تاریخ ارسال : ۲۵ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۶:۴۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

به چه سبب آتش سانچی طولانی گردید

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، این سانحه تلخ دریایی که موجب ناراحتی آحاد مردم ایران شد، نخستین سانحه دریایی از این دست نیست؛ اما شدت آن و از دست دادن تنی چند از عزیزان دریانوردمان می طلبد همزمان با ابراز همدردی،این سانحه از نظر مسائل فنی و کاستی ها نیز مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد.

نخستین مسئله به دلیل برخورد نفتکش سانچی با کشتی فله‌بر هنگ کنگی برمی شود. هرچند احتمال برخورد دریایی همیشه وجود دارد، اما تمهیدات و تجهیزاتی در نفتکش ها تعبیه شده که احتمال این مسئله را کاهش می دهد. در مورد نفتکش سانچی نیز خیلی بعید می‌دانم مسائل ساختاری – فنی من جمله مشکل رادارها موجب برخورد شده باشد. ضمن اینکه خدمه کشتی کوچک‌ترین خطر را به مراجع ذی‌صلاح اطلاع می‌دهند. در نتیجه باید پیش از سفر، همه امکانات مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد. بنظرم با توجه به مقررات موجود و تجربه ای که در پرسنل نفتکش سانچی وجود داشت از باب مسائل امنیت و ساختاری – فنی مشکلی وجود نداشت و عمده مسئله، غفلت بوده باشد، آن هم نه لزوما از جانب نفتکش سانچی چون در این سانحه دو فروند کشتی وجود داشت و غفلت هر کدام توان دارد موجب این سانحه شده باشد.

مسئله دوم به زمان هشت روزه اطفای حریق و غرق شدن کشتی برمی‌گردد. این‌که آیا تیم های چینی در انجام عملیات اطفا کوتاهی داشتند یا خیر؟ به صورت مشخص نمی شود به راختی در مورد این مبحث قضاوت کرد. مسائل بسیاری در خاموش کردن آتش های به این ظرفیت وجود دارد. به طور مثال دمای بالای ۷۰۰ درجه سانتی گراد و ریختن آب روی فلز توان دارد موجب ایجاد پدیده آتش فلزی شود یا ریختن آب و مواد آتش‌خوار روی کشتی موجب ناپایداری و غرق شدن آن شود. در اینجا اما میتوان به مسئله توقف عملیات اطفا در شب از سوی تیم‌های اطفای حریق چین اشاره نمود. حقیقت این هست توقف خنک کاری در شب و آغاز دو مرتبه آن در روز توان دارد موجب احیای زنجیره آتش و افزایش آن شود و صدمات را بالا ببرد. در نتیجه این مسئله برای من جای سؤال هست.

مبحث سوم نیز بحث میزان کوشش مسئولین ما برای پیشبرد فوری تر عملیات اطفاست.

یادداشت جام جم/ ایمان عبدی

سرمهندس کشتی

انتهای پیام


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83318

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.