تاریخ ارسال : ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۳۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بزرگترین کشتی های جهان + عکس ها

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از  گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،    بسیاری از بزرگ ترین کشتی های جهان از نوع نفت کش، کشتی های حمل بار و کشتی های مسافرتی بزرگ هستند. این ماشین های غول پیکر شاهکارهای مهندسی بوده و بیشتر از ۹۰ درصد از کالاهای جهان بدین از جایی به جای دیگر جابه جا می گردند هرچند اشخاص زیادی نیز برای عزیمت از کشتی های مسافرتی استفاده می نمایند. به همین علت نمی شود اظهار کرد که اندازه کشتی ها بسیار با اهمیت انگاشته می شود.

با این شرایط هر چه سایز یک کشتی بزرگ تر باشد تکنولوژی ساخت آن نیز پیچیده تر می باشد زیرا این سازه های غول پیکر به سامانه پیشرانه بسیار بزرگ و قوی نیز احتیاج دارند که بعضی از آنان دیزلی و بعضی اتمی هستند در حالی که بعضی دیگر نیز از انرژی باد و یا انرژی خورشیدی برای تامین نیروی پیشرانه خود استفاده می نمایند. گرچه چنین ماشین های غول پیکری ظرفیت قابل ملاحظه ای از دی اکسید کربن تولید گردیده در زمین را به خود اختصاص داده اند اما وجود آنان ضروری بوده و این روزها تلاش های زیادی برای ساخت کشتی هایی با موتورهای خوب تر و سامانه های هیبریدی انجام می گیرد. در ادامه این مطلب شما را با عده ای از بزرگ ترین کشتی های جهان و اطلاعاتی درباره هر یک از آنان آشنا خواهیم کرد.

۱- کشتی Knock Nevis

۹ فروند از بزرگ‌ترین کشتی‌های جهان را بشناسید
بزرگ ترین کشتی که تاحالا ساخته شده یک کشتی نفتکش به اسم «Knock Nevis» هست که در آخرین سفرش اسم آن به «Mont» تغییر پیدا نمود. این سوپر نفتکش سر انجام در سال ۲۰۰۹ از دور خارج گردید. نفتکش فوق بزرگ ترین شیء متحرک ساخت دست بشر بود که طول آن از ارتفاع ساختمان امپایر استیت نیز بلندتر بود. این نفتکش دقیقاً ۴۵۸٫۴۵ ۴۵ متر طول داشته و وزن آن ۲۶۰٫۹۴۱ ۹۴۱ تن بود. «Knock Nevis» «Knock Nevis» در سال ۱۹۷۹ توسط کمپانی «Sumitomo Heavy Industries» در ژاپن ساخته گردید و در سال ۱۹۸۸ در تنگه هرمز و در بحبوحه جنگ بین ایران و عراق عارضه دید و پس از آن تعمیر شده و اسم آن به «Happy Giant» عوض کرده گردید.

پس از آن در سال ۱۹۹۱ توسط کمپانی نروژی «Jorgen Jahre» خریداری گردید و اسم آن به «Jahre Viking» عوض کرده شده و به مدت ۱۳ سال با همین اسم به یکه تازی در دریاها دنبال کرد. سر انجام این نفتکش توسط کمپانی «Olsen Tankers» خریداری شده و اسم آن به «Knock Nevis» تغییر یافت. این کشتی بیشتر از ۳۵ نفر خدمه داشت و سرعت آن با استفاده از یک سامانه پیشرانه که قطری برابر با ۹ متر داشت به ۳۰ کیلومتر در ساعت می رسید.

۲-سوپرنفتکش های کلاس TI

۹ فروند از بزرگ‌ترین کشتی‌های جهان را بشناسید
بزرگترین نفتکش هایی که هنوز هم در سرویس هستند سوپرنفتکش های کلاس TI هستند که در حقیقت ناوگانی از نفتکش ها بوده و به چهار فروند TI آفریقا، TI آسیا، TI اروپا و TI اقیانوسیه اطلاق می شود. این نفتکش های غول پیکر در سال ۲۰۰۳ توسط کمپانی «Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering» در اوکپو کره جنوبی و برای کمپانی «Hellespont» ساخته گردیدند. طول این کشتی ها از نفتکش «Knock Nevis» حدود ۷۸ متر کوتاه تر بوده و حدود ۳۸۰ متر طول دارند. وزن این نفتکش ها حدود ۲۳۴٫۰۰۶ ۰۰۶ تن بوده و توان دارند با سرعت حداکثری ۳۰٫۵ ۵ کیلومتر در حالت کاملاً مملو از نفت، در آب حرکت کند. دو فروند از این کشتی ها در سال ۲۰۱۰ به انبارهایی برای ذخیره نفت تبدیل گردیدند اما دو فروند دیگر هنوز در حال حمل نفت در دریاها هستند.

۳- کشتی های Q-max

۹ فروند از بزرگ‌ترین کشتی‌های جهان را بشناسید
بزرگ ترین کشتی های حمل گاز طبیعی مایع در جهان کشتی های نامیده شده به Q-max هستند. این کشتی ها وزنی بالغ بر ۱۶۲٫۴۰۰ ۴۰۰ تن داشته و طول آنان ۳۴۵ متر هست. کشتی های Q-max گنجایش بیشتر از ۲۶۶٫۰۰۰ ۰۰۰ متر مکعب گاز را داشته و با سرعت ۳۶٫۱۱۴ ۱۱۴ کیلومتر در دریا حرکت می نمایند. در کل ۱۴ فروند از این کشتی ها وجود داشته و هر یک اسم خاص خود را دارند. این کشتی ها توسط کمپانی های سامسونگ، هیوندای و دوو ساخته شده و نخستین فروند از آنان در سال ۲۰۰۷ به اسم «Mozah» در کره جنوبی تکمیل گردید. تمامی این کشتی ها به شرکت حمل و نقل گاز قطر با اسم «نخیلات» تعلق دارند.

۴- کشتی کانتینربر CSCL Globe

۹ فروند از بزرگ‌ترین کشتی‌های جهان را بشناسید
در نوامبر سال ۲۰۱۴، مراسم نامگذاری بزرگ ترین کشتی کانتینربر جهان با اسم «CSCL Globe» برگزار گردید. این کشتی نخستین فروند از پنج فروند کشتی ۱۹٫۰۰۰ ۰۰۰ تنی بود که توسط خطوط حمل و نقل کانتینری چین در سال ۲۰۱۳ توصیه شده بود. این کشتی توسط یک موتور الکتریکی با قدرت ۷۷٫۲۰۰ ۲۰۰ اسب بخار تغذیه شده و از لحاظ کارآیی موتور میتوان آن را با دیگر کشتی های کانتینربری که ۱۰٫۰۰۰ ۰۰۰ تن وزن دارند قیاس نمود. این موتور حدود ۲۰ درصد نسبت به دیگر کشتی های همانند انرژی استفاده می کند.

در سال ۲۰۱۱ کمپانی «Maersk» توصیه ساخت ۲۰ فروند از این کشتی های کانتینربر « Maersk Triple E Class» به اعتبار ۲۰۰ میلیون دلار برای هر فروند را در قالب دو قرارداد به کمپانی کشتی سازی دوو ارایه داد. کشتی های توصیه داده شده اندکی کوچکتر از کشتی «CSCL Globe» بوده و ۱۸٫۰۰۰ ۰۰۰ تن وزن دارند اما از لحاظ طول و سرعت با این کشتی ها یکسان هستند. این کشتی های کانتینتربر در حال حاضر کارآمدترین کشتی ها از لحاظ استفاده بهینه سوخت هستند که در دریاها حاضر هستند.

۵- کشتی مسافربری Oasis of the Seas

۹ فروند از بزرگ‌ترین کشتی‌های جهان را بشناسید
کشتی مسافربری «Oasis of the Seas» در کنار دو کشتی همانند دیگر به اسامی «Allure of the Seas» و «Harmony of the Seas» بزرگ ترین کشتی های مسافربری امروز جهان هستند که توسط کمپانی «Royal Carribean» ساخته شده اند. این کشتی ها به ترتیب در سال های ۲۰۰۹، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۵ ساخته گردیدند.

هر یک از این کشتی های مسافربری غول پیکر ۳۶۰ متر طول داشته و توان دارند حداکثر ۶٫۲۹۶ ۲۹۶ مسافر را علاوه بر ۲٫۳۹۴ ۳۹۴ خدمه در خود جای دهند. کشتی های فوق فوری ترین کشتی ها در سایز خود بوده و با سرعت حدود ۴۲ کیلومتری در دریا حرکت می نمایند و وزن هر یک از آنان حدود ۲۲۵٫۲۸۲ ۲۸۲ تن می باشد.

در درون این کشتی ها مکان های تفریحی و ورزشی کافی برای سرگرم نگه داشتن مسافران ساخته شده هست که از آنان میتوان به شبیه سازهای خیز سواری، سالن اسکیت و دیوارهای صخره نوردی به ارتفاع ۱۳ متر، استخرهای شنا، یک زمین بسکتبال با اندازه حقیقی و یک پارک ابی اشاره نمود. هزینه ساخت نمونه اول این کشتی های مسافربری بیشتر از ۹۰۰ میلیون دلار تخمین شده هست که آن را به گران نرخ ترین کشتی تجاری تاریخ بشر تبدیل می کند.

۶- کشتی مسافربری RMS Queen Mary 2

۹ فروند از بزرگ‌ترین کشتی‌های جهان را بشناسید
بزرگ ترین کشتی اقیانوس پیمای حاضر در اقیانوس اطلس کشتی مسافربری « RMS Queen Mary 2» هست پس از کشتی ملکه الیزابت ۲ برزگ ترین کشتی اقیانوس پیمایی هست که از سال ۱۹۶۹ تاحالا ساخته شده هست. این کشتی توسط ملکه الیزابت دوم در سال ۲۰۰۴ و به افتخار کشتی ملکه الیزابت اول نامگذاری شده که ساخت آن در سال ۱۹۳۶ تکمیل گردید. کشتی « RMS Queen Mary 2» در حال حاضر تنها کشتی مسافربری قاره پیمایی هست که بین بندر ساوتهمپتون و نیویورک فعالیت می کند. طول این کشتی ۳۴۵ متر بوده و وزن آن ۱۴۸٫۵۲۸ ۵۲۸ متر می باشد. علاوه بر این این کشتی توان دارد ۲٫۶۲۰ ۶۲۰ مسافر را علاوه بر ۱٫۲۵۳ ۲۵۳ خدمه در خود جای داده و با سرعت ۵۶ کیلومتر در دریا حرکت می نماید. گرچه این کشتی در قیاس با کشتی های مورد قبلی ۱۵ متر کوتاه تر هست اما همچنان بزرگ ترین کشتی مسافربری اقیانوس پیما شناخته می شود.

تفاوت بین کشتی اقیانوس پیما با کشتی های مورد قبلی که به «کروز لاینر» شهرت دارند در این هست که کشتی های اقیانوس پیما به منظور جابه جایی مسافر از نقطه ای به نقطه دیگر طراحی شده اند در حالی که کشتی های کروز لاینز تفریحی بوده و پس از گشت زدن در دریا به نقطه اول خود باز می گردند.

البته این تنها تفاوت نیست زیرا اقیانوس پیماها که برای سفرهای طولانی طراحی شده اند طبق معمول با شرایط جوی بد در اقیانوس رو به رو می گردند. به همین سبب این کشتی ها باید محکم تر و نیرومنتر از کروز لاینرها بوده و دماغه آنان باریک تر و بلندتر باشد. کشتی های کروز لاینر طبق معمول تنها در ایام تعطیلات فعالیت می کنند و به همین سبب احتمال مواجهه آنان با آب و هوای بد و شرایط ناگوار در دریا کمتر هست. سرعت برای کروز لاینرها مبحث مهمی نیست و نسبت به اقیانوس پیماها در استفاده سوخت خوب تر عمل می نمایند.

۷- کشتی جنگی USS Enterprise (CVN-65)

۹ فروند از بزرگ‌ترین کشتی‌های جهان را بشناسید
زمانی که پای کشتی های جنگی به میان می آید کشتی « USS Enterprise (CVN-65)» بی شک بزرگ ترین کشتی جنگی ساخته دست بشر هست که یک ناو هواپیما و هلی کوپتربر بوده و با سوخت اتمی کار می کند. این کشتی غول پیکر تاریخچه پرفراز و نشیبی داشته و تا به امروز نیز به آن به چشم یک شاهکار مهندسی نگاه می شود. کشتی « USS Enterprise (CVN-65)» 342 متر طول دارد که آن را به بلند ترین کشتی در حال سرویس جهان تبدیل می کند.

این کشتی بیشتر از ۴٫۶۰۰ ۶۰۰ خدمه داشه و با سرعت ۳۸٫۷ ۷ کیلومتر در ساعت در دریا حرکت می نماید. این کشتی قرار بود پس از ۵۱ سال خدمت مداوم در سال ۲۰۱۳ از سرویس خارج شود که البته تاحالا خبری در این خصوص مخابره نشده هست اما این بیشترین سال های خدمتی هست که یک ناو در ناوگان دریایی ایالات متحده داشته هست.

۸- کشتی بادبانی The Club Med 2

۹ فروند از بزرگ‌ترین کشتی‌های جهان را بشناسید
کشتی بادبانی « The Club Med 2» در سال ۱۹۹۲ در بندر لو هاور فرانسه به اب انداخته گردید و یکی از بزرگترین کشتی های بادبانی جهان به شمار می آید. این کشتی ۱۹۴ متر طول داشته و وزن آن به ۱۴٫۹۸۳ ۹۸۳ تنمی رسد. کشتی « The Club Med 2» توان دارد ۳۸۶ مسافر را علاوه بر ۲۱۴ خدمه در خود جای دهد. سرعت این کشتی به ۱۹ تا ۲۸ کیلومتر در ساعت دست یافته و در حال حاضر به عنوان یک کشتی تفریحی عمل می نماید.

این کشتی در آب های دریای مدیترانه و دریای آدریاتیک در فصل تابستان و دریای کاراییب در فصل زمستان به مسافران سرویس رسانی می نماید. کشتی «The Club Med 2» دارای ۵ دکل بادبانی بوده که برای جایگیری از سامانه الکترونیکی استفاده نمود و از کارآیی بسیار بالایی برخوردارند.

این سامانه هیبریدی به کشتی «The Club Med 2» امکان می دهد که دائماً بتواند بین سوخت و انرژی پاک گزینه خوب تر را با توجه به شرایط انتخاب کند. این کشتی از دماغه کم ارتفاع تری نسبت به دیگر کشتی های مسافربری تفریحی بهره مند هست که به آن امکان می دهد زیادتر از دیگر کشتی ها با بندرهای نزدیک شود. کشتی «The Club Med 2» طبق معمول هنگام شب عزیمت کرده و هر صبح توقف می کند. علاوه بر این این کشتی دارای سالن رقص باله، کازینو، محل برپایی کنسرت موسیقی، سالن ورزش های آبی و زیادی دیگر ابزارها تفریحی هست.

۹- قایق غول پیکر PlanetSolar

۹ فروند از بزرگ‌ترین کشتی‌های جهان را بشناسید
یکی از چیزهایی که کمتر و به ندرت در صنعت کشتی سازی مورد استفاده قرار می گیرد انرژی خورشیدی هست. احتیاج با داشتن صفحات خورشیدی بزرگ کار را برای ساخت کشتی های مسافری یا باربر با استفاده از این ساختار مشکل کرده هست. با این حال تیم سازنده قایق «PlanetSolar» یک قایق خورشیدی ۳۱ متری ساخته که عرض آن ۱۵ مرت هست و توان دارد ۱۰۳٫۴ ۴ کیلووات انرژی خورشیدی را برای تغذیه موتور ۲۰ کیلوواتی خود جذب کند. این قایق توان دارد با سرعت ۱۵ کیلومتر در ساعت حرکت نماید.

برای ساخت این قایق ۶۰ تنی بیشتر از ۲۴ میلیون دلار هزینه شده هست و بزرگ ترین قایق خورشیدی جهان به شمار می آید. قایق «PlanetSolar» ساخت یک کمپانی در شمال آلمان هست و در سال ۲۰۱۰ پس از ۱۴ ماه روند ساخت به آب انداخته گردید. پنل های خورشیدی به کار رفته در این قایق با راندمان ۲۲ درصد خوب ترین کارکرد و راندمان را در میان صفحات خورشیدی دارند.

مرجع: برترین ها 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95692

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.