تاریخ ارسال : ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۶:۳۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بلاتکلیفی۱۲ساله قانون خاک در مجلس/نگران آلودگی خاک هستیم

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار مهر، ۵ دسامبر مصادف با چهاردهم آذرماه روزجهانی خاک است؛ طی سالهای موخر خاک در دنیا مورد دقت اختصاصیی قرار گرفته به طوری که سال ۲۰۱۵ سال جهانی خاک اسم گذاری گردید و سازمان ملل سال های  ۲۰۱۵ تا  ۲۰۲۴ را دهه خاک اظهار کرد؛ با این حال مدیران و کارشناسان معتقدند در کشور ما تاکنون آنچنان که لازم هست این ماده ارزشمند مورد دقت قرار نگرفته و متولیان امر لازم هست تأکید اختصاصیی در قسمت خاک داشته باشند؛ در همین رابطه منوچهر گرجی، ریاست انجمن علمی خاک کشور در گفت و گو ای با خبرگزاری مهر چالش ها، مشکلات موجود در این زمینه و علاوه بر این راهکارهای پیش روی این قسمت را مطرح نموده هست، که تفضیل این صحبت ا زنظرتان می گذرد؛

*خبرنگار مهر: *خبرنگار مهر: گفته می گردد میزان فرسایش خاک در ایران حدود ۱۶ تن در هکتار و ۲.۵ برابر متوسط جهانی هست، آیا این عدد مورد تایید انجمن علمی خاک نیز هست؟

۵ برابر متوسط جهانی هست، آیا این عدد مورد تایید انجمن علمی خاک نیز هست؟ فرسایش خاک در ایران دربردارنده فرسایش آبی و بادی هست، به صورت کلی میتوان اظهار کرد فرسایش خاک در ایران حدود ۱۵ تا ۱۶ تن در هکتار هست.

چرا میزان فرسایش خاک در کشور ما اینقدر زیاد است؟

آیا این مسئله که گفته می گردد، رده اول فرسایش خاک دنیا مربوط به ایران هست، صحت دارد؟

کسی توان ندارد چنین مدعایی را اثبات کند که رده اول فرسایش خاک در دنیا مربوط به ایران هست، با این وجود کشور ما جزو رده های اول جهان در این زمینه قرار دارد – ایران در راستای  فرسایش خاک یکی از رده های اول دنیا را دارد؛ بعضی اظهار می کنند که رده نخست جهان در این زمینه مربوط به کشور ماست اما حقیقت این هست که فردی توان ندارد چنین مدعایی را به اثبات برساند، با این وجود کشور ما جزو رده های اول دنیا در این زمینه قرار دارد و لازم هست کارهای وسیع ای صورت پذیرد تا این فرسایش کنترل گردد.  

به دیدگاه شما چه طور میتوان فرسایش خاک را در کشور کنترل کرد؟

  فرسایش خاک یک روزه انجام نمی گردد و احتیاج به برنامه دارد، متاسفانه ما اصولی و برپایه برنامه پیش نمی رویم، قسمتی از ریزگردها و گرد و غباری که در بعضی فصول سال در کشور با آن رو به رو می گردیم متاثر از فرسایش بادی خاک هست.

چه راهکاری برای کاهش واقع شدن ریزگردها عرضه می کنید؟

بنابراین لطمه زدن به خاک و رها کردن آن با همان وضع از عوامل کلیدی فرسایش در کشور است؟

وقتی اتوبان یا جاده ای در کشور ساخته می گردد لازم هست درصدی از بودجه آن را به ترمیم خاکی که دست خورده می گردد، تعلق دهند؛ در تمام دنیا این مورد ها دیده شده، هیچ کجا اذن داده نمی گردد فردی به خاک لطمه بزند و بعد بدون ترمیم آن را رها کند –

برای حل این معضل چه لازم هست کرد؟ آیا تدبیری برای آن اندیشیده شده است؟

قانون خاک بعد از حدود ۱۰ الی ۱۲ سال بی برنامه ماندن در مجلس، در کمیسیون کشاورزی تصویب شده و قرار هست وارد صحن علنی شود؛ در قانون خاک بسیاری از مسائلی که مطرح گردید، جنبه شده که امید داریم هر چه فوری تر این قانون تصویب و اعمالی گردد.

بنابراین هنگامی قانون خاک اعمالی گردد، ما شاهد بروز چنین اتفاقاتی در کشور نخواهیم بود؟

فکر می کنید قانون خاک سال کنونی به تصویب خواهد رسید؟

قانون خاک بعد از حدود ۱۰ الی ۱۲ سال بی برنامه ماندن در مجلس، در کمیسیون کشاورزی تصویب شده و قرار هست وارد صحن علنی شود-

گفته می گردد حضور دام در مراتع نیز یکی از دلایل فرسایش خاک هست، لطفا در این زمینه نیز توضیحاتی را عرضه بفرمایید.

۵

علی رغم توضیحاتی که عرضه دادید، کشور ما وضع شایستهی در راستای خاک ندارد.

*یکی از موضوعاتی که اخیرا دلواپسی هایی بسیاری در مورد آن طرح شده بحث آلودگی خاک هست، آلودگی خاک چه عللی دارد؟

ما وضع مطلوبی نداریم، واقع شدن ریزگردها، گل آلود شدن رودخانه ها و مورد های از این قبیل به مطلوبی نشان دهنده شرایط ماست؛ گفته می گردد یکی از علل عمده  نابودی نسل ماهی آزاد در کشور ما هم فرسایش خاک است- خود فرسایش یکی از عوامل آلوده کننده خاک است؛ زهاب های کارخانجات، زهاب های کشاورزی و غیره  همه از مورد های می باشند که موجب آلودگی خاک می شوند؛ در راستای آلودگی جای دلواپسی وجود دارد، روز به روز  افزایش می یابد  چون فعالیت های صنعتی رو به توسیع هست. محتمل هست در بعضی نقاط آلودگی های رادیو اکتیو باشد که البته ما خبر نداریم، این آلودگی توان دارد هم روی آب هم روی خاک اثر بگذارد بعد وارد فرآورده ها غذایی و پس از ان وارد بدن آدم گردد. در دستاورد لازم هست برنامه پایش خاک دارا باشیم.

برنامه پایش خاک تدوین شده است؟

خیر تاکنون این برنامه تامین نشده اما در قانون خاک به آن دقت شده هست.  

  اخیرا موضوعات بسیاری در مورد قاچاق خاک طرح شده که وزارت جهاد کشاورزی نیز آنان را رد کرده هست، انجمن خاک چه دیدگاهی در این زمینه دارد؟ پیشتر شما در گفت و گو ای اشاره کرده بودید خاک های قرمز جزیره هرمز قاچاق می گردد.

بعضی خاک ها جهت معدنی پیدا می کند، بعضی از خاک های جزیره هرمز خوراکی هست و در پخت غذا از آن استفاده می شود؛ توان نداریم به آن خاک کشاورزی بگوییم؛ البته نقاطی هم هست که با لنج و بصورت محدود به آنجا خاک برده اند بعنوان نمونه گفته می شود در امارات منطقه های پارک مثلی می باشند که به آنجا اظهار می کنند به خاک ایران خوش آمدید؛ یعنی خاک های ایران را به آنجا برده اند و پوشش گیاهی مطلوبی را آنجا ایجاد کرده اند، اما میزان آن زیاد محدود هست.  


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77491

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.