تاریخ ارسال : ۱۸ شهریور ۱۳۹۶ ساعت : ۲۳:۴۷ 1 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بزم بیانیه‌ها برخون مسلمانان میانمار

‌به‌رغم بیانیه‌های نمایشی دولت‌ها، برخورد و عملکرد منفعالانه آنان مهر تأیید بر نسل‌کشی در میانمار است…

به گزارش شلمچه نیوز، نسل‌کشی اقلیت‌های روهینگیا توجه افکار عمومی کشورهای مختلف را به خود جلب کرده اما دولت‌ها در عمل هیچ تأثیری در نجات جان هزاران نفر در شرق آسیا نداشته‌اند و مواضع سیاسی بعضی دولت‌ها از جمله در جهان اسلام بیشتر به یک ژست دیپلماتیک شبیه بوده تا تلاش جدی و همه‌جانبه برای جلوگیری از نسل‌کشی مسلمانان در میانمار؛ کشوری که رهبرش جایزه صلح نوبل را  از دستان غربی‌ها دریافت کرده است.
سرانجام چند روز پس از انتشار تصاویر دلخراش از کشتار کودکان و زنان در میانمار، «غیرت عبدالرحمان اف» وزیر امور خارجه قزاقستان از بررسی وضعیت میانمار در نشست سازمان همکاری‌های اسلامی در شهر «آستانه» خبر داد. وی گفت: در نشست ۱۰تا ۱۱ سپتامبر (۱۹ تا ۲۰ شهریور ماه) سازمان همکاری‌های اسلامی در شهر «آستانه» وضعیت مسلمانان میانمار مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. صدها تن از مسلمانان ساکن اتریش از ملیت‌های مختلف برابر ساختمان سازمان ملل در وین تجمع و نسبت به سرکوب مسلمانان روهینگیا اعتراض کردند. تظاهرکنندگان با در دست داشتن پلاکاردها و سردادن شعارهایی خشم خود را از جنایات مقامات و نیروهای امنیتی بودایی میانمار علیه مسلمانان بی‌دفاع ابراز داشتند و خواستار توجه جامعه جهانی و مجامع حقوق بشری برای توقف کشتار مسلمانان میانمار شدند. از اینگونه تظاهرات اعتراضی در بعضی کشورهای جهان برگزار شد اما این اقدامات باعث کاهش خشونت‌ها  نشد و بلکه برعکس آمارها حاکی از افزایش خشونت‌هاست.
یک گروه حقوق بشری اعلام کرد تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد حدود ۴۵۰ خانه در یک شهر مرزی میانمار که سوزانده شده بود از سکنه روهینگیا خالی شده؛ اقدامی که این اقلیت مسلمان می‌گوید گامی برای اخراج آنهاست. کمیسیونر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان جمعه اعلام کرد، پس از آنکه نیروهای امدادی گروه‌های بزرگی را در مناطق مرزی یافتند، شمار مسلمانان روهینگیایی که از زمان آغاز خشونت‌ها در میانمار در ۲۵ آگوست به بنگلادش گریخته‌اند، از ۱۶۴ هزار مورد در روز پنج‌شنبه افزایش یافت و به ۲۷۰ هزار تن رسید. همزمان سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل می‌گوید اسنادی در اختیار دارد که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی میانمار در مرز با بنگلادش مین‌های ضد نفر کار گذاشته‌اند. عفو بین‌الملل گفته است در هفته گذشته سه غیرنظامی به خاطر منفجر شدن این مین‌ها زخمی شده‌اند و یک نفر نیز طبق گزارش‌ها کشته شده است. شاهدان به این گروه حقوق بشری گفته‌اند به چشم خود دیده‌اند که نیروهای امنیتی میانمار این مین‌ها را کار گذاشته‌اند.
گروه‌های حقوق بشری همچنین اطلاعات جدید از خشونت‌های میانمار را در اختیار دیپلمات‌های شورای امنیت قرار دادند و طبق گفته حاضران جلسه، چین و روسیه دیپلمات نفرستاده بودند. میانمار گفته است روی چین و روسیه برای حفاظت در مقابل هرگونه اقدام شورای امنیت حساب می‌کند. این گزارش می‌افزاید: اکثر این افراد زنانی هستند که همراه با نوزادان وارد بنگلادش شده‌اند. آنها با وضعیت بسیار بدی وارد بنگلادش شده‌اند و به دنبال سرپناه هستند. بسیاری از این افراد گرسنه و بیمار هستند. میانمار حدود ۱/۱ میلیون مسلمان روهینگیا را مهاجران غیر‌قانونی می‌داند که از کشور بنگلادش وارد این کشور شده‌اند و حاضر نیست به آنها شهروندی اعطا کند. منتقدان، آنگ سان سوچی را که برنده جایزه صلح نوبل هم شده، متهم می‌کنند در مورد حقوق اقلیت مسلمان، روهینگیا کار چندانی نمی‌کند. در همین حال، «پاتریک مورفی» دستیار وزیر خارجه امریکا در امور شرق آسیا، در مصاحبه با خبرنگاران اعلام کرد که کشورش دولت «آنگ‌سان سوچی» مشاور ارشد دولت میانمار را به دلیل اعمال خشونت‌ها علیه اقلیت روهینگیا سرزنش نمی‌کند ولی از او می‌خواهد با واشنگتن برای حل این بحران همکاری کند. مورفی گفت: «ما به محکوم کردن انواع حملات، حملات علیه نیروهای امنیتی و علیه غیرنظامیان و نیز حملاتی که غیرنظامیانی صورت می‌دهند، ادامه می‌دهیم.» دستیار وزیر خارجه امریکا در امور شرق آسیا درخصوص این مسئله که آیا واشنگتن میانمار را به خاطر سرکوب مسلمانان روهینگیا تحت فشار یا تحت تحریم‌هایی قرار خواهد داد یا خیر، اظهار نظر نکرد.
موضع ظریف

محمد‌جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد بر لزوم توقف خشونت‌ها علیه مسلمانان میانمار تأکید کرد. در این نامه آمده است:‌حملات سازمان‌یافته و بی‌رویه برخی عناصر تندرو و عوامل وابسته به نیروهای امنیتی علیه روهینگیایی‌ها منجر به از دست رفتن جان تعداد قابل توجهی از مسلمانان شده و سابقه تبعیض، بی‌عدالتی و نا‌امیدی در آن کشور را وخیم‌تر کرده است. وخامت اوضاع باعث جریحه‌دار شدن احساسات مردم دنیا فارغ از مذهب و ملیت آنها شده است. در صورت عدم‌رسیدگی به نقض سازمان‌یافته و گسترده حقوق اساسی مسلمانان روهینگیا، افراطی‌گری افزایش و خشونت حتی فراتر از مرزهای میانمار گسترش می‌یابد و به عامل بی‌ثباتی در کل منطقه تبدیل می‌شود. ظریف همچنین از سازمان ملل متحد خواست به سرعت وارد عمل شود و اقدامات لازم را برای پاسخ به نگرانی‌های بین‌المللی درباره وضعیت وخیم در میانمار انجام دهد.

جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=64225

برچسب ها:
, ,


  • ناشناس ۱۳۹۶-۰۶-۱۹ - ۰۸:۱۵ - پاسخ دادن

    دنبال بهانه نگردید. کشورهای مسلمان که مشغول ریخت خون همدیگر هستند باید اقدام بکنند

  • دیدگاه شما

    معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.