تاریخ ارسال : ۲۱ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۲۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بن کینگزلی؛ گاندی مرموز سینما

وب سایت فیلم نت – یاسین محمدی: پدرش پزشک بود و اصالتاً از نسل تاجران ادویه و از گجراتی های هند که به زنگبار کوچ کرده بودند. چند سالی قبل از آن که اسمش را به بن کینگزلی عوض شدن دهد، در کنار بازی در تئاتر نقش های کوچکی در فیلم ها و سریال های تلویزیونی ایفا می کرد. تا چند سال بعد هم به بازی در تلویزیون دنبال کرد که ناگهان با اولین فیلم سینمایی جدی اش «گاندی» (۱۹۸۲) به شهرتی عجیب رسید و توانست پاداش ی اسکار خوب ترین بازیگر کلیدی مرد را از آن خود کند؛ پاداش ای که دیگر تا به امروز نتوانسته آن را دو مرتبه کسب کرد.

۳۱ دسامبر: ولادت گاندی مرموز سینما

کینگزلی بعد از «گاندی»، بدل به یک بازیگر پرکار گردید و در فیلم های معروف زیادی بازی کرد. در طول این چهار دهه، او در ۱۰۳ فیلم بلند و ۲۵ سریال بازی کرده هست.

۳۱ دسامبر: ولادت گاندی مرموز سینما

قبل از این دو فیلم «فهرست شیندلر» و «خانه ای از شن و مه» از مهمترین فیلم های بن کینگزلی را در میان آثار رِیف فاینز و جنیفر کانلی بازیگران این آثار، معرفی کرده بودیم. حال به چهار فیلم برتر دیگر او می پردازیم:

جزیره ی شاتر (Shutter Island) (۲۰۱۰)
  ۳۱ دسامبر: ولادت گاندی مرموز سینما
    حال به چهار فیلم برتر دیگر او می پردازیم:    در این فیلم معمایی و هیجان انگیز با درون مایه ای راون کاوانه به کارگردانی مارتین اسکورسیزی بن کینگزلی با لئوناردو دی کاپریو و مارک روفالو هم بازی گردید. کینگزلی در این فیلم که ادای دین اسکورسیزی به آلفرد هیچکاک هست، نقش «دکتر جان کاولی» مدیر یک بیمارستان روانی را در جزیره ی شاتر در سال ۱۹۵۴ بازی می کند که دو مارشال امریکایی برای ارزیابی گم شدن یک مریض روانی پرخطر به آنجا می روند و دستخوش محیط غریب بیمارستان و رفتارهای عجیب «دکتر جان کاولی» می گردند. فیلم با انتقادهای مثبتی همراه گردید و توانست ۲۹۴میلیون دلار فروش داشته باشد و هم حالا در رده ی ۱۸۰ برترین فیلم های تاریخ سینما ایستاده هست.
 
فوت و دوشیزه (Death and the Maiden) (۱۹۹۴)
 
بن کینگزلی در این فیلم در نقش «دکتر روبرتو میراندا» در ناکجاآبادی در امریکای لاتین را بازی می کند که در جاده دستخوش توفان می گردد و مردی که بعد از انقلاب وکیل مشهوری شده هست وی را به خانه می برد. سیگورنی ویوِر و استوارت ویلسون دو بازیگر دیگر فیلم می باشند. بیژن میرباقری طبق همین فیلم و نمایشنامه در سال ۱۳۸۵ فیلم «روز برمی آید» را ساخت که رخدادهای داستان در آن فیلم ایرانیزه گردیدند.

۳۱ دسامبر: ولادت گاندی مرموز سینما
     جانور جذاب (۲۰۰۰)  بن کینگزلی در این فیلم جنایی هیجان انگیز در نقش یک گانگستر خشن و بی رحم به اسم «دون لوگان» بازی متفاوتی عرضه داد که مورد تمجید منتقدان و جوایز سینمایی جای گرفت. « کینگزلی ۱۲ پاداش و ۱۲ نامزدی از مجموع ۴۴ پاداش و ۶۹ نامزدی دوره ی فعالیتش را برای این فیلم به دست آورده هست که مهمترین آنان نامزدی در اسکار و گلدن گلوب بود که هر دو پاداش را به جیم برودبنت بازیگر فیلم «آیریس» واگذار کرد. کینگزلی خودش در جایی گفته که شخصیت «دون لوگان» را از مادربزرگش الهام گرفته؛ او در این فیلم دیالوگ ها را با سرعتی عجیب اظهار می کند تا جایی که در در خلال فیلم برداری در زیادی مورد ها بازیگران مقابلش دیالوگ هایشان را فراموش می کردند! حتی این هراس از فراموشی دیالوگ، به نمایش ابایی که از «دون لوگان» داشتند، مساعدت می کرد.
 ۳۱ دسامبر: ولادت گاندی مرموز سینما  
گاندی (Gandhi) (۱۹۸۲)

  دویست و بیست و ششمین فیلم برتر تاریخ سینما تا به امروز بخش مهمی از اعتبارش را بدون شک مدیون بازی بن کینگزلی با ریشه های گجراتی اش در اولین تجربه ی جدی سینمایی اش هست؛ و چه کسی فکر می کرد این تازه وارد، اسکار را از چنگ چهار نامزد نیرومند آن دوره یعنی داستین هافمن (توتسی)، جک لمون (گم شده)، پل نیومن (حکم) و پیتر اوتول (سال دوست داشتنی من) برباید؟  (به مخصوص هافمن که دوست داشت در نقش گاندی بازی کند، اما سرانجام پیشنهاد «توتسی» را پذیرفت) به این اسکار ۱۰ پاداش ی دیگر هم اضافه کنید، من جمله دو پاداش ی گلدن گلوب و دو پاداش ی بفتا. کینگزلی در این فیلم ۱۹۱ دقیقه ای با کارگردانی ریچارد اتنبرا، چهره ای حقیقی و تأثیرگذار از ماهاتما گاندی رهبر جنبش ضدخشونت استقلال هند عرضه داد.    فیلم، زندگی گاندی از ۱۸۹۳ در آفریقای جنوبی تحت حاکمیت آپارتاید تا زمان ترورش در ۱۹۴۸ را در بر می گیرد. اسکار کینگزلی یکی از هشت اسکار این فیلم دربردارنده جوایزی چون خوب ترین فیلم، کارگردانی و فیلمنامه از مجموع یازده نامزدی آن بود. در طول ساخت فیلم در هند، کینگزلی آن قدر شبیه گاندی شده بود که بعضی از اشخاص بومی تصور می کردند که او روح گاندی هست! او برای ایفای این نقش ساعت ها و ساعت ها فیلم های گاندی را تماشا کرد، کتاب های نوشته ی او یا در مورد ی وی را قرائت کرد، رژیم گرفت، وزن کم کرد و یوگا تمرین کرد تا ماندگارترین نقشش را ثبت نماید.

۳۱ دسامبر: ولادت گاندی مرموز سینما


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=82830

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.