تاریخ ارسال : ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۵۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بلندشدن دیوار بی اعتمادی در جامعه با فیلتر تلگرام

جعفر محمدی؛ عضو کمیته راهبری مرکز نوآوری ICT دانشگاه صنعتی شریف در روزنامه ایران درج کرد: مبحث پیام‌رسان تلگرام امروزه به یک مسأله بنیادی و داغ در کشور مبدل شده هست.

تقریباً کسی در کشور نیست که به ارزش عدم خارج شدن داده‌ها از کشور، لزوم برطرف انحصار از تلگرام و لزوم رشد پیام‌رسان‌های داخلی آگاه نباشد ولی تنها بیان چندین و چند باره مبحث، بدون بیان راهکار و شیوه برآورده‌سازی نیازمندی‌ها و الزامات آن و تنها تکیه بر تهدید مسدودسازی تلگرام، نه فقط کشور را به جواب شایسته ای هدایت نمی‌کند؛ لکن تنها موجب به هم ریختگی و آشفتگی آرامش روانی جامعه می‌شود.

در حالی که به باور زیادی مهم‌ترین سبب عدم رشد پیام‌رسان‌های داخلی، بی‌اعتمادی و اطمینان از محافظت حریم شخصی اعضاء هست؛ با هر کنشی از این دست، دیوار بی‌اعتمادی موجود بلندتر می‌شود. ضمن اینکه طرح مبحث تلگرام در تعداد دفعات و ظرفیت رسانه‌ای بالا، بدون اینکه هیچ تحولی در وضع مبحث به وجود آید، به علل مختلفی مطلقاً به صلاح کشور نیست.

با در نظر گرفتن این واقعیت، طرح مبحث پیام‌رسان به شیوه‌های متنوع در رسانه‌ها، امکان دارد راهکاری برای اخذ بازخورد جامعه در مورد میزان اثربخشی راهکارهای موجود پیش از اجرای آنان باشد. اگر این هدف در طرح رسانه‌ای مبحث دنبال می‌شود، باید گوشزد کرد که با توجه به جمیع شرایط کشور، آرامش روانی جامعه گرفتار مسائل بسیار متنوعی بوده و طرح متعدد این مسأله موجب کاهش هر چه زیادتر آرامش روانی جامعه شده و حتی امکان دارد منتج به شکنندگی این آرامش گردد.

اگر هم طرح مبحث در رسانه‌ها با هدف تحمیل کردن نظر شخصی یا گروهی به جامعه انجام می‌شود، یا دیدگاهی ناکارآمد در حال تحمیل به جامعه هست که اقدامی ناصواب هست؛ یا اینکه راه‌حل بهینه‌ای برای این مسأله پیچیده حاصل شده هست، که در این صورت خوب تر هست این راه‌حل با جامعه یا دست کم با فرهیختگان آن در میان گذاشته گردد. لازم به اهتمام هست که اظهارنظرها یا عرضه راهکارهایی که در بر دارنده توضیحات قانع کردن کننده، دست کم برای فرهیختگان جامعه نباشد، ساده‌انگارانه بوده و اجرایی نخواهند بود. به همین سبب لازم هست که در عرضه هر راهکاری، صراحتاً جوابی برای مهم‌ترین دغدغه‌های جامعه نیز در این مورد داده گردد.

برای شناخت زیادتر دغدغه‌های مذکور، لازم هست توجه دارا باشیم که در حال حاضر مسأله کلیدی مردم رابطه نیست، لکن رابطه بدون کنترل هست. مسأله مردم نگرانی از حفظ داده‌ها در کشور نیست، لکن شرایط و شیوه دسترسی به این اطلاعات هست. و حتی مسأله مردم شیوه دسترسی به این اطلاعات هم نیست، لکن کاهش خط‌ قرمزهای موجود و ضمانت جلوگیری از دسترسی‌های غیرمجاز به این داده‌هاست. لذا، در هر اظهار نظر رسانه‌ای که احتمال وسیع بودن واکنش‌ها به آن می‌رود، منطقی هست که مسئولین ذی ربط اعلام کنند که چه شرایطی برای برطرف این دغدغه‌های مردم به وجود آمده هست که جامعه ظرفیت پذیرش راهکار مطرح گردیده را داشته باشد.

البته به نظر می‌رسد که هنوز در سطح مسئولین این اجماع حاصل نشده هست که وضع موجود متاثر از دغدغه اشاره شده باشد یا امکان دارد در سطح مسئولین هنوز امیدی به موفقیت راه‌حل‌های دستوری و بخشنامه‌ای در این فضا وجود داشته باشد، چون که اگر در این مورد اجماع به وجود آید، طرح و اجرای راه‌حل‌های کارآمد در زمان تاثیرگذار بسیار محتمل هست. اجماعی که به‌دلیل ذات فضای سایبری و سرعت بالای تهدیدات اقتصادی که از فضای پیام‌رسان‌های بیگانه برمی‌خیزد، در زمانی بسیار کوتاه از اوجب واجبات هست.

یادمان نرود که تجربه‌های کشور در چند سال موخر نشان داده هست که راه‌حل‌های موفق ایجابی هستند، نه سلبی.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94685

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.