تاریخ ارسال : ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۴۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بعد از ۷ ماه انتظار، قیمت خرید تضمینی گندم ثابت ماند

بعد از ۷ ماه انتظار، قیمت خرید تضمینی گندم ثابت ماندبه گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  براساس تبصره شش قانون تضمینی خرید فرآورده ها کشاورزی دولت موظف هست که همه ساله قیمت خرید تضمینی فرآورده ها را پیش از آغاز سال زراعی جدید به گونه‌ای معین نماید که میزان افزایش آن هیچ گاه از تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی کمتر نباشد.

این درحالی هست که دولت درنهایت بعد از گذشت ۷ ماه دیرکرد در اعلام قیمت های جدید خرید تضمینی و برداشت اعلام نمود که توان پرداخت بیشتر از هزار و ۳۰۰ تومان برای خرید هر کیلو گندم از کشاورزان را ندارند.

محمد باقر نوبخت در نشست خبری در جواب به سؤال خبرنگار ما مبنی بر آنکه به چه سبب قیمت خرید تضمینی گندم با گذشت هفت ماه از آغاز سال زراعی جدید اعلام نشده هست، اظهار کرد: شورای اقتصاد نظر خود را در شهریور ماه ۹۶ اعلام نمود که توان پرداخت بیشتر از ۱۳۰۰ تومان برای خرید هر کیلو گندم را ندارد.

وی معتقد هست؛ قیمت خرید تضمینی گندم از سال ۹۱ تاحالا با بیشتر از سه برابر افزایش یافته هست؛ در نتیجه دو مرتبه اضافه کردن این رقم برای دولت علی رغم دیرکرد در پرداخت مطالبات امکان پذیر نیست.

البته ناگفته نماند که مجری طرح گندم، کمیسیون کشاورزی مجلس و تمامی کارشناسان بخش افزایش قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی ۹۶-۹۷ را امری ضروری در جهت دلگرمی کشاورزان به امر تولید و تداوم در خودکفایی گندم می دانند و اعتقاد دارند که ثبات قیمت خرید تضمینی توان دارند تکرار داستان سال های گذشته و واردات دو مرتبه گندم را بهمراه داشته باشد.

در نتیجه انتظار می رود که شورای اقتصاد مشابه گذشته در سال پشتیبانی از تولید داخل، تجدید دیدگاهی در قیمت خرید داشته باشد و جهت انتهاء بخشیدن به سرگردانی کشاورزان هر چه فوری تر قیمت را اعلام کنند.

علیقلی ایمانی ریاست بنیاد توانمند سازی گندمکاران در صحبت با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی  با انتقاد از دیرکرد هفت ماهه دولت در اعلام قیمت خرید تضمینی گندم اظهار کرد: علی رغم پیگیری های متعدد از شورای اقتصاد در مورد اعلام هر چه فوری تر قیمت خرید تضمینی گندم، اما تا به حال این امر صورت نگرفته هست.

به گفته ایمانی؛ طبق قانون محصولاتی که مشمول خرید تضمینی می باشند؛ همه ساله قیمت آن طبق تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی پیش از آغاز فصل زراعی جدید باید اعلام شود.

ریاست بنیاد توانمند سازی گندمکاران دنبال کرد: با توجه به آنکه گندم و کلزا من جمله محصولاتی می باشند که طبق معمول از آب سبز باران برای تولید آنان استفاده می شود و از سویی بیشترین تولید گندم در منطقه های پربارش هست؛ در نتیجه اظهار نظرهای غیرکارشناسی مبنی بر آب بر بودن تولید گندم دروغ هست.

ایمانی با اشاره به اینکه کالای ایرانی تنها دربردارنده یخچال و خودرو نیست، گفته بود: با توجه به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر پشتیبانی از کالای ایرانی، انتظار می رود که پشتیبانی های لازم از بیشترین محصولاتی که با زندگی روزمره اشخاص سرو کار دارد، انجام شود چراکه تامین احتیاج کشور از خارج، برخلاف سیاست اقتصاد مقاومتی

این مقام مسئول دنبال کرد: تولید داخل از تمامی جوانب مثل قیمت، بهره وری و عمکلرد باید پشتیبانی شود که بنده به عنوان تولیدکننده نسبت به دیرکرد در اعلام قیمت خرید تضمینی گندم دلواپس هستم.

وی با اشاره به اینکه با گذشت چند روز از فصل برداشت افق روشنی پیش رو نیست، گفته بود: هم حالا گندمکاران در بعضی نقاط، گندم تولیدی خود را تحویل دادند، اما مبلغی حتی به بهای سال گذشته دریافت نکردند که به همین علت انتظار می رود با اعلام هر چه فوری تر قیمت خرید تضمینی گندم برطبق تورم، تکلیف کشاورزان مشخص شود چراکه نبود تناسب میان قیمت خرید با تورم منتج به بدهکاری گندمکاران نسبت به تورم خواهد گردید.

ریاست بنیاد توانمند سازی گندمکاران با اشاره به پیامد دیرکرد در اعلام قیمت خرید بر سر تولید گندم اظهار کرد: کشاورزان مکررا اعلام نمودند که اگر می دانستیم قرار هست چه بلایی به سرمان بیاید، هرگز گندم نمی‌کاشتیم چراکه تولید برای ما هزینه دارد و دیرکرد در اعلام قیمت خرید جز واردات و پر کردن جیب کشاورزان آن سوی مرزها نتیجه دیگری در بر ندارد.

به گفته وی؛ با گذشت بیشتر از شش ماه از فصل کشت، خبری از اعلام قیمت های جدید خرید تضمینی نیست.

ایمانی تصریح نمود: باوجود پیگیری های متعدد کمیسیون کشاورزی مجلس، وزارت جهاد، تشکل ها و خبرگزاری ها در مرداد ماه؛ تاحالا قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی جدید اعلام نشده و خبری از پول تحویلی به کشاورزان نیست که انتظار می رود پیش از آغاز برداشت در استان های دیگر، قیمت اعلام شود تا کشاورزان به امر کشت دلگرم گردند و خودکفایی گندم در سال پشتیبانی از تولید نیز زیر سؤال نرود.

افزایش ۱۰ درصدی قیمت خرید تضمینی گندم امری موثر در تداوم خودکفایی

محمد علی شاعری سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در صحبت با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی    اظهار کرد: علی رغم گذشت دو هفته از فصل برداشت گندم، قیمت خرید این محصول استراتژیک، هنوز اعلام نشده هست.

وی اضافه کرد: طبق قانون تمامی محصولاتی که مشمول خرید تضمینی می باشند، تا پیش از آغاز سال زراعی جدید، قیمت خرید تضمینی فرآورده ها طبق تورم باید اعلام شود تا کشاورزان تکلیف خود را بدانند.

شاعری دنبال کرد: با گذشت هفت ماه از آغاز سال زراعی جدید، قیمت خرید تضمینی محصول اعلام نشد تا کشاورزان بتوانند تصمیم گیری های لازم برای کشت و مدیریت دارا باشند.

به گفته سخنگوی کمیسیون کشاورزی؛ هم حالا گندم تولیدی با قیمت سال گذشته از گندمکاران خریداری می شود.

وی با انتقاد از دیرکرد در اعلام قیمت خرید تضمینی گندم گفته بود: طبق آخرین آمار، قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی ۹۶-۹۷ افزایش چندانی نخواهد داشت که این امر ضربه مهلکی برای تولید گندم در سال های آتی هست و توان دارد خودکفایی را تحت تاثیر خود قرار دهد.

شاعری با اشاره به لزوم افزایش ۱۰ درصدی قیمت خرید تضمینی گندم گفته بود: این قیمت در قیاس با سال گذشته دست کم باید ۱۰ درصد افزایش یابد تا کشاورزان برای تولید و تداوم خودکفایی داعیه دارا باشند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95696

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.