تاریخ ارسال : ۲۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۲:۱۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بزرگ شده تلویزیونم

« «شکلاتی» اثری متمایز در ژانر کودک و نوجوان به‌شمار می‌رود که نگاهی تازه به دنیای کودکان دارد. این فیلم علاوه بر موفقیت‌های بین‌المللی‌اش در سی و امین جشنواره بین‌المللی کودک و نوجوان اصفهان به نمایش درآمد و نامزد دریافت خوب ترین کارگردانی، خوب ترین فیلم و خوب ترین بازیگر کودک گردید و علاوه بر این شبنم مقدمی نیز توانست دیپلم افتخار خوب ترین بازیگر را از این مرحله جشنواره دریافت کند. با موفق در مورد فیلمش، پشتیبانی از سینمای کودک، شرایط اکران، کودکان سخت‌پسند امروز و…

خودتان چه اولویت‌هایی برای این ژانر قائل می‌شوید که در فروش فیلم‌ها مؤثر است؟

با توجه به سابقه‌تان در ساخت آثاری در ژانر کودک و نوجوان، می‌توان عنوان کرد دغدغه پرداختن به این گروه سنی را دارید. خودتان چه اولویت‌هایی برای این ژانر قائل می‌شوید که در فروش فیلم‌ها مؤثر است؟ نخستین چیزی که به آن معتقدم این هست هر فیلمسازی که در ژانر کودک و نوجوان کار می‌کند لازم هست این دو گروه سنی، یعنی کودک و نوجوان را از هم تفکیک کند… چون کودکان و نوجوانان به جنبه علایق، افکار و. با هم متمایز می باشند و من بر این باورم کودکان امروز از دیدگاه رشد تفکری و اجتماعی همان نوجوان نسل ما می باشند و نوجوان امروز جوان نسل ما. این ارزشمند را لازم هست یک کارگردان کودک و نوجوان از ایده فیلم تا اجزای ساخت آن فهم کند. چون ناخودآگاه افکار نسل خودمان در وجودمان رسوب کرده است؛ در دستاورد در ساخت آثاری در این ژانر اول لازم هست بتوانیم با کودکان و نوجوانان رابطه ای صمیمانه ایجاد کنیم و بعد دنیایشان را به عکس بکشیم.

می‌خواهم بگویم با دید بین‌المللی لازم هست فیلمی برای کودک ساخت، چون کودکان امروز ما، خوراکی بین‌المللی دارند و ما لازم هست خودمان را با خواسته‌های آنان تطبیق دهیم… را بار دیگر به سینما و تلویزیون بازگرداند یا شخصیت‌های تازهی از جنس آنان ساخت؟

آ را بار دیگر به سینما و تلویزیون بازگرداند یا شخصیت‌های تازهی از جنس آنان ساخت؟ لازم هست موازی‌کاری کنیم. آ

دیدگاه شما چیست؟

به عقیده من همین هم حالا اگر فیلم سینمایی کلاه‌قرمزی ساخته گردد، بار دیگر جلوی سینماها برای دیدنش صف می‌کشند. من بچه تلویزیون و بزرگ شده تلویزیون هستم و کارم را از ۱۳ سالگی در کار کودک با تلویزیون آغاز کردم و معتقدم هر کار کودکی را در تلویزیون تقویت کنیم در سینما موفق می‌شود و از آن طرف اگر فیلم کودک سینمایی در تلویزیون پشتیبانی گردد بعدا می‌توان از آن نسخه تلویزیونی هم ساخت.

به دیدگاه شما در سینمای کودک چقدر می‌توان پیام‌های جدی مثل انجام کار گروهی را به عکس کشید؟

من با زبان کودک برای کودکان و خانواده‌ها فیلم ساختم و برای ساخت فیلم خود کودکان را هم به چالش کشیدم و از دیدگاه آنان هم استفاده بردم. ما لازم هست بتوانیم فرق بین فیلمی برای کودک و فیلمی در مورد کودک را از هم تمییز بدهیم، چون در غیر این صورت اینها در چرخه اکران با هم قاطی می‌شوند و بچه‌ها به نام فیلمی برای خودشان به سینما می‌آیند و می‌بینند این فیلم در مورد کودک هست.

فیلم در مورد کودک ژانری جدا مشابه فیلم‌های اجتماعی هست و برای بزرگ‌ترها ساخته می‌شود و گاهی این فیلم‌ها را نباید برای بچه‌ها به نمایش گذاشت. بازی گرفتن از این طیف سنی دشوار نبود؟

به این خاطر که من خودم از کودکی مشغول بازیگری گردیدم و می‌دانم یک بچه سر فیلمبرداری به چه چیزهایی تفکر می‌کند. کودک درون من همیشه زنده هست و من خودم را موقع کار با کودکان، همسن آنان می‌بینم.

من کاری می‌کنم که کودک خودش احساس کند در ساخت فیلم سهیم هست و هنگامی از او نظرخواهی می‌کنم با رضایت عقیده‌اش را ابراز می‌کند…) را چگونه انتخاب کردید؟

چون چندسالی هست که بازیگران بزرگسال دیگر به سینمای کودک و کار در آن اعتماد ندارند!

چرا؟

چون چندسالی هست که بازیگران بزرگسال دیگر به سینمای کودک و کار در آن اعتماد ندارند! چون بازیگر لازم هست دیده گردد و از آنجا که اقدامات کودک ضعیفی ساخته شده که در اکران موفق نبوده، بازیگر هم دیگر نمی‌آید در فیلم کودک بازی کند. بازیگران بزرگسال «شکلاتی» نه به علت پول لکن با لطف زیاد و بابت خود سینمای کودک آمدند و در این فیلم بازی کردند. هم حالا بدترین شرایط و زمان اکران را به سینمای کودک تعلق می‌دهند! به چه علت لازم هست چنین وضعیتی باشد؟

از شرایط اکران فیلم‌تان و تعداد سالن‌هایی که در اختیار دارید متقاعد هستید؟

امید دارم روزی برسد که مثل گذشته فیلم‌های کودک پرفروش بسازیم و مستلزم این کار چیزی نیست جز پشتیبانی و توجه به آن. هم حالا بدترین شرایط و زمان اکران را به سینمای کودک تعلق می‌دهند! به چه علت لازم هست چنین وضعیتی باشد؟ متاسفانه از کار کودک چه در تولید و چه در اکران پشتیبانی نمی‌شود. امروز محور منحصرا فیلم‌های در مورد کودک می‌سازد! به چه دلیل؟ محور موظف هست برای کودک فیلم بسازد، نه در مورد کودک.

به دیدگاه شما به چه علت این اتفاق رخ نمی‌دهد؟

اتفاقا تعلیم و پرورش به ابزار نزدیکی به کودکان و نوجوانان می‌تواند از سینمای کودک پشتیبانی جدی کند. به دیدگاه شما به چه علت این اتفاق رخ نمی‌دهد؟ نگاه کنید، هم حالا یکی از تلویزیون‌های اروپایی اقدام به خرید فیلم «شکلاتی» کرده. از این طرف من نزدیک دوماه در انتظار حواله‌ای از سوی تعلیم و پرورش بودم و تا هنگامی کارشناسان آنجا فیلم ما را ندیده و آن را برای کودکان تائید نکرده بودند اقدام به پرداختش نمی‌کردند، که البته با مسرت این رقم خورد. آ درواقع تعلیم و پرورش در تائید فیلمی که در جشنواره کودک اصفهان از بهترین‌ها بود و در اکران‌های خارجی درخشیده، تعلل کرد و اینها درد ماست. تعلیم و پرورش تفکر می‌کند فیلم کودک صرفا لازم هست جهت تعلیمی دارا باشد و این اشتباه محض هست. آ آ

کلاه‌قرمزی؛ دوست داشتنی همه نسل‌ها

تعلیم و پرورش بعنوان نهادی فراگیر و ارزشمند که مستقیما در تربیت کودکان و نوجوانان دخیل هست خودش لازم هست در پی هرچه خوب تر دیده شدن فیلم‌های کودکان و نوجوانان و مساعدت به اکران هرچه خوب تر آنان باشد. آ

ساناز قنبری


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=78695

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.