تاریخ ارسال : ۰۲ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۱۱:۱۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بنیسیو دل تورو؛ خلاف کاری که انقلابی گردید

وب سایت فیلم نت نیوز – یاسین محمدی: سانچز، معروف به بنیسیو دل‌تورو، حاصل ازدواج دو وکیل پورتوریکویی هست که ۵۱ سال پیش در شهر کوچک سان‌خرمان این جزیره به‌دنیا آمد. بنیسیو دل‌تورو ۹ساله بود که مادرش با مریضی هپاتیت از دنیا رفت و شش سال بعد با پدر و برادرش به پنسیلوانیا مهاجرت کردند.

۱۹ فوریه: ولادت خلاف‌کاری که انقلابی شد

دل‌تورو بازیگری را با نقش‌های کوچک در سریال‌های تلویزیونی در اواخر دهه‌ی ۱۹۸۰ شروع نمود که عمدتاً نقش فروشندگان خرده‌پای موادمخدر بود. در ۱۹۸۸ در نخستین فیلم سینمایی‌اش که یک کمدی با عنوان «Big Top Pee-wee» بود بازی کرد. فیلم بعدی‌اش اما «جواز قتل» (۱۹۸۹) از سری فیلم‌های جیمز گروه بود که گام بزرگی شمرده می‌شد و راه وی را برای بازی در سینما باز کرد.

۱۹ فوریه: ولادت خلاف‌کاری که انقلابی شد

نخستین نقطه‌عطف بازیگری‌اش بازی در «مظنونین همیشگی» (۱۹۹۵) بود که جایگاه وی را به‌عنوان بازیگر کاراکتر (نقش‌های کلیدی و مکمل فیلم) تثبیت کرد.

۱۹ فوریه: ولادت خلاف‌کاری که انقلابی شد

۱۹ فوریه: ولادت خلاف‌کاری که انقلابی شد

««قاچاق» در بخش مسابقه‌ی جشنواره‌ی فیلم برلین به‌نمایش درآمد و بنیسیو دل تورو جایزه‌ی خرس نقره‌ای خوب ترین بازیگر مرد این جشنواره را به‌دست آورد و اندکی بعد در نخستین نامزدی‌اش در جوایز معتبر اسکار، گلدن‌گلوب و بفتا، هر سه پاداش را از آن خود کرد تا این فیلم نقطه‌ی اوج کارنامه‌ی بازیگری‌اش باشد.

۱۹ فوریه: ولادت خلاف‌کاری که انقلابی شد

فیلم «قاچاق» را در مجموعه آثار استیون سودربرگ مرور کردیم و اکنون چهار فیلم برتر دیگر بنیسیو دل‌تورو را معرفی می‌کنیم:

چه (Che) (۲۰۰۸)

بنیسیو دل‌تورو که خاطره‌ی خوبی از مشارکت با استیون سودربرگ در «قاچاق» داشت، این بار در نقش کلیدی یک پروژه‌ی سنگین مقابل دوربین سودربرگ رفت. دل‌تورو در فیلم «چه» زندگی‌نامه‌ای ‌که در دو قسمت و جمعاً در ۴ساعت و ۲۹ دقیقه ساخته شده در نقش ارنستو چه‌گوارا انقلابی آرژانتینی هنرنمایی کرده هست. دو قسمت این فیلم به‌شکل یک فیلم در بخش مسابقه‌ی جشنواره‌ی کن به‌نمایش درآمد و دل‌تورو توانست جایزه‌ی خوب ترین بازیگر مرد این جشنواره را به خود اختصاص دهد. دل‌تورو از حدود ۱۰ سال قبل از ساخت این فیلم به زندگی چه‌گوارا علاقه‌مند شده بود و هفت سال درباره‌ی او تحقیق کرد. «

۱۹ فوریه: ولادت خلاف‌کاری که انقلابی شدبنیسیو دل‌تورو فیلم چه

۲۱ گرم (۲۱ Grams) (۲۰۰۳)

دومین فیلم از «سه‌گانه‌ی مرگ» با کارگردانی الخاندرو گونسالس اینیاریتو و نویسندگی گییرمو آریاگا، که بعد از «عشق سگی» (۲۰۰۰) و قبل از «بابل» (۲۰۰۶) ساخته گردید، از بازی بازیگرهایی نظیر شان پن، نائومی واتس و بنیسیو دل‌تورو نفع می‌جوید. فیلم درباره‌ی پیامد یک تصادف تراژیک اتومبیل با رانندگی «جک جوردن» (با بازی دل‌تورو) هست که خلاف‌کاری توبه‌کرده هست و اکنون ایمانش آزمون می‌شود. دل تورو به‌خاطر بازی در این فیلم برای دومین بار نامزد اسکار بازیگر مکمل مرد گردید که این بار پاداش را به تیم رابینز بازیگر «رودخانه‌ی میستیک» واگذار کرد. جالب اینجاست که در آن سال جوایز بفتا وی را نامزد جایزه‌ی نقش کلیدی مرد کرد (در کنار شان پن که او نیز برای هر دو فیلم «۲۱ گرم» و «رودخانه‌ی میستیک» نامزد شده بود) که پاداش به بیل مری بازیگر «گم‌شده در ترجمه» رسید. بنیسیو دل‌تورو و واتس در حالی در اسکار ناکام ماندند که هر دو در جشنواره‌ی ونیز جوایز خوب ترین بازیگری به انتخاب مخاطب های را گرفته بودند.

۱۹ فوریه: ولادت خلاف‌کاری که انقلابی شدبنیسیو دل‌تورو فیلم ۲۱ گرم

مظنونین ابدی (The Usual Suspects) (۱۹۹۵)

بازی در این درام جنایی و معمایی که تا امروز رتبه‌ی بیست‌وششمین فیلم برتر تاریخ سینما را به خود اختصاص داده، یکی از بخت‌یاری‌های مسلم دل‌تورو هست. کوین اسپیسی بازیگر کلیدی فیلم، دل تورو را برای بازی در این نقش توصیه نمود.دل‌تورو وقتی فیلمنامه را قرائت کرد متوجه گردید این نقش منحصرا برای این نوشته شده تا با کشته شدنش قدرت «شوزه» نشان داده گردد و اثرگذاری خاصی بر داستان ندارد.

۱۹ فوریه: ولادت خلاف‌کاری که انقلابی شدبنیسیو دل‌تورو فیلم مظنونین ابدی

سیکاریو (Sicario) (۲۰۱۵)

« فیلم در سه رشته‌ی فنی نامزد اسکار گردید، اما دل‌تورو توانست در کنار موسیقی و فیلم‌برداری نامزد جایزه‌ی بازیگر مکمل مرد در بفتا گردد. دل‌تورو بعد از خواندن فیلمنامه به کارگردان پیشنهاد داد بیشتر دیالوگ‌هایش حذف گردد تا این شخصیت وجه اسرارآمیزتری داشته باشد و توانست ویلنوو را قانع کند. ویلنوو بعد از نمایش این فیلم اظهار کرد: «سینما درباره‌ی حرکت، شخصیت و حضور هست؛ و بنیسیو همه‌ی این‌ها را در این فیلم دارد.»

۱۹ فوریه: ولادت خلاف‌کاری که انقلابی شد


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=92899

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.