تاریخ ارسال : ۰۹ دی ۱۳۹۵ ساعت : ۱۶:۲۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آیت الله مصباح در همایش ۹ دی؛ عده‌ای افراد راحت‌طلب و تنبل آیات جهاد را به گونه‌ای دیگر معنا می‌کنند

همایش جبهه پایداری انقلاب اسلامی به مناسبت گرامیداشت حماسه بزرگ (۹ دی) با عنوان «۹ دی؛ احیای انقلاب» در عصر امروز (پنجشنبه، ۹‌ دی‌ماه) در مسجد امام صادق(ع) برگزار شد.

به گزارش شلمچه نیوز، آیت‌الله تقی مصباح یزدی رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در این مراسم اظهار کرد: منشا حرکتهای انسانی حسن نوعدوستی و شناخت انسانها از مسائل و موضوعات است. انسانها از این منظر است که به مسائل اجتماعی اهمیت می‌دهند یا نسبت به آن بی‌تفاوت هستند.

وی با واکاوی این دو دسته گفت: در دسته اول افرادی هستند که در مقابل مسائل سیاسی و اجتماعی احساس مسئولیت نمی‌کنند و البته منشاء این نوع احساس در انسانهای مسئولیت‌پذیر حسن نوعدوستی آنهاست.

آیت‌الله مصباح یزدی ادامه داد: البته چگونگی رفتار انسانهایی که در برابر مسائل اجتماعی و سیاسی احساس مسئولیت می‌کنند به معرفت و شناخت آنها از مسائل و جهانبینی آنان مربوط می‌شود. کما اینکه ممکن است دو انسان که هر دوی آنها نسبت به مسائل اجتماعی و سیاسی احساس مسئولیت می‌کنند با یکدیگر اختلافات شدید داشته باشند.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، خاطر نشان کرد: اینگونه اختلافات از ابتدای تاریخ و در زمان پیامبر اسلام (ص) نیز وجود داشت و در تاریخ شاهد آن هستیم که گاهی برخی از اصحاب پیامبر دچار سوء برداشتهایی از فرمایشات ایشان می‌شدند که این امر به دلیل تفاوت در روحیات افراد است.

وی ادامه داد: عده‌ای افراد راحت‌طلب و تنبل آیات جهاد را به گونه‌ای دیگر معنا می‌کنند که متاسفانه در این روزها شاهد آن هستیم و آنها کسانی هستند که می‌گویند ما نباید به اینها کاری داشته باشیم تا امام زمان بیاید و آن را اصلاح کند و این یک نقص است که در شناخت پیدا می‌شود.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، ادامه داد: برخی از گروهها و افراد هستند  که قصد ندارند نامی از آنها بیاورم اما می‌گویند که ما نباید با مسائل سیاسی و اجتماعی کاری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در ۱۴ قرون گذشته برخی از احکام اسلام مشمول تفسیر به رای شده است گفت: در طول ۱۴ قرنی که از اسلام دچار این وضعیت شده است و بسیاری از این آیات و روایات تفسیر به رای و دلخواه معنا شده است تا رفتار برخی توجیهی باشد.

آیت الله مصباح یزدی ادامه داد: پس از روی کار آمدن رضا خان در ایران مقابله و مبارزه با اسلام سرعت گرفت به حدی که برخی به این نتیجه رسیدند که اگر قرار باشد همه روحانیون زندانی و شکنجه شوند دیگر کسی نمی‌ماند تا برای مردم از مسائل روزه و نماز سخن بگوید.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) افزود: بنابراین برخی به این نتیجه رسیدند که بهتر است با دستگاه حکومت کنار بیایند و از آن دوران توجه به مسائل سیاسی از حوزه‌های علمیه کمتر شد. در آن دوران در برخی استانها تنها یک یا دو نفر پیدا می‌شد که روحانی بود و به مقابله با حکومت می‌پرداخت که این تعداد به حدی محدود بودند و رفتارشان به اندازه‌ای نامتعارف بود که نام آنها را آخوند سیاسی گذاشته بودند.

وی تاکید کرد: امام خمینی (ره)‌ پرچم اسلام را در ایران استوار کرده است. ایشان تنها کسی است که توانسته است در زمین امام زمان (عج) پرچم اسلام را در دست گیرد و آن را محکم و استوار سازد که البته در این راه دوستان و هم‌قطارانی نیز داشت که به ایشان کمک کردند تا این نهضت به پیروزی برسد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمه قم در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه طی دورانی طولانی در حوزه‌های علمیه سخنی از مسائل سیاسی به میان نمی‌آمد گفت: اگر امروز به کتابخانه‌های حوزه‌های علمیه سری بزنید و کتابخانه‌های آن دوره را ببینید متوجه خواهید شد که بیشتر این کتابها درباره طهارت و نماز است و کمتر کتابی می‌توان پیدا کرد که به حکومت اسلامی پرداخته و یا مسائل سیاسی در آن وجود داشته باشد.

آیت‌الله مصباح یزدی با تاکید بر اینکه امروز دشمنان از براندازی انقلاب ناامید شده‌اند، گفت: دشمنان با توجه به وضعیت کنونی جامعه اسلامی و با گذشت بیش از ۳۷ سال از انقلاب به این نتیجه رسیده‌اند که نمی‌توانند به براندازی این نظام و انقلاب امید داشته باشند و هر چه که می‌گذرد امید آنها ناامیدتر می‌شود.

وی تاکید کرد: برای حفظ این دستاورد بزرگ اولین وظیفه ما این است که دستاوردهای انقلاب اسلامی را حفظ کنیم، این انقلاب به بهای خون صدها هزار شهید به دست آمده است و ما وظیفه داریم که دستاوردهای آن را حفظ و نگهداری کنیم تا فداکاریهای نوجوانان ۱۳ و ۱۴ ساله برای این نظام از دست نرود اما متاسفانه این ترس وجود دارد که مبادا از عهده حفظ این ارزشها بر نیاییم.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) افزود: ما باید بکوشیم نتایج این انقلاب را حفظ کنیم و آنقدر بی‌عرضه نباشیم که ثمره خون شهدا بر باد برود. ما باید اهداف انقلابی خود را تکمیل کنیم و اگر احیانا اشتباهاتی در مسیر انقلاب رخ داده است آن را ترمیم و دستاوردهای انقلاب و اهدافش را تکمیل سازیم.

آیت‌الله مصباح یزدی با تبیین سومین وظیفه در حفظ انقلاب، گفت: ما باید دستاوردهای انقلاب را حفظ و تکمیل و آن را به نسلهای آینده خود منتقل کنیم و باید برای آنها امانتدار خوبی باشیم.

وی با اشاره به خطرهای وظایف ۳ گانه برای حفظ انقلاب‌، تصریح کرد: اولین خطر در این زمینه این است که فکر امام (ره) تحریف شود و ارزش و کارآیی خود را از دست بدهد باید در مقابل این موضوع دقت کنیم.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، به خطر دوم برای حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: خطر دومی که انقلاب را تهدید می‌کند این است که ما به اهداف انقلاب و حفظ نهضت کشور خودمان و جهان اسلام بی‌تفاوت شویم در حالیکه در این زمینه از فکر، مال و جانمان بگذریم چرا که انقلابی‌گری در برابر تنبلی، سستی و به من چه گفتن تقابل دارد.

آیت‌الله مصباح یزدی با بیان اینکه برخی از شخصیتهای دولتی گفته‌اند که وظیفه ما تنها تامین نان و امنیت مردم است، خاطر نشان کرد: وزیر ارشاد اسبق روزی می‌گفت که مسائل دینی به ما ربطی ندارد و وظیفه ما همان وظیفه وزارت فرهنگ و هنر پیش از انقلاب است که در حال حاضر نیز این آقا در انگلستان ساکن و مشغول استراحت است اما چه بسا کسانی که همفکر آن آقا هستند نیز در داخل کشور مشغول فعالیتند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت توجه به موضوع امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اشاره کرد و گفت: برخی می‌گویند که امر به معروف و نهی از منکر زمانی باید انجام شود که احتمال ضرر در این زمینه وجود نداشته باشد اما سؤال اینجاست که چنین امر به معروفی برای کجا و در چه زمانی انجام می‌شود؟ در جامعه‌ای که حکومت اسلامی وجود دارد امر به معروف تنها به مسائل روزمره مربوط نمی‌شود بلکه اگر دین در خطر باشد ضرورت دارد که امر به معروف و نهی از منکر انجام شود و دیگر دنبال احتمال ضرر داشتن یا نداشتن نیز نباشیم.

 

در این مراسم حجت‌الاسلام آقاتهرانی دبیرکل جبهه پایداری، صادق محصولی قائم‌مقام جبهه پایداری، مجید متقی‌فر سخنگوی جبهه پایداری، محمدباقر ذوالقدر و حجت‌الاسلام رحیمیان و مهدی محمدی رئیس و عضو هیئت مؤسس جبهه مردمی انقلاب اسلامی نیز حضور داشتند.

 

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=35784

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.