راه اندازی یک استارتاپ برای تجاری سازی محصول خود می کنند.
فتحی تاکید کرد: شروع ثبت نام ماکاتون یا ماراتون ساخت از جمعه ۲۸ آبان تا ۱۲ آذر است و پس از پایان ثبت نام کلاس های آموزشی از هفته دوم آذر تا اواسط بهمن در روزهای پایانی هر هفته برگزار می شود. 
وی با اشاره به اینکه تیم ها از ۱۶ تا ۲۹ بهمن فرصت دارند که ایده های خود را ارائه و نمونه اولیه ای از محصول مورد نظر را تولید کنند گفت: امکان تغییرات جزئی در بازه های زمانی گفته شده وجود دارد و برنامه زمانی دقیق به تدریج اعلام خواهد شد.
فتحی با بیان اینکه تعداد اعضای هر تیم سه یا چهار نفر است افزود: تیم ها برای شروع نیاز به ایده خاصی ندارند و در طول کلاس های آموزشی با راهنمایی افرادی که در کنار آن ها حضور دارند می توانند ایده های خود را طراحی کنند.
دبیر انجمن علمی برق هدف از برگزاری این مسابقه را هوشمند کردن مکان ها از جمله فروشگاه، خانه، فرودگاه، ایستگاه اتوبوس، مدرسه، دانشگاه برشمرد و گفت: این هوشمند ساختن به گونه ای است که حضور و استفاده از این اماکن به تجربه ای لذتبخش تبدیل می شود.
فتحی ادامه داد: همچنین در این عرصه تلاش بر این است تا خطرات و تهدیدهای مختلف در هر مکانی را برای انسان به حداقل ممکن برساند و امکان زندگی امن و بهتر را برای او فراهم کند. 
وی نیاز به این نرم افزارها را در وضعیت کنونی ایران، سبب موفقیت بسیاری از استارتاپ های مربوط به حوزه  خدمات اجتماعی دانست و از جمله نمونه های داخلی، چیلیوری (سامانه آنلاین سفارش غذا که با جمع آوری اطلاعات رستوران ها امکانات خوبی برای کاربر فراهم کرده است.)، دکتر خوب (سامانه گردآوری اطلاعات داروخانه ها و پزشکان) و نمونه خارجی را فروشگاه های آنلاین آمازون نام برد.
فتحی در پایان افزود: در حوزه پزشکی تلاش ماکاتون ارائه و اجرای ایده های نوین در زمینه مهندسی پزشکی است که قابلیت تجاری شدن دارند و علاوه بر جذب سرمایه های لازم، خدمات جدیدی به جامعه پزشکی ارائه و باعث تسریع و تسهیل روند درمان بیماران می شود.
ماکاتون رویدادی است برای آشنایی شرکت‌کنندگان با فضای استارت‌آپ‌ها به همراه آموزش آنچه برای داشتن یک استارت‌آپ موفق لازم است در ماکاتون شرکت‌کنندگان درباره موضوع ایده‌پردازی می‌کنند و با شرکت در کارگاه‌های متنوع، آموزش‌های فنی لازم را فرامی‌گیرند، سپس درباره تجاری‌سازی محصولی که ساخته‌اند اطلاعات کسب می‌کنند درنهایت نیز محصولات ساخته‌شده داروی می‌شود و ضمن قدردانی از تیم‌های برتر از آن‌ها حمایت می‌شود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=30539

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.