تاریخ ارسال : ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۲۲:۳۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

برگزاری پویش سه شنبه های بدون خودرو در قائمشهر

به گزارش راضیه عنایتی خبرنگار  شلمچه نیوز در مازندران ، علی محمد دعاگو در  گفت و گو یی از پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو، در این شهرستان خبر داد و اظهار کرد: این پویش کمپینی است با هدف استفاده کمتر از خودروهای تک‌سرنشین تا از این طریق شهروندان، دست‌کم در روز سه‌شنبه به‌جای استفاده از خودروی شخصی، گزینه‌های مفیدتری مثل دوچرخه‌سواری، پیاده روی، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و استفاده از خودروی اشتراکی را برای انجام کارهای روزمره جایگزین کنند.

وی خاطر نشان کرد: ستاد اجرایی این پویش با هدف توسعه فرهنگ زندگی شهر دوستدار سلامت و محیط زیست، در دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی ایران تأسیس شد تا با نظارت و هماهنگی ۳۱ دفتر محیط زیست و توسعه پایدار ادارات کل ورزش و جوانان استان‌های کشور (به عنوان دبیران استانی این ستاد) این هدف را در سراسر کشور دنبال کند.

رئیس محیط زیست قائم شهر یاد آور شد: برنامه راهبردی پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو برای نخستین بار در شهرستان اراک توسط کوروش بختیاری، یکی از فعالان محیط زیستی، آغاز شد و بازتاب چشمگیری در سطح کشور یافت. در بهمن ماه ۱۳۹۴، تشکیل ستاد اجرایی این پویش به همراه تدوین آئین‌نامه‌، دستورالعمل‌های اجرایی و تفاهم‌نامه‌های مربوط در دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان، با همکاری کمیته دوچرخه‌سواری همگانی کشور و دفتر مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست کشور پیگیری شد.
دعاگو ادامه داد: پس از بررسی‌های لازم، موارد مذکور به تأیید دکتر رضا شجیع، رئیس دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان، رسید و از فروردین ۱۳۹۵ فعالیت خود را به صورت رسمی در این وزارتخانه آغاز کرد.

وی در مورد ویژگی‌های این پویش تصریح کرد:  ایجاد نشاط و سلامت جسمی و روحی در شهروندان در راستای توسعه شهرهای سالم, توسعه فرهنگ پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری به عنوان یک شیوه کارآمد جابه‌جایی در مسافت‌های کوتاه, کمک به کاهش آلودگی هوا و صدا، ازدحام تردد و آسیب‌های ناشی از آن‌ها شامل بیماری، حوادث، ناهنجاری‌های اجتماعی، مرگ و میر برخی ویژگی های این طرح است.


رئیس محیط زیست قائم شهر با بیان اینکه این طرح سه شنبه های هر هفته انجام می شود به مزایای دیگر این پویش اشاره کرد و  افزود: کاهش خودروهای تک‌سرنشین و افزایش ظرفیت تردد خودروهای عمومی و سطح خدمت آن,  ارتقای نقش حمل و نقل عمومی و تغذیه آن از طرف افراد پیاده و دوچرخه‌سواران, صرفه‌جویی اقتصادی خانواده و جامعه در مصرف سوخت و هزینه‌های تجملاتی, اشتغال‌زایی از محل توسعه خدمات حمل و نقل عمومی، خدمات شهری مرتبط با دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی,دوستی مستقیم با محیط زیست و سلامت از طریق کاهش وسایل نقلیه موتوری به عنوان اصلی‌ترین مولد آلاینده‌ها و منتشرکننده گازهای سمی همچون co2 از نکات قابل اهمیت و دلیلی بر اجرای همه گانی این طرح می باشد.

این پویش با حضور انجمنهای یاریگران،کوهنوردان و توسعه پایدار و مردم شهر با حضور  یداللهی معاون، حاجی آقا تبار روابط عمومی و رضایی کارشناس آموزش محیط زیست شهرستان قائمشهر و سیمرغ و تنی چند از دوست داران طبیعت اغاز بکار کرد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=73906

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.