تاریخ ارسال : ۰۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۶:۲۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بعضی تبصره های حساسیت زای بودجه ۹۷ تغییر می کند

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از مشرق، لایحه بودجه یکی از موضوعاتی هست که نمایندگان مجلس و بعضاً مردم را این روزها بسیار درگیر خود کرده هست؛ با توجه به اینکه کار لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق به انتهاء دست یافته، اظهار کرد وگویی با حمید گرمابی؛ عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ داشتیم که تفضیل آن را در زیر مطالعه می کنید:

 کلیات تغییراتی که در لایحه بودجه سال ۹۷ توسط کمیسیون تلفیق انجام شده در چه حوزه هایی بوده هست؟

گرمابی: یک مساله که درباره مالیات بوده که برای حقوق های متفاوت به صورت پله ای مدنظر داشته شده و سقف معافیت مالیاتی بالاتر رفت.
علاوه بر این درباره جدول استقراض از صندوق توسعه ملی نیز تحولی ایجاد نشده اما فعلاً این جدول در لایحه دولت حذف شده که درباره مراجع آن بعدا تصمیم گیری شود.

درباره حامل های سوخت که در میان مردم نگرانی هایی از این بابت وجود داشت، لایحه به آن شکلی که دولت داده بود نیست چون که در لایحه دولت مشخصا افزایش قابل ملاحظه نرخ حامل های سوخت مدنظر داشته شده بود اما ما دست دولت را باز گذاشته ایم تا برای دست کم استفاده مرسوم نرخ سوخت را ثابت نگاه داشته و برای مصارف بالاتر مالیات مدنظر داشته شود که جداول آن باید در صحن علنی مجلس مورد تصویب قرار بگیرد.

مورد بعدی که در آن در کمیسیون تلفیق تغییر ایجاد گردید، مساله برخورداری از یارانه نقدی بوده که به دولت این اذن داده گردید که اگر کسانی قصد گرفتن یارانه را دارند و جزء دهک های بالا می باشند اذن استفاده و کنترل کردن حساب های بانکی خود را به دولت بدهند و تنها در این صورت امکان ادامه پرداخت یارانه به آنان وجود دارد و اگر این اذن داده نشود مشخص می شود که این اشخاص طبیعتاً به این وجه نیاز ندارند.

مورد بعدی که در کمیسیون تلفیق مورد بحث و ارزیابی قرار گرفت، در حوزه سندهای خزانه اسلامی بوده که به شکلی استقراض دولت محسوب می شود و در روند انتشار آن بعضی از تحولات توسط اعضای کمیسیون تلفیق به وجود آمد.

  به مبحث اوراق همکاری اشاره داشتید؛ برخی باور دارند انتشار این اوراق برای دولت در طول سال ها مشکلات زیادی را ایجاد می کند که مهمترین آنان افزایش میزان بدهی دولت هست. نظر شما در این خصوص چیست؟ چه راهکاری توان دارد جایگزین انتشار اوراق خزانه اسلامی با توجه تگناهای اعتباری دولت شود؟

نظر شما در این خصوص چیست؟ چه راهکاری توان دارد جایگزین انتشار اوراق خزانه اسلامی با توجه تگناهای اعتباری دولت شود؟گرمابی: یکی از راه های جبران کسری بودجه دولت، انتشار اوراق همکاری بوده که در زیادی از کشورها هم انجام می شود؛ مادامی که درصدی مشخص را نسبت به تمام بودجه داشته باشد توان دارد به عنوان یک راهکار پذیرفتنی در برطرف مشکلات مالی واقع باشد تا کسری بودجه جبران شود اما این مبحث منوط به پذیرفتنی بودن قسمت این اوراق نسبت به مجموع بودجه هست. در وضع فعلی راه حلی نیست چراکه درآمدها محدود بوده و اگر قرار هست امورات دولت بگذرد یکی از راه های آن همین هست.

 یکی از انتقاداتی که به لایحه بودجه کشور وارد گردیده این بوده که میزان بودجه جاری به صورتی کاملاً غیرمتوازن از میزان بودجه عمرانی زیادتر هست علی رغم رکود موجود، شما مشکلات این مساله را در چه خواهید دید؟

گرمابی: این انتقاد را بنده هم نسبت به بودجه دارم و البته این مساله از زمان های دور همیشه وجود داشته که بودجه جاری بخش زیادی از هزینه های کشور را به خود اختصاص می دهد اما کاری نمی شود انجام داد؛ چون که دولت حجیم شده و کارمندان هر ساله توقع افزایش حقوق دارند که البته این مساله به جا بوده و حق آنان هست؛ در نتیجه وقتی درآمدها یا ثابت می باشند و یا افزایش آنان پذیرفتنی نیست و دولت نیز حجمش کوچک نشده و تعداد زیادی از مردم توقع دارند دولت برای برطرف مشکلات وارد عمل شده و تعداد استخدامی ها را افزایش دهد تا میزان بیکاری کاهش یابد که این انتظار هم به جا هست روند همین گونه باقی می ماند.

نمایندگان همیشه معتقدند که بودجه جاری بالا هست اما خود ما نیز به نحوی از انحاء، همواره انتظار داریم که دولت افرادی را استخدام کند و با این روند ظرفیت دولت بزرگ می شود و این سیکل معیوب ادامه داشته و بودجه جاری درصد بالاتری از درآمدهای مملکت را می بلعد و در وضع فعلی کاری هم نمی شود برای آن کرد.

 برخی از وزارتخانه ها با کاهش بودجه در سال آینده رو به رو شده اند، نظر شما درباره این مبحث چیست؟ بخش زیادی از این وزارتخانه ها ذی ربط به حوزه اقتصادی و عمرانی بوده اند به نظر شما آیا این مساله آسیبی بهمراه دارد؟

گرمابی: در این خصوص ما کاری انجام نمی دهیم و تمایلی نداریم که اگر دولت هزینه های یک وزارتخانه را کاهش داده باشد آن را افزایش دهیم چراکه روند منطقی همین هست که دولت بتواند در اداره امور خود، هزینه ها را کاهش دهد؛ برای افزایش آن ایده ای داده نمی شود.

 انتقاد دیگری که به لایحه بودجه وارد گردیده این هست که دولت به منطقه های محروم و دورافتاده در آن توجهی نداشته نظر شما در این زمینه چیست؟

در کلیات بودجه اهتمام شده در بخش های متفاوت برای رسیدگی به منطقه های محروم و دورافتاده بودجه هایی در زمینه خدمات رسانی خوب تر مدنظر داشته شود مشکل کلیدی همان جدول ۴ هست که احتمال بازگشت آن وجود دارد. 

   در لایحه بودجه سال کنونی اهتمام شده که از نظام افزایش هر ساله ارزش دستگاه ها اجتناب شده و در مقابل کارکرد به دستگاه ها ارزش داده شود. شما فکر می کنید دولت در لایحه خود تا چه اندازه توانسته این مساله را اجرایی کند؟

شما فکر می کنید دولت در لایحه خود تا چه اندازه توانسته این مساله را اجرایی کند؟گرمابی: باید دید که دولت تا چه اندازه توان دارد در اجرای این لایحه در سال ۹۷ موفق باشد؛ البته راهکار درست بوده و اگر در اجرا درست عمل شود در حقیقت روشی درست از نظر بودجه ای بنیان نهاده شده و توان دارد بسیار مفید باشد.

 شما فکر می کنید که لایحه بودجه سال ۹۷ در مجموع به سود مردم باشد یا به آسیب آنان؟

گرمابی: یک نکته بسیار با اهمیت این هست که در صحن مجلس، بعضی از تبصره ها که هموطنان به آن حساسیت مخصوص دارند تغییراتی پیدا می نمایند به همین خاطر میتوان این امیدواری را به مردم داد که بخش زیادی از تبصره ها دچار تغییر می گردند و باید در این زمینه همه اشخاص مقداری صبر و صبر به خرج دهند تا نتیجه پایانی لایحه در صحن علنی مشخص شود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84452

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.